Gesztenyés bejgli recept
Gesztenyés bejgli
Pozsonyi kifli recept
Pozsonyi kifli
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Tiramisu egyszerűen recept
Tiramisu egyszerűen
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
Kókuszgolyó pofonegyszerűen recept
Kókuszgolyó pofonegyszerűen
A tökéletes linzer (alaprecept) recept
A tökéletes linzer (alaprecept)
Elronthatatlan kocsonya  recept
Elronthatatlan kocsonya
Lencsefőzelék recept
Lencsefőzelék
A tökéletes flódni recept
A tökéletes flódni
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Klasszikus kocsonya recept
Klasszikus kocsonya
Elronthatatlan sajtos pogácsa recept
Elronthatatlan sajtos pogácsa
Mézes-sörös sült oldalas recept
Mézes-sörös sült oldalas
Klasszikus töltött káposzta recept
Klasszikus töltött káposzta
Mézeskalácsos kuglóf recept
Mézeskalácsos kuglóf
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Pihe-puha mézeskalács recept
Pihe-puha mézeskalács
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Lencsegulyás recept
Lencsegulyás
Érdekességek

Tényleg létezik az 5 másodperces szabály? Végre kiderült!

5 másodperces szabály /Fotó: Shutterstock
Leginkább gyerekkorunkból lehet ismerős az a tudományos szabálynak hitt mítosz, miszerint ha bármilyen élelmiszer leesik a földre, azt még nyugodtan megehetjük, ha azon a bizonyos 5 másodperces időkapunk belül sikerül még felkapnunk. Valóban működik ez a dolog? Nos, most ennek jártunk utána.

Lehet, hogy most sokunkban egy világ omlik össze, de a tudomány mai állása szerint nagyon úgy néz ki, hogy az 5 másodperces szabály csak egy mese a földre hullott finom falatokról. Mindezt persze egy átfogó vizsgálattal be is bizonyították, így a legenda egyértelműen cáfolható.

Biztosan sokunkkal előfordult már, hogy kiesett a kezünkből az utolsó pizzafalat, csokidarab, vagy éppen egy kekszdarab. Ha szemfülesek voltunk, fénysebességgel vetettük magunk a legjobb falat utána, hogy még beleférjünk abba a bizonyos 5 másodpercbe, amit utána minden szívfájdalom nélkül meg is ettük. Most viszont nagyon úgy néz ki, hogy valóban csak mítosz ez a bizonyos szabály, hiszen egy mélyreható vizsgálat bebizonyította; bármilyen rövid időt is tölt a földön a legjobb falat, nem érdemes megenni.

Megdőlt az 5 másodperces szabály /Fotó: Shutterstock
Megdőlt az 5 másodperces szabály /Fotó: Shutterstock

Sokan úgy gondolják, hogy a baktériumoknak időre van szükségük ahhoz, hogy átballagjanak az ételre és megtelepedjenek ott. Ez azonban hatalmas tévedés, ugyanis tök mindegy, mennyi időt tölt a padlón kedvenc falatunk, hiszen akár egy tizedmásodperc is bőven elegendő ahhoz, hogy a fertőzés megtörténjen. Így az a bizonyos 5 másodperces időablak csak egy jópofa legenda.

Azért, hogy a kutatók mindezt tudományosan is alátámasszák, a szakemberek rozsdamentes acélon, kerámián, fán és szőnyegen is tesztelték a szabályt olyan ételekkel, mint dinnye, sima vagy vajas kenyér, illetve gumicukor. A 2560 mérési alkalom után kapott eredményből, ami egyébként öt, harminc és háromszáz másodperces kísérleteket jelentett, bebizonyosodott, hogy a dinnye fertőződött meg a leghamarabb, a gumicukor pedig a legkésőbb. Ennek oka, hogy a baktériumok leginkább nedvesség útján terjednek, így az esetek nagy százalékában akár egy másodperc alatti időtartam is bőven elég az élelmiszer beszennyezésére.

A teszteket vezető szekértő azért hozzátette, hogy egyetlen falattól igen kevés eséllyel lehet megbetegedni, ám ennek ellenére továbbra is azt javasolja, hogy a földre hullott kaját inkább a kukába, mintsem a szánkba tegyük.

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.