A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Húsvét

Ez a tökéletes húsvéti sonka titka: tippek és praktikák a vásárlástól a főzésig

Húsvétkor a hagyományoknak megfelelően sonkát fogyasztunk, így most egy kis segítséget nyújtunk nektek abban, hogy milyen sonkát érdemes választanotok, valamint az elkészítéssel kapcsolatban is hasznos tanácsokat adunk.

Kezdjük is: a jól elkészített sonka nem száraz, nem esik daraboka, és nem túlzottan sós.
 

1. Melyiket válasszuk?

Először is nem árt tisztáznunk, mit is nevezünk sonkának. A sertés hátsócombját, azaz a combsonkát. Bár a köznyelvben húsvétkor mindent sonkának hívunk, igazából csak ezt volna szabad. Persze ez nem azt jelenti, hogy a tarja, a lapocka vagy kötözött változatuk nem jó, csak épp ezek a sertésrészek nem sonkák. Természetesen ha ezek valamelyikét vesszük, akkor is jó végeredményt érhetünk el, tehát nyugodtan válasszunk ízlésünknek megfelelően. A lehető legtökéletesebb végeredmény eléréséhez minden esetben az a legfontosabb, hogy jó minőségű alapanyagot válasszunk.

Húsvétkor a hagyományoknak megfelelően sonkát fogyasztunk /Fotó: Mindmegette
Húsvétkor a hagyományoknak megfelelően sonkát fogyasztunk /Fotó: Mindmegette

Kerüljük a gyors érleléssel készült húskészítményeket. Próbáljunk minél puhább sonkát, húst választani, a nagyon érlelt és kemény változatok nem jók, mert ezeket gyakran még az áztatás sem puhítja fel rendesen. Az ilyen készítményeket inkább főzés nélkül, vékonyan szeletelve fogyasszuk. A nem túl száraz végeredmény másik fontos kritériuma, hogy a kiszemelt hús rendelkezzen zsíros résszel. Ha tarját választunk, egyszerűbb dolgunk van, mert a hús rostszerkezete is zsírral, kollagénnel átszőtt. Lapockánál és combnál figyeljünk, hogy a bőr alatt legyen 1-2 ujjnyi vastag zsíros rész.

2. Előkészítés, főzés

Ha sikerült kiválasztanunk a megfelelő darabot, következhet az előkészítés: a sonkát be kell áztatunk. Az áztatás ideje attól függ, hogy mennyire száraz sonkát vásároltunk. A keményebb sonkát egész éjszakára tegyük hideg vízbe, a puhább, kevésbé száraz sonkának 4-5 óra is elég. A kötözött húst a hálóval együtt tegyük a vízbe. Áztatás után öntsük le róla a lét. Ezzel a lépéssel máris csökkentünk a sonka sótartalmán. Ezután ismét töltsük meg a lábast vagy fazekat annyi hideg vízzel, amennyi a sonkát ellepi. Ekkor ízlés szerint fűszerezhetjük a főzővizet. Ha különlegesebb ízvilágot szeretnénk adni a sonkának, tegyünk a vízbe néhány babérlevelet, vöröshagymát, fokhagymát, borsot és akár még pár szem borókabogyót is. Most már indulhat a főzés – de mennyi ideig? A főzési idő kilogrammonként 1 óra, tehát 1 kiló húst 1 órán át főzzünk, a másfél kilós sonkát 1½ óráig és így tovább. A sonkát feltétlenül alacsony hőmérsékleten főzzük, picivel 100 fok alatt, éppen csak gyöngyözve, akár a jó húslevest. Főzés közben kóstoljuk meg a főzőlét, és csak abban az esetben sózzunk, ha sótlan (általában nem szokott az lenni).

 

 

A tojást is főzhetjük a sonkával együtt. Ha így teszünk, mindenképp alaposan megtisztított, fertőtlenített tojást használjunk, és elég őket az utolsó 20-25 percben beletenni a főzőlébe. Így nem fognak túlfőni, és pórusos szerkezetüknek köszönhetően a füstös ízt is magukba szívják.

3. Pihentetés, tálalás

Amikor a főzési idő letelt, a sonkát a főzővízben hagyjuk kihűlni. Ha tojást is főztünk, akkor azzal együtt. Ha minden kihűlt, a főzőlét öntsük le (ha a vizet megfűszereztük, akkor szűrjük le), és semmiképpen se dobjuk ki, mert tökéletes lehet például bableveshez vagy lencséhez alaplének. Fagyasztóban sokáig eláll. A sonkát becsomagolva egy éjszakán át pihentessük. A kötözött húsról csak ekkor távolítsuk el a hálót, így nem roncsolja a hús felületét. A hűlés során a sonka veszít nedvességtartalmából, ezáltal a térfogata is csökken, tehát egyszerűbb ilyenkor eltávolítani. Ezután pedig már szeletelhetjük is, majd nem marad más, mint elfogyasztani.

Ha betartjátok a fent írtakat, biztos, hogy ti is tökéletes sonkát fogtok készíteni húsvétkor.

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.