A vizsgálatba 300, a Texas állambeli Houston környékén élő családot vontak be, akiknek vagy 9-11 vagy 13-15 év közötti gyermeke volt. A szülőket és a gyermeket arra kérték, hogy 15 hónapon keresztül vezessenek naplót táplálkozási szokásaikról. Ugyancsak kiértékelték azt az időt, amit az anya vagy az apa a gyermekkel töltött, valamint azt is, mennyit keresnek a család tagjai.
A 9-11 éves korú gyermekekkel az apjuk napi 80, az anyjuk 125 percet töltött, míg a 13-15 éves gyermekek esetén az értékek átbillentek az apa javára: 95 perc szemben 87-tel. Az összesített eredmények azt mutatták, minél több időt tölt az anya a gyermekkel, annál kevésbé valószínű, hogy a gyermek elhízik, azonban ha az apa túl sok időt tölt vele, valószínűbb a túlsúly kialakulása.
„Az összefüggés különösen igaz a 9-11 év közötti korcsoportra” – mondta Dr. Alex McIntosh, a kutatások vezetője. Az érdekes eredményeket azzal magyarázta, hogy a nagyobb izomtömeggel rendelkező férfiak lassabban híznak el, mint a nők, ezért kevésbé ügyelnek a megfelelő táplálkozásra – gyermekeik esetében is. Ebben a korban a családi hatás még nagyon erős, de 13-15 éves korban már jelentős befolyása van a környezetnek (barátok, iskola, telekommunikáció) is.
„Természetesen nem mondjuk, hogy az apával töltött idő káros, de talán jó lenne az édesapák táplálkozási ismereteit fejleszteni” – tette hozzá a szociológus-kutató. A fentiek ismeretében könnyen megérthető az az összefüggés is, hogy minél többet keres egy anya, a gyermeke annál hajlamosabb az elhízásra: feltehetőleg az elfoglalt édesanya helyett az apa tölt sok időt a gyermekkel. „Senki sem dolgozik napi 24 órát. Azt javaslom az édesanyáknak, hogy ami szabadidejük van, azt töltsék a gyermekükkel” – foglalta össze tanácsait Dr. McIntosh.
Forrás: Medipress
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.