A manapság Magyarországon oly népszerű italt másképp készítik hazánkban, mint Olaszországban. Gőzölt tejet és tejhabot öntünk egy nagy üvegpohárba, egészen annak tetejéig. A tejnek a gőzölés megkezdésekor hidegnek kell lennie, és 60 fok körül abba kell hagyni gőzölését. A tej a hosszú pohárban kettéválik: felül a hab, alul a meleg tej. Közé kellene beszorítani a barna kávésávot. Könnyebb létrehozni az elkülönülő rétegeket, ha az eszpresszót egy kis – meleg vízzel átöblített (így már meleg) - kiöntőben készítjük el. Nagyon lassan öntsük bele a kávét a tejbe úgy, hogy a kávé ne bukjon a tej mélyére. Ha nem bízunk kezünk lassú mozdulataiban, tartsunk egy kiskanalat közvetlenül a tejhab fölé, lassítva ezzel a becsapódás sebességét. Látványos - és a sok tej miatt - édeskés italt kapunk. Az olasz változat egy kicsit egyszerűbb. A tejet ugyanúgy készítik elő, mint fent, de a kávé beleöntésénél cseppet sem ügyelnek a rétegződésre. Neve arra utal, hogy az utólag beleöntött kávé barna színét eltüntetik a tejhabon: befoltozzák.
Az olasz eszpresszót 10 ml pálinkával vagy grappával „korrigáljuk”. Az olaszok általában megkérdezik, milyen alkoholt szeretnénk a 2-3 fajtából, amit ajánlanak. A lefőzött eszpresszót a pulton, előttünk öntik nyakon a kiválasztott itallal. Fogyasztásakor készüljünk fel arra, hogy forró italként jobban megérezzük az alkoholtartalom hatását. Én nem vagyok nagy híve; jobban szeretem külön-külön kóstolgatni az összetevőket.
Egy ristrettót gőzölt tejhabbal koronázunk, de úgy, hogy a tej ne keveredjen a kávéval. Érdemes olyan üvegpoharat használni, ami ezt a látványt oldalról is láthatóvá teszi. Ha a pohár alja szűkül (mint az Y-pohár), a kevés kávé is jól látszódik. Én imádom a magas kakaótartalmú étcsokikat: így javaslom, a tetejére reszeljünk belőle bőségesen. Csokoládé, tej és kávé: aki kicsit is édesszájú, imádni fogja.
Néhány szót ejtenék a tejhab gőzöléséről is. Egy pár olyan trükk van, amit ha betartunk és kitartóan gyakorolunk, kitűnő krémes állagú habot készíthetünk otthon is.
A megfelelő fém edény elengedhetetlen. Harmadáig-feléig töltjük hideg (!!!) tejjel. A sok otthoni gépen is rendelkezésre álló gőzcső végét pontosan a felszín alatt kell tartani úgy, hogy a gőzölés alatt a sercegő hang folyamatosan hallható legyen. A tej melegszik, nő a térfogata, ezért picit mindig lejjebb kell vinnünk az edényt, hogy a cső vége a felszín közelében maradjon. Ha az egyik kezünkkel átfogjuk a kiöntőt, egy idő után azt érezzük, hogy már nem tudjuk ott tartani a kezünket (60-70 fok). Ekkor kell abbahagynunk a gőzölést, a gőzcsövet egy pillanatra mélyre dugva, hogy felkavarja a tejet.
Most még vannak benne nagyobb buborékok, melyet úgy tüntethetünk el, hogy a fém edényt talpával óvatosan az asztalhoz ütögetünk, és néhányszor megforgatjuk körkörös mozdulattal. Ekkor már önthető a homogén, krémes tejhab. Hőmérséklete lehetővé teszi az azonnali fogyasztást, nem égetjük meg a szánkat.
Nem kell megijedni, ha elsőre nem sikerül!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.