Az ételérzékenység és az ételallergia komoly fejtörést jelenthet az ünnepek alatt is, ha olyan családtag érkezik vendégségbe, vagy mi megyünk valakihez, aki nem ehet meg bármit. Akármilyen mértékű is az intolerancia és az illető arra adott immunválasza, nem érdemes kockáztatni. A karácsonyi menü megtervezésekor tehát figyelembe kell vennünk, hogy vannak olyan alapanyagok, amiket bizony száműznünk kell erre az időre. A leggyakoribb, allergiát kiváltó élelmiszere a tejtermékek és a glutént tartalmazó gabonák, de érdemes figyelni a diófélékre és a halra is. Jöjjön a lista azokról az élelmiszerekről, amelyek az allergiás reakciók legnagyobb részéért felelnek – ezeket az ünnepi készülődés során helyettesítsük valamilyen alternatívával.
Mindenki ismer legalább egy olyan személyt, aki nem fogyaszt tehéntejet, sőt semmilyen tejterméket. A tehéntej-allergia az egyik leggyakoribb gyermekkori allergia, amely a csecsemők és kisgyermekek 2-3%-át érinti. A gyermekek körülbelül 90%-a 3 éves korára kinövi ezt az állapotot, de a felnőtteknél is egyre nagyobb arányban fordul elő. A tehéntejre adott allergiás reakciók a tej elfogyasztása után perceken belül vagy akár több óra elteltével is jelentkezhetnek, így sok esetben nehéz megállapítani, hogy ez okozta a problémát.
A megoldás a tejtermékek elkerülése, beleértve a tejszínes ételeket, a sajtokat, joghurtot és a vajat is.
A modern táplálkozás egyik legnagyobb mumusa a glutén, a cukor mellett sokan ezt tartják az elhízás első számú okának. Valójában azonban a legtöbb ember képes megemészteni a glutént (ami tulajdonképpen a gabonában található komplex fehérjecsoport) tartalmazó gabonákat, és az abból készült ételeket. Ám ha valakinél cöliákiát, nem cöliákiás gluténérzékenységet vagy búzaallergiát diagnosztizáltak, akkor az elfogyasztása súlyos, akár végzetes allergiás reakciót is kiválthat. Nekik ki kell zárni az étendjükből a glutént, melynek szabályai rendkívül szigorúak.
Készülhetünk gluténmentes lisztből készült finomságokkal, de sok esetben egyszerűbb, ha készen vásároljuk meg a gluténmentes terméket, hogy biztosan elkerüljük az allergiás reakciót.
Lehetséges, hogy valaki allergiás a tojásfehérjére, de a sárgájára nem, vagy fordítva. Ennek az az oka, hogy a tojásfehérjében és a tojássárgájában lévő fehérjék kissé eltérnek egymástól. Az allergiát kiváltó fehérjék többsége azonban a tojásfehérjében található, így a tojásfehérje-allergia a gyakoribb. A tojásallergia esetén is az alapanyag étrendből való kizárása lehet a megoldás, de lehet, hogy bizonyos ételeket jól tolerál a szervezet. A felhasználás, például a sütés ugyanis megváltoztathatja az allergiát okozó fehérjék szerkezetét, amitől a szervezet nem érzékeli károsnak azt.
A diófélék közül a leggyakrabban
válthat ki allergiás reakciót. Ha fogyasztásuk után kellemetlen tüneteket tapasztalunk, a legjobb, ha az összes diófélét és az ezekből készült ételeket, olajokat, magvajakat is elkerüljük.
Még gyakoribb a mogyoróallergia, ami ráadásul sokkal súlyosabb reakciót válthat ki, mint bármi más olajos mag. A mogyoróallergia esetén más alapanyagok is kerülendők lehetnek, vagy legalábbis nagyon körültekintően kell megválasztani azokat, ügyelve, hogy nyomokban se tartalmazzanak mogyorót.
Igencsak meghatározhatja a karácsonyi menüt, ha van a családban halra allergiás személy. A halallergia ugyanis súlyos és potenciálisan végzetes allergiás reakciót okozhat. A fő tünetek a hányás és a hasmenés, de ritka esetekben anafilaxia is előfordulhat. A tüneteket némely esetben a halhúsban található szennyezőanyag, például baktériumok, vírusok vagy toxinok is okozhatják.
Hasonló a helyzet a tenger gyümölcseivel. A kagyló- és rákfélék, a homár, a tintahal esetében is súlyos reakció jelentkezhet, aminek hátterében a tenger gyümölcseiben található szennyeződés is állhat.
(Forrás)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.