Ahogy egy pólót, farmert vagy pulóvert sem vennénk fel piszkosan vagy nem használnánk sokadszorra, úgy a pizsama is megérdemli, hogy kellő figyelmet szenteljünk a tisztaságának. A piszkos textíliák viselése ugyanis számos problémát okozhat, amelyek hatással vannak a bőrünk állapotára és az általános egészségünkre is. Lássuk, milyen gyakran kellene cserélni az alváshoz viselt ruhákat, és melyek azok a jelek, amik arra utalnak, ideje kimosni a pizsamát.
Egy korábbi cikkünkben idéztük a szakértőt, aki elmondta, hogy a párnahuzaton olaj, baktérium és elhalt hámsejtek halmozódhatnak fel, amelyek mind-mind hozzájárulhatnak a pattanások vagy a különféle bőrirritációk kialakulásához. Nincs ez másként a pizsamánkkal sem: az izzadság és különféle szennyeződések rátapadhatnak az anyagra, onnan pedig a bőrünkre. A bőrgyógyászok szerint a bőr óránként akár 30-40 ezer sejtet is veszíthet, de ezek az elhalt organizmusok ott maradnak a pizsamán, és alvás közben, ahogy forgolódunk, irritálhatjak az új, ép sejteket.
A legtöbb ember átlagosan egy-két hetente cseréli a pizsamáját, miközben az alváshigiénés szakértők ennél sokkal gyakoribb mosást javasolnak. Szerintük három-négy alkalom után érdemes lecserélni az éjszakai viseletünket, de akár naponta is válthatunk, ha érzékeny a bőrünk vagy éjszaka erőteljesen izzadunk. Az is befolyásolhatja a cserék gyakoriságát, hogy lefekvés előtt zuhanyozunk-e, vagy inkább reggel, fürdés után használunk-e különböző testápoló kozmetikumokat, és így tovább.
Ha a pizsama foltos, piszkos vagy kellemetlen szaga van, az egyértelműen arra utal, hogy ideje a mosógépbe dobni a textilt. Akkor se viseljük újra, ha alvás közben leizzadtunk, és nyirkos, nedves lett a pizsama anyaga. Ha bőrirritációt, viszketést tapasztalunk, az szintén annak a jele lehet, hogy az éjjeli ruhánkon elszaporodtak a baktériumok, úgyhogy ilyenkor is váltani kell.
Tipp: a pizsama viselési élettartamát meghosszabbíthatjuk, ha odafigyelünk, hogy soha ne vegyük fel, amíg nedves a bőrünk. A pizsama ugyanis felszívja a vizet, és a nyirkos környezet kedvez a baktériumok elszaporodásának.
A pizsama viselésének lehet pszichológia hatása. Amikor otthonról dolgozunk, akkor is érdemes felöltözni, ha nem is elegánsan, de legalább egy kényelmes otthoni viseletbe. A kutatás szerint ugyanis csökkenti a hatékonyságot és a motivációt, ha ilyenkor is pizsamában maradunk. Ezenkívül az egész napos pizsamaviselés miatt lustábbnak is érezhetjük magunkat, mint máskor. A szabadnapjainkon vagy hétvégén azonban beleférhet egy kis lazítás: ilyenkor ha pizsamában, csak pihenéssel töltjük a napot, az jó hatással lesz a mentális egészségünkre.
Súlyos következményekkel tehát biztosan nem járhat, ha egyszer-kétszer pizsamában töltjük el az egész napot. Az viszont fontos, hogy ilyenkor hamarabb cseréljük le, mint általában.
(Forrás)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.