Kezdjük azzal, hogy aki berzenkedik attól, hogy szomabőmérsékleten tartson egy tejterméket, annak is teljesen igaza van, hiszen 20-23 fok, egy teljes napig már sok lehet a tejnek, tejszínnek, tejfölnek - nem úgy a vajnak! A vaj, ugyanis, 80 százalékban zsírból áll, sokkal alacsonyabb a víztartalma, mint más tejtermékeknek, így azoknál sokkal kevésbé hajlamos a baktériumok elszaporodására, és a konyhapulton tárolva is legalább 1 hét - sőt, sós vaj esetében, akár kettő is lehet - a szavatossága. A teljes biztonsághoz azonban nem árt szem előtt tartani az alábbi 3 alapszabályt.
A fény és a levegő: ez a két fő oka annak, ha a vaj megromlik, ezért az első és legfontosabb lépés egy jól záródó vajtartó, ami minkettőt távol tartja tőle. Az eredeti csomagolás, vagy a lefolpackozott tányér sem mondható ideálisnak. Vannak kifejezetten erre a célra gyártott eszközök, készülhetnek fémből, kerámiából vagy műanyagból, a lényeg, hogy olyat válasszunk, ami ezt a két veszélyes elemet kizárja.
Nyáron egyszerűen túl meleg lehet a konyhád ahhoz, hogy a vajat kint hagyd a pulton. Ha a konyhádban a hőmérséklet folyamatosan 25 fok felett mozog, akkor jobban jársz, ha a vajat a hűtőben tárolod.
A legbiztosabb persze, ha a vajat csak egy-két napig tartjuk szobahőmérsékleten, de ha a fent felsorolt megfelelő körülmények között tároljuk, akár egy hétig is friss maradhat. A lényeg tehát, hogy ne hagyjunk ki többet, mint amennyiről úgy gondoljuk, hogy ennyi idő alatt el is fogy.
Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy a vajunk fogyasztható-e, egyszerűen szagoljuk meg. Ha avas, akkor egészen biztosan rossz szaga lesz, és - ha hajlandóak vagyunk megkóstolni, akkor - az íze kellemetlenül savanykás. Ilyenkor jobb, ha azonnal megszabadulunk tőle!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.