Kókuszgolyó pofonegyszerűen recept
Kókuszgolyó pofonegyszerűen
Franciasaláta (alaprecept) recept
Franciasaláta (alaprecept)
Pozsonyi kifli recept
Pozsonyi kifli
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Zserbó – az eredeti recept recept
Zserbó – az eredeti recept
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Lilahagymás-majonézes krumplisaláta recept
Lilahagymás-majonézes krumplisaláta
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Tiramisu egyszerűen recept
Tiramisu egyszerűen
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Fanta szelet egyszerűen recept
Fanta szelet egyszerűen
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Pihe-puha mézeskalács recept
Pihe-puha mézeskalács
Méteres sütemény, ahogy nagyi csinálta recept
Méteres sütemény, ahogy nagyi csinálta
A tökéletes flódni recept
A tökéletes flódni
A tökéletes linzer (alaprecept) recept
A tökéletes linzer (alaprecept)
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Mézeskalácsos kuglóf recept
Mézeskalácsos kuglóf
Nem tudjuk, mikor és hol találták fel a koktélt, de a keletkezéséről szóló, legtöbb történet az USA nyugati partjához és Mexikóhoz kapcsolódik, tehát valószínűleg arrafelé. A koktélok fejlődése és terjedése is a földrészhez köthető. Dancsuly Zsolt bármixer szereti variálni az alapkoktélokat, mint mondja, Magyarországon sajnos nincs koktélkultúra, az emberek öt-hatféle italt ismernek.

Az első koktélról sok mese kering. Az egyik szerint Coctel mexikói királylány apja az udvarába érkező amerikai tiszteket különleges, kevert italokkal kínálta a XIX. század elején. Mivel a vendéglátás közben a lányához is gyakran szólt, a katonák azt hitték, hogy Coctel az ital neve. Ugyancsak mexikói történet, hogy a több italból álló dracot az egyik településen nem fakanállal, hanem a kakasfarok nevű növény gyökerével keverték össze, s a partra szálló angol matrózok az igen megkedvelt italt cocktailként (kakas farka) rendelték. A szó a francia coquetier-ből (tojástartó) is származhat. A történet hőse egy New Orleans-i francia patikus, aki tojástartóból kínálta vendégeit kevert italaival. Az angolok nem boldogultak az idegen szóval, így cocktailre keresztelték a finomságot.

Alkoholtilalom a koktélokért

Különféle alkoholból és gyümölcsléből kevert italokat Amerikában az 1700-as évek vége óta fogyasztanak, akkoriban jelent meg például a Collins és a Mint Julep, az 1800-as években pedig a puncsok hódítottak. Ezek a frissítő italok a mai koktélok ősei. A legelső szakkönyvet 1860-ban írta a New York-i Metropolitan mixere, Jerry Thomas. A XIX. század vége felé a koktélok lassanként terjedni kezdtek az előkelőbb bárokban. Ebből az időből származik például a Daiquiri, a Dry Martini és a Manhattan.

Vicces tény, hogy az amerikai alkoholtilalom (1919–1933) nélkül ma sokkal kevesebb koktélt ismernénk! Mivel a környező országokból gyakran igen gyenge minőségű szeszt tudtak becsempészni az Egyesült Államokba, az „iható bódításért” keverni kezdték azokat. A vendéglátó-ipari egységekben pedig mindent elkövettek azért, hogy elhitessék a hatósággal: a teáscsészében vagy limonádéspohárban felszolgált, színes italok legális szörpök. Az alkoholtilalom idején született többek között a Buck’s Fizz, a Bloody Mary, az Orange Blossom és a Corpse River.

A francia Fernand „Pete” Petiot, a párizsi Harry’s New York bárban 1921-ben állította össze először a Bloody Mary klasszikus receptjét. A vodka, só, bors, paradicsomlé és Worchestershire-szósz elegye sokáig Red Snapper néven futott. A zeller véletlenül került az italba: a chicagói Ambassador Hotel egyik vendége egyszer ezt használta keverőpálca híján. A Bloody Maryt ma alapkoktélként keverik, s utána tesznek bele egy kis Tabascót, vízi tormát, citromlevet vagy oreganót, mások sherryvel ízesítik, de a paradicsomlé vodka helyett Havanna rumra vagy olasz szőlőpálinkára is önthető. Koktélparadicsommal, zellerszárral, citromkarikával vagy chilipaprikával szokták díszíteni.

Egyre több, egyre színesebb

A koktélok az alkoholtilalom végével berobbantak a vendéglátópiacra: az új divat hamar eljutott Európába, az előkelő hotelek és klubok pedig hamarosan saját koktélbárt nyitottak. A világháború után újabb és újabb koktélok születtek. Az 50-es, 60-as években találták fel a legtöbb híres vodkakoktélt: a Moscow Mule-t, a Black Russiant, a Harvey Wallbangert és a Soviet-t. A 70-es években az addig kevésbé ismert tequila hódította meg az amerikai mindennapokat – az eredmény többek között a Tequila Sunrise, a Margarita és az Icebreaker. A 70-es, 80-as években a trópusi italok jöttek divatba élükön a Piña Coladával és a Zombie-val. A B52 és társai (shooterek) pedig a 90-es években jelentek meg.

Magyarország 2007

4 cl csokoládélikőr 2 cl rum tejszín feltöltésre ananászlé

„Míg

tőlünk nyugatra ma a naturális irány hódít

a koktélpiacon, addig hazánkban még mindig akkor érzi a fogyasztó, hogy valami jót kapott, ha az a szivárvány minden színében pompázik” – sóhajt Dancsuly Zsolt. Erről a mixerek is tehetnek, akik általában nem eléggé nyitottak, s a szakiskolában megtanultakkal nem kísérleteznek. Zsolt a London Academy of Bartender magyar kirendeltségén végzett, s azóta is az iskola mixerbrigádjával jár hazánk legnagyobb rendezvényeire.

A bármixer szerint Magyarországon nincs koktélkultúra, az emberek öt-hatféle koktélt ismernek, s azokat kérik. Alapkoktél a Piña Colada, a Mojito, a B52 és a Tequila Sunrise, a biztos berúgáshoz itthon a Long Island Ice Tea a recept. Ezzel nagyjából ki is merült a hazai koktélfogyasztási lista. „A jobb mixerek próbálják elterelni az embereket ezektől az alapkoktéloktól, kisebb változtatásokkal igyekeznek újabb élményeket szerezni a fogyasztóknak” – mondja Zsolt. Ha valaki például Mojitót kér, ő narancsos verzióban kínálja, ha Piña Coladát, akkor a hasonló Princesst ajánlja, a tequila alapú koktélt kérőket nemritkán vodka alapúra beszéli rá, a B52 helyett hasonló shootert ajánl.

4 cl narancsos vodka 2 cl rum kókuszszirup feltöltésre ananászlé dísze narancsszelet

Idén nyáron kedvelt frissítő volt a

Summer Martini

, és citromos

-szódás fizz koktélokat

is gyakran rendeltek választott alkoholból.

Hőségben természetesen nem ajánlottak a meleg és az erős italok.

És fő a változatosság!

Rácz Era


Ha még többet olvasnál a témáról, kattints ide! >>>

Finom alkoholmentes koktélrecepteket találsz válogatásunkban >>>

Ha alkoholos hűsítőre vágysz, klikkelj ide! >>>

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.