Birsalmabefőtt recept
Birsalmabefőtt
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék recept
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Sütőtökös-csokis halloweeni muffin recept
Sütőtökös-csokis halloweeni muffin
Klasszikus kuglóf recept
Klasszikus kuglóf
15 perces banános palacsinta recept
15 perces banános palacsinta
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Őszi minestrone leves recept
Őszi minestrone leves
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Intelligens krémes recept
Intelligens krémes
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Fahéjas tekercs (cinnabon) recept
Fahéjas tekercs (cinnabon)
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Birsalmasajt tartósítószer-mentesen recept
Birsalmasajt tartósítószer-mentesen
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Mákos guba  recept
Mákos guba
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Karácsony

Nem virágzik a karácsonyi kaktuszod? Ezt tedd, hogy újra virágba boruljon

A karácsonyi kaktuszt még azok is szeretik, akik általában nincsenek oda a szúrós, egzotikus növényért. Nem véletlen, hiszen ez a pompás növény csak nevében szúr, valójában teljesen tüskementes. Ha jól gondozzuk, ontja a szebbnél-szebb bordó, rózsaszín vagy tűzpiros virágokat, akár többször is egy évben. De mi van, ha szinte sosem virágzik? Mutatjuk, mit kell tenni!

A karácsonyi kaktusz onnan kapta a nevét, hogy az északi féltekén ősszel és télen virágzik, ezért ezt a dísznövényt sok országban kötik a karácsonyi ünnepekhez. De ez így nem teljesen igaz, hiszen egy évben akár többször is virágot bonthat.

Karácsonyi kaktusz ápolása

Felejtsünk el mindent, amit a kaktuszok ápolásáról tudunk. A legtöbb kaktusz a meleg, száraz közeget, a tűző napot kedveli és beéri minimális öntözéssel. A karácsonyi kaktusz (Schlumbergera buckleyi) ezzel szemben a brazil esőerdőkből származik, ahol párás, nedves környezethez és szűrt napfényhez szokott. Gondoljuk át, hogy a lakásunk, vagy ahol a karácsonyi kaktuszt tartjuk, mennyire felel meg ennek a két igen fontos követelménynek. A párás környezet hiányát még túléli, de a tűző napot egyáltalán nem szereti: levelei szó szerint megégnek. A túl sok öntözzésel sem teszünk jót neki. Ügyeljünk rá, hogy a cserép soha ne álljon vízben, földjét inkább nyirkosan tartsuk, mint vizesen. Alaposan csak akkor öntözzük meg, ha földjét megtapogatva száraznak érezzük, és a levelek is elkezdtek ráncosodni. Ha száraz levegőjű helyiségben tartjuk, szórjunk a cserép alátétjébe kavicsokat, és ezt spricceljük rendszeresen vízzel.

Fontos a virágföld is, amibe ültetjük. Számára a könnyű termőtalaj a legjobb, ami átengedi a vizet, hiszen a karácsonyi kaktusz nem talajlakó! Természetes élőhelyén fák ágain, sziklákon telepszik meg – az orchideához hasonlóan. A tápoldatozást is meghálálja a növekedési és a virágzási időszakban, azaz áprilistól júniusig és novembertől januárig.

Így lesz hosszú ideig gyönyörű a karácsonyi kaktusz (Shutterstock)
Így lesz hosszú ideig gyönyörű a karácsonyi kaktusz (Shutterstock)

Így gondozzuk a kaktuszt, hogy virágozzon karácsonykor

Ahhoz, hogy a kaktusz karácsonykor virágozzon, figyelnünk kell az évszakok és a fénymennyiség változására. Nyáron kitehetjük a kertbe vagy az erkélyre egy közvetlen napfénytől mentes, világos helyre.

Jó, ha tudjuk, a karácsonyi kaktusz, a mikulásvirághoz hasonlóan, úgynevezett rövidnappalos növény, ezért ősszel, a virágzás előtti időszakban szüksége van legalább 10 óra teljes sötétségre - ez indítja be a rügyképződést. Ilyenkor érdemes olyan helyiségbe vinni, ami nappal néhány órát világos, este viszont nincs megvilágítva és lehetőleg hűvös. Ha ez nem megoldható, akkor le is takarhatjuk a virágot sötétedéstől reggelig egy nagy kartondobozzal vagy fekete fóliával. (Ez a módszer azonban csak azoknak ajánlott, akik reggel nem felejtik el levenni a kaktuszról a takarást…) Ha a virágbimbók már kifejlődtek, nincs szükség takarásra sőt, áthelyezhetjük növényt világos szobába vagy a végleges helyére. Virágzása után megint nyugalmi időszak következik.

Erre érdemes tehát figyelnünk, ha azt szeretnénk, hogy a kaktusz egész évben színpompás virágokkal ajándékozzon meg bennünket.

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.