A koronavírus-járvány megjelenése óta a szájmaszk is a mindennapi viselet részévé vált. Magyarországon a közlekedési eszközökön és a boltokban is kötelező a maszk használata. Az egyszer használatos sebészeti és a komolyabb, FFP2-es és FFP3-as maszkok mellett sokan mosható, textilmaszkot hordanak. A maszkokon azonban nyállal, verejtékkel és a sminkkel is megtapadhatnak a szennyeződések, ezért nagyon fontos, hogy tisztán tartsuk ezeket.
A szakemberek azt javasolják, hogy a textilmaszkokat hetente többször is mossuk ki, de a legbiztonságosabb az lenne, ha minden nap mosnánk. A szakemberek szerint amint beérünk a munkahelyre, vagy haza és levesszük a maszkot, akkor mossunk rögtön kezet szappanos vízzel, vagy alkoholos kézfertőtlenítővel.
Természetesen moshatjuk mosógépben is, de az is elegendő, ha a mosdókagylóban, vagy egy lavórban meleg vízben beáztatjuk és mosószeres, vagy szappanos vízzel átmossuk. Ha látjuk a maszkon, nők esetében, hogy az alapozó, vagy a smink foltot hagyott rajta, akkor használjunk fehérítőt is.
Ha biztosra akarunk menni, akkor 60 Celsius fokon érdemes kimosni a maszkot, ezen a hőmérsékleten biztosan elpusztulnak a baktériumok, ám a szakemberek szerint a COVID-19 esetében nem a víz hőmérséklete a legfontosabb, hanem az, hogy szappant, vagy fertőtlenítőt használjunk az arckendőnk tisztításakor.
A maszkot csak akkor tegyük szárítógépbe, ha az anyaga megengedi, előfordul ugyanis, hogy összemegy, ha túl magas hőmérsékleten szárítjuk. Ám ha a friss levegőn, a fregolira csipeszelve szárítjuk meg, nem kell ilyentől tartanunk.
A papír, vagy sebészeti maszkok nem moshatóak, könnyen szétmennek.
Ha gyakran el kell hagynunk az otthonunkat, akkor érdemes minél több maszkot beszerezni, hogy cserélni tudjuk, ha éppen nincs időnk kimosni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.