Bár az év minden szakában fontos a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása, a nyári hőségben igazán elengedhetetlen a szervezet számára a fokozott folyadékpótlás. Limonádé, tea, ásványvíz és a sokféle a leves (ilyenkor lehetőség szerint hideg) mind jólesik.
Egy vagy több tányér, bögre hideg leves kitűnő frissítő, akár munkanapon, hétvégén vagy épp a nyaralás idején. Nem elhanyagolható szempont, hogy minél rövidebb időt kelljen a tűzhely mellett foglalatoskodni az elkészítés során, és ha a nehezebb ételeket nem is, egy kitűnő gyümölcslevest mindenki örömmel fogyaszt a nap szinte bármely szakában.
Arról persze megoszlanak a vélemények, hogy kinek, mi jelenti a legjobb gyümölcslevest – számomra a hidegen tálalt, bogyósokból készült szemet gyönyörködtető finomság sok szempontból felülmúlhatatlan.
Amellett, hogy üdít, tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal és jótékony rostokkal. A lényeg természetesen itt is a megfelelő fűszerezésben és az összetevők kiegyensúlyozott összeállításában rejlik. A tejfölös-lisztes habarással készített sűrű gyümölcslevesek kedvelőinek is széles a tábora, de aki nyitott az apró változtatásokkal különlegessé varázsolható ételek kipróbálása iránt, ezt a lényegesen könnyebb, ízeiben kifinomult és nagyon gazdag frissítőt nem hagyhatja ki!
A gyümölcskínálat oly bőséges a piacokon, hogy lehetetlen ellenállni a csábításnak – befőzés előtt, helyett vagy mellett egy könnyű és zamatos gyümölcsleves mindig jó ötletnek bizonyul.
Hozzávalók 4 személyre:
25 dkg friss meggy
15 dkg eper vagy málna
10 dkg fekete ribizli
10 dkg piros ribizli
1 l víz
10 dkg barna nádcukor
1 teáskanál őrölt kardamom
1 teáskanál őrölt gyömbér
½ mokkáskanál vaníliás só (ennek híján: só és kevés vanília)
1 púpozott teáskanál kukoricakeményítő
1 dl főzőtejszín
Elkészítés: A meggyet kimagozom, az epret felszeletelem, a ribizliket megszabadítom a száruktól.
Egy fazékban 1 l vízben főzni kezdem a meggyet, sózom, cukrozom, fűszerezem. A keményítőt elkeverem a tejszínnel, majd hozzáadok egy keveset a meggyből és 1 evőkanálnyit a többi bogyósból. Botmixerrel pürésítem. Forrás után 1-2 perccel hozzáadom a leveshez. Alaposan elkeverem, majd hozzáadom a többi gyümölcsöt. Egyet forralok rajta, leveszem a tűzről – amíg a leves hűl, az eper és a ribizlik kissé megpuhulnak, de vitamintartalmukból nem veszítenek.
Szobahőmérsékletűre hűtve zárható üvegtálba kanalazom – alaposan lehűtöm.
Ebben a forróságban egy-egy gombóc eperfagylalt sem árt mellé, sőt további friss, hűtött gyümölcsökkel is gazdagítható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.