Az édesburgonya élénk narancssárga színe és gazdag, édes íze az elmúlt években meghódította a magyar konyhát – szerencsére! Hiszen amellett, hogy nagyon szép látvány, tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal és rostokkal. Az édesburgonya keményítő- és cukortartalma magasabb, mint a hagyományosé, ami miatt óvatosabban kell vele dolgozni. Íme a főzés közbeni leggyakoribb buktató, amire érdemes figyelni!
Csak felkapod a hálós édesburgonyát anélkül, hogy alaposan megnéznéd a gumókat? Bizonyos gyümölcsök és zöldségek esetében, mint például az őszibarack vagy a paprika, meglehetősen könnyű észrevenni a foltokat és zúzódásokat, vagy azt, hogy nem friss – nos, az édesburgonyát picit alaposabban meg kell nézni. A száraz, aszott külső, a kiálló apró hajtások biztos jelei annak, hogy a batáta bizony már nem mai gyerek.
Több zöldséget érdemes a hűtőben tartani, hogy még tovább megőrizzék frissességüket. Ilyen a paprika, a cukkini vagy a brokkoli. Az édesburgonya azonban más: valójában ha a hűtőben tárolod, kiszáradhat és összezsugorodhat. (Ezzel szemben a hűvös, sötét kamrában akár egy hónapig is friss marad.) Az édesburgonya hűtőszekrényben való tárolása megváltoztathatja az összetételét sejtszinten, ami befolyásolja az ízét is. A hűtés felelős az édesburgonyán megjelenő fehér foltokért is, amik alatt a burgonya megkeményedik.
Az édesburgonya főzése talán nem tűnik nagy hibának. Valójában ugyanúgy lehet isteni köretet készíteni belőle, sőt a glikémiás indexe is csökken, de sajnos a lényeg elveszik belőle: a főzés során az összes értékes vitamin és ásványi anyag, például az A- és a C-vitamin, valamint a magnézium és a kálium eltávozik. Ha a legtöbbet szeretnéd kihozni belőle, akkor az édesburgonyát egészben, héjában kell megsütni.
Ha valaha tettél már szépen felszeletelt, gyönyörű édesburgonya-hasábokat a sütőbe és rövid idő múlva elszenesedett rudacskákat találtál, akkor a következő TikTok-videó neked szól. A lényeg: a sütéskor hozz létre gőzfürdőt, hogy megakadályozd a burgonya gyors kiszáradását és megégését.
Az édesburgonyát legjobb egészben, 220 fokos sütőben sütni kb. 40-50 percig. Ekkor biztosan nem ég meg. Ügyelj arra, hogy mielőtt beteszed a sütőbe, szurkáld meg a héját, különben szétrepedhet vagy alul kevésbé sül meg. Amikor puha, akkor mehet rá egy kevés vaj, só és bors.
Természetesen nem azt mondjuk, hogy minden édesburgonyás ételhez kell narancs, de nagyon sokszor hiba kihagyni ezt az izgalmas kombinációt. Például néhány kanál frissen facsart narancslé az édesburgonya-püréhez, és a végeredmény egyszerűen isteni lesz! Nemcsak az íze lesz különleges, de a folyadék abban is segít, hogy a püré nem lesz tapadós, ragacsos.
(Borítókép: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.