Magyarországon a legutóbb közzétett adatok szerint 250 ezer ember él demenciával, az átlagéletkor növekedésével párhuzamosan emelkedik itthon is az időskori szellemi hanyatlásban szenvedők száma. A legtöbben az emlékezőképességüket, a gondolkodás feletti kontrolljukat vesztik el. Az elbutulás legsúlyosabb formája az Alzheimer-kór. Az úgynevezett FTD-ben (frontotemporális demenciában) szenvedőknek pedig az érzelmek kifejezése, a folyékony beszéd és az ésszerű gondolkodás is gondot okoz, a homloklebeny károsodása súlyos magatartászavarokhoz vezet.
„Az agyi öregedés jeleinek felismerése, valamint a betegségek korai tüneteinek azonosítása, fontos lépés a probléma kezelésében” – hangsúlyozza Dr. Bohács Krisztina, a kognitív képességek fejlesztésével foglalkozó intelligenciakutató, a GEM Tanulási Központ szakmai vezetője.
A szakértő egy a közelmúltban megjelent tanulmányra hivatkozva ismertette, hogy az olyan kognitív stimulációs programok, mint például a BrainRx, képesek hatékonyan csökkenteni a kognitív hanyatlás tüneteit.
„Igaz, hogy ezek a programok nem képesek véglegesen megállítani a betegséget, de jelentősen késleltethetik annak előrehaladását, és javíthatják az érintettek életminőségét. A rendszeres fizikai aktivitás, az intenzív kognitív tréning és a személyre szabott étrend is hozzájárulhat a betegség lefolyásának enyhítéséhez” – tette hozzá az intelligenciakutató.
A tanulmány rámutat, hogy az agy, akárcsak a test többi része, az életkorral változik. Sokan észreveszik, hogy feledékenyek, elfelejtenek neveket, hogy hol parkoltak, vagy mikor voltak orvosnál. Ezek a tünetek általában az 50. életév betöltése után jelentkeznek. A legtöbben úgy vélik, hogy az idősödéssel együtt járó memóriavesztés normális.
„Ennek azonban nem szabadna így lennie!” – figyelmeztet Dr. Bohács Krisztina. „A tanulmány fő célja, hogy bemutassa a különböző kognitív képességek prevenciós célú mérésének fontosságát, valamint a kognitív stimulációs programok hatásait az öregedő agy, a korai stádiumú demenciák és a Parkinson-kór esetén.”
A szakértő hozzátette, hogy a magas minőségű, úgynevezett evidencia-alapú, kognitív stimulációs programok jelentősen csökkentik és fékezik a minimális kognitív károsodás, a különböző típusú demenciák és a Parkinson-kór tüneteit, emellett jelentős mértékben mérséklik a kórképekkel együtt járó negatív érzelmi változásokat is: csökkentik a szorongást, a depressziót, valamint élénkítik a pozitív életszemléletet és az együttműködéshez, a szociális kapcsolódáshoz is szükséges végrehajtó funkciók rendszerét.
„A demencia kezelésében a gyógyszeres terápiák hatékonysága korlátozott” – hangsúlyozza a GEM Tanulási Központ szakmai vezetője. „A prevencióban is egyre nagyobb szerepet kap a holisztikus megközelítés”. A szakértő kiemelte, a mozgás, a táplálkozás és a célzott programok rendszeres végrehajtásának szerepét:
Dr. Bohács Krisztina is hangsúlyozza, hogy a demencia korunk népbetegsége: jelenleg világszerte több mint 55 millió embert érint a betegség, és három másodpercenként diagnosztizálnak valakit a demencia valamely formájával, amelyben a személyiség és a mentális állapot megváltozása nagy terhet ró a családokra, a hozzátartozókra. A demencia megelőzése és kezelése globális kihívás, amely egyéni és társadalmi szintű összefogást igényel, hiszen az időben megtett megelőző lépések reményt adnak arra, hogy a betegség progressziója lassítható, és az érintettek életminősége javítható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.