Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Mákos guba  recept
Mákos guba
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Egészséges

Rejtett alkohol található sok élelmiszerben, nem is gondolnád, mennyi ételt érint

Olyan, hétköznapi élelmiszerekbe is kerül alkohol, amikben amúgy semmi keresnivalója nem lenne az alaprecept szerint. Mégis, az élelmiszeripar előszeretettel használja az alkoholt, vagy annak különféle formáit sok-sok termék gyártása során.

A boltok polcain számtalan olyan termék található, melyekbe kerül úgynevezett rejtett alkohol. Ezek nem elsősorban alkoholos élelmiszerek, azaz nem a konyakmeggyről van szó, hanem olyan hétköznapi termékekről, mint a kenyerek, készételek vagy éppenséggel az édességek. Van, aki egészségügyi szempontból, más a vallása miatt vagy személyes okokból tartózkodik az alkoholfogyasztástól, így számukra lehet rossz hír, hogy ezentúl érdemes alaposan is átolvasni az árucikkek összetevőlistáját.

Sok élelmiszerben található rejtett alkohol
Sok élelmiszerben található rejtett alkohol
FOTÓ: VIDI STUDIO / SHUTTERSTOCK

Miért kerül alkohol egy élelmiszerbe?

Az Agrofórum cikke szerint az alkoholt az élelmiszeripar a gyártás során sok más mellett elsősorban tartósításra is használja, többnyire a pékáruk, előre csomagolt kenyerek esetében. A csomagolás belső felületét rendszerint alkohollal kezelik, hogy megakadályozzák a penészgombák elszaporodását, ezzel is meghosszabbítva a termék eltarthatósági idejét.

Egy édességbe vagy pékáruba aromaként is kerülhet alkohol. Legyen szó mesterséges vagy természetes aromáról, az alkoholos kivonatok plusz ízt kölcsönöznek süteményeknek, édességeknek, készételeknek. Az otthoni sütés és főzés során mi magunk is használunk ilyen termékeket, elég csak a mezei vaníliaaromára gondolni, amiben szintén található csekély mennyiségű alkohol.

A kenyerek csomagolását belülről alkohollal kezelik
A kenyerek csomagolását belülről alkohollal kezelik
FOTÓ: CGN089 / SHUTTERSTOCK

Az alkohol mindezek mellett szeparálóanyagként is funkcionálhat a cikk szerint, ennek hozzáadása megakadályozhatja az élelmiszerek összetapadását, a csomósodást.

Hogyan ismerjük fel a rejtett alkoholt az élelmiszerekben?

A termékek címkéjén található összetevőlistát érdemes böngészni, a felsorolásban ugyanis ott lesz az alkohol valamilyen formában, vagy néven. Az alkohol jelenlétére utal többek között az etanol, az etil-alkohol, a benzil alkohol (E1519), a borkősav (E334), de előfordulhat, hogy konkrét italnevet olvashatunk a listában, mint például amaretto, whisky vagy brandy.

Mennyire veszélyes a rejtett alkohol?

Az aromáknál használt alkohol mennyisége a gyártási folyamat során elpárologhat, főként akkor, ha a terméket hőkezelésnek veti alá, azaz megsütik. Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) által engedélyezett adalékanyagok esetében az alkoholtartalom legfeljebb 0,2 térfogatszázalék lehet, ami nem érzékelhető ízben, szagban vagy hatásban – írja az Agrofórum.

Az élelmiszerek esetében viszont az alkohol jelenlétét csak akkor kell megjelölni, ha az összetevők listájában különálló anyagként szerepel. Ha az alkohol csak technológiai segédanyagként vagy aromahordozóként van jelen, akkor a mennyisége általában nem éri el azt a szintet, amely érzékszervileg is észlelhető lenne.

A legtöbb élelmiszerben található, a gyártás során használt alkohol koncentrációja annyira alacsony, hogy nem jelenthet valós veszélyt, hatása össze sem hasonlítható például a szeszes italokkal, akár a sörrel, borral vagy töményekkel.

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.