Kezdjük azzal, hogy a soványabb emberek általában jobban fáznak, mivel kevesebb zsírt raktároz a szervezetük, ezért nem nagyon van, ami szigetelje őket. De a kisebb izomtömeg is felelős lehet a didergésért, hiszen az izmok fontos szerepet játszanak a test hőtermelésében.
Amennyiben hideg a kezünk és a lábunk, azt általában keringési probléma okozza. Ha nem jut elegendő vér a végtagokba, akkor csökken a hőmérsékletük. Ezért több dolog is felelős lehet, ilyen például az érszűkület, az alacsony vérnyomás, de cukorbetegség vagy Raynaud-szindróma is állhat a háttérben.
Ha csökken a vörösvérsejtszám, akkor a vér nem tud megfelelő mennyiségű oxigént és tápanyagot szállítani a test szöveteibe, így például az izmokhoz sem. Ezért vérszegénység is okozhatja, hogy rendszeresen fázunk, ugyanis akadályozhatja a test hőmérsékletének fenntartását.
Az alacsony vérnyomás miatt a keringés sem megfelelő, ami a testhőmérséklet csökkenéséhez vezet, ennek következtében sokkal gyakrabban fázhatunk.
A pajzsmirigy megfelelő működése különösen fontos a hormonális egyensúly fenntartásához. Éppen ezért, ha rendszeresen fázunk, és a feni problémákat már kizártuk, akkor érdemes a pajzsmirigy működést is ellenőriztetni, ugyanis előfordulhat az is, hogy nem termelődik elegendő hormon. Márpedig a pajzsmirigy-alulműködés is felelős lehet az állandó didergésért.
Ahogyan azt korábbi cikkünkben megírtuk, a pajzsmirigy részt vesz a test hő szabályozásában is. Ha lassul az anyagcsere, kevesebb hőt termel a szervezet, emiatt fordul elő az, hogy csökken a testhőmérséklet, és főleg a kézben és a lábban alakul ki hidegérzet, még akár meleg időben is.
A testmozgás hiánya is hozzájárulhat ahhoz, hogy valaki jobban fázik. Ez nem véletlen, hiszen a sport serkenti a vérkeringést, felmelegíti a testet, és mivel több oxigén és tápanyag jut a szövetekhez, ezért az anyagcserét is fokozza.
Mit tehetünk ellene?
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.