A cékla jellegzetes földes ízvilágát sokan nem kedvelik, pedig rengeteg pozitív hatása van ennek a különleges zöldségnek. Az egyik legjobb vasforrás, 200 gramm zöldség fedezi a napi szükségletünk körülbelül 10%-át. Különösen hasznos a vashiányos vérszegénységben szenvedőknek, valamint várandósság vagy a menstruáció ideje alatt is ajánlott a fogyasztása a nők számára. Vastartalma mellett figyelemre méltó a benne található réz és C-vitamin, mindezeken felül pedig káliumban, magnéziumban, A- és B6-vitaminban is bővelkedik. A cékla ráadásul remek antioxidáns is. Nem kérdés, hogy gyakori fogyasztásával jót teszünk a szervezetnek, így aztán ha épp akciós, érdemes bevásárolni belőle. A megfelelő tárolással ugyanis hónapokig friss marad.
A hűtőszekrényen a legtöbb zöldség és gyümölcs jól eltartható, és ez a cékla esetében sincs másképp. Mosatlanul, héjastól, a gyökerét is a céklán hagyva betehetjük a hűtő alsó rekeszébe, a zöldséges fiókba. Érdemes papírtörlővel kibélelni, hogy ne piszkolja össze a mosatlan zöldség. A rajta hagyott szennyeződés, a héj és a gyökér is segít megvédeni a céklát a kiszáradástól. Ezzel a módszerrel 1-2 hónapig friss marad a cékla, majd felhasználhatjuk például egy szaftos csokitorta alapanyaként.
A kamrában vagy a pincében is sokáig jól érzi magát a cékla. Ide is tisztítatlanul és hámozatlanul kerüljön. A hűvös, sötét helyiségben csak arra kell figyelni, hogy ne érintkezzen más zöldségekkel – javasolja a szakértő. Ha gondosan helyezzük el itt, akár 2-4 hónapig is tárolhatjuk a zöldséget.
A leghosszabb ideig a fagyasztóban tárolhatjuk a céklát, ehhez azonban egy kis előkészítést igényel. A megtisztított céklák tetejét levágjuk, majd forrásban lévő vízbe helyezzük az egészben hagyott zöldségeket. Körülbelül 30 percig főzzük, vagy amíg megpuhulnak. Ezután áttesszük jeges vízbe, lehűtjük, meghámozzuk, és tetszőleges kockákra vágjuk, vagy felkarikázzuk. Egy sütőpapírral bélelt tepsiben vagy egy nagyobb tálcában kiterítjük, és így tesszük be a fagyasztóba 1-2 órára. Végül áttesszük egy jól záródó dobozba vagy műanyag tasakba. A fagyasztóban a cékla akár egy évig is eláll, és bármikor elővehetünk egy adaggal, hogy ízletes tepsiben sült zöldségköretet készítsünk belőle.
A friss céklából savanyúságot is készíthetünk, így is hosszasan tárolhatjuk a kamrapolcon. Ehhez a céklát megmossuk, meghámozzuk és megfőzzük. Hagyjuk kihűlni, majd felkarikázzuk (vagy kockára vágjuk, ízlés szerint). Közben a vizet felforraljuk, hozzáadjuk a köménymagot, a cukrot, a sót és az ecetet. Alaposan elkeverjük és kihűtjük. A feldarabolt céklát befőttes üvegbe tesszük, és a kihűlt ecetes levelet ráöntjük. Néhány órára a hűtőbe tesszük.
Videón is mutatjuk ezt az ízletes tárolási módot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.