Mindennapos bevásárlásaink során gyakran találkozunk olyan feliratokkal, mint "alacsony zsírtartalmú", "vegán", "gluténmentes", "csökkentett szénhidráttartalmú" vagy "hozzáadott cukor nélkül" - ám ezek a meghatározások nem jelentik automatikusan azt, hogy az adott termék jót tesz nekünk, és azt különösen nem, hogy a fogyókúránkba is beleillik.
A Borsonline összeszedte a leggyakoribb tévhiteket!
Olyan élelmiszerek, mint a hal, tojás vagy bab, jó választásnak számítanak egy fehérjediéta során, mivel eleve magas a fehérjetartalmuk. Viszont a fehérjeszeletek és -turmixok nem mindig olyan egészségesek, mint ahogyan azt sokan gondolják. Ha kiegyensúlyozott étrendet követünk, általában nincs szükségünk étrend-kiegészítőkre a fehérjebevitel növelésére. A rendszeresen, nagy intenzitással sportolók, a vegetáriánusok és vegánok viszont profitálhatnak a magasabb fehérjebevitelből. De ha nem sportolunk, csak fehérjében gazdag táplálékkiegészítőket fogyasztunk, ne számítsunk arra, hogy ettől lefogyunk. Ráadásul ezek a termékek sok esetben cukrot és mesterséges édesítőszereket tartalmaznak, ami megnehezíti a súlycsökkentést.
A gluténérzékenységben vagy allergiában szenvedők számára a glutén kerülése valóban szükséges. Azonban attól, hogy egy élelmiszer gluténmentes, még nem lesz diétás vagy egészséges. Sőt, a legtöbb gluténmentes termék és édesség valójában jóval több kalóriát tartalmaz, viszont jóval kevesebb fehérjét, rostot, vitamint és ásványi anyagot, mint gluténtartalmú társaik.
Csak azért, mert egy élelmiszer alacsony zsírtartalmú, még nem jelenti azt, hogy diétás. Az élelmiszergyártók az alacsony zsírtartalmú és zsírmentes termékekben a zsírt gyakran cukorral vagy más adalékanyaggal helyettesítik, hogy az ízveszteséget pótolják. Ráadásul a zsírmentes termékek kevésbé lehetnek laktatóak, mint a teljes zsírtartalmú változataik, mivel a zsír olyan makrotápanyag, amely támogatja a teltségérzetet, és élvezetesebbé teszi az ételek fogyasztását. A zsírok nélkülözhetetlen részét képezik az étrend0nek, és a tápláló, magas zsírtartalmú ételek fogyasztása segíthet abban, hogy egészségesek és fittek maradjunk.
A növényközpontú étrend követése és a kevesebb hús fogyasztása jótékony hatással lehet az általános egészségre, valamint a környezetre. Néhány vegán és növényi alapú húspótló termék azonban tele van ultrafeldolgozott összetevőkkel, sóval, cukorral és egyebekkel, amelyek nem csak hizlalnak, de egészségtelenek is. Ahelyett, hogy a boltban vásárolt méregdrága vegán húskészítményekre hagyatkoznánk, készítsük el inkább otthon magunknak. Például növényi alapú hamburgert készíthetünk olyan összetevőkből, mint a fekete bab, a gomba és a kesudió.
A növényi tejek egyre népszerűbbek, ahogy egyre többen térnek át a növényi alapú étrendre. Bár a magtejek kiváló alternatívájuk lehetnek a tejtermékeknek, nem biztos, hogy mindegyik diétásnak mondható. A legtöbb ugyanis tartalmaz cukrot, vagy más olyan adalékanyagot, ami gátolja a fogyást. Ezért mindig ellenőrizzük az összetevőket és a kalóriatartalmat.
A müzlire és a müzliszeletekre évtizedek óta úgy tekintünk, hogy azok egészségesek és diétások. Bár valóban ezek közül egyes termékek meglehetősen táplálóak, azonban a legtöbb tele van hozzáadott cukorral és nagyon sok kalóriát tartalmaznak. Ahelyett, hogy előre elkészített müzlit vásárolnánk a boltban, próbáljuk meg otthon elkészíteni a saját müzlinket, olyan tápláló összetevőket használva, mint a diófélék, chia mag, hajdina, zabpehely és cukor helyett aszalt gyümölcsökkel édesítsük, de abból is csak keveset tegyünk bele, és ha lehet, olyat válasszunk, amely cukor nélküli aszalással készült.
Az aszalt gyümölcs jól jöhet, de csak megfelelő mennyiségben. Figyelj a hozzávalókra, mert bizonyos fajták akár 7 fánkra elegendő cukrot is tartalmazhatnak. Ha igazán egészséges aszalt gyümölcsöt szeretnél, szerezz be otthonra aszalót és készítsd el magadnak, vagy próbálj meg minél kevesebbet fogyasztani a boltban vásárolt fajtákból.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.