A boltokban kínált árucikkeket hiába tesszük a kosarunkba, amíg nem fizetünk értük, addig nem a mi tulajdonunk. Ha fizetés nélkül távozunk a termékekkel, az lopásnak számít, ezt könnyű belátni, de vajon mi a helyzet a boltban elfogyasztott csokival, megivott üdítővel, elrágcsált pisztáciával vagy megkóstolt szőlőszemekkel?
A vásárlás egyfajta adásvételi procedúra, melynek során "szerződést" kötünk a bolttal, így az átruházza ránk a termékek tulajdonjogát. Ezt a nyugtával tudjuk igazolni. Amíg ez a tranzakció nem jön létre, addig nincs jogunk megrongálni, tehát beleenni és beleinni más tulajdonába, hiszen senki se örülne annak, ha valaki megjelenne az otthonában, kivenné a hűtőből a tejet és beleinna.
A boltok és a vásárlók helyzete azonban némiképp specifikus, hiszen ha beleeszünk a kiflibe vagy beleiszunk az üdítőbe, de azt a kasszánál felmutatjuk és kifizetjük, akkor a legtöbb bolt vagy eladó megértő és elnéző, nem csinálnak belőle problémát. A boltban történő evés-ivás azonban nincs konkrétan szabályozva.
"A legtisztább helyzet mégis az, ha megpróbáljuk megállni, hogy megegyük-megigyuk a terméket fizetés előtt. Ha meleg van, ha rosszul van valaki, ha kismama vagy idős ember csinálja ezt, a legtöbb üzletben megértik, mégis: 50 ezer forint alatti összeg esetén is már szabálysértésről beszélünk. Mert jogilag csak akkor lesz a miénk a termék, ha kifizetjük" – mondta a Borsnak Kiss-Benedek Damarisz, a Fogyasztóvédők Magyarországi Egyesületének jogásza.
Ha beleeszünk és szólunk, majd pedig kifizetjük, akkor nem lehet baj, ellenben ha ezt nem jelezzük a kasszánál és így sétálunk ki a boltból, akkor már komoly bajba kerülhetünk.
"Ha elhallgatjuk a kasszánál a fogyasztás tényét, akkor egyértelműen lopásról van szó" – erősíti meg Kamarás Péter ügyvéd is. – "Ha szándékunkban áll kifizetni és jelezzük is a pénztárnál, hogy megettük, megittuk a terméket, akkor amiatt nem büntethetnek meg."
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.