Az egészben és őrölt formában is kapható fahéj közkedvelt fűszere a magyar konyhának is. A desszertek egyik legjobb ízesítője, de sült húsokhoz, keleties ízvilágú fogásokhoz éppúgy passzol. A tökéletes végeredmény érdekében pedig jó, ha kerüljük a hamis fahéjat, és azt is eláruljuk, miről ismerhető fel még a vásárlás előtt.
Az igazi fahéj (vagy más néven ceyloni fahéj) a Srí Lankán őshonos Cinnamomum verum fák kérgéből készül. A hamis fahéj alatt a kassziafahéjat értjük, amely a Kínában található Cinnamomum cassia fáról származik. Ez a fajta sötétebb színű, mint az igazi fahéj, valamint erőteljesebb textúrájú, és az íze is intenzívebb. A kassziafahéj, vagy más néven kínai fahéj, előállítása olcsóbb, ezért szélesebb körben elterjedt. Használatának hátránya ugyanakkor, hogy hiányzik belőle az igazi fahéj finomsága és lágysága.
Bár a konyhában mindkét fajta jó szolgálatot tesz, az igazán lágy, kellemes aromás fűszerezéshez az eredeti fahéjat érdemes választani. Ennek felismerésére 5 egyszerű módszert ismertetünk.
Ha a csomagoláson a „Ceylon” vagy a „true” feliratok szerepelnek, akkor minden jel arra utal, hogy igazi fahéjat tartalmaz a tasak. Ugyanígy pozitív jel lehet, ha a fahéj származási helyeként Srí Lankát jelölték meg.
Ám ha a címkén „cassia bark” vagy „saigoni fahéj” feliratot találunk, akkor biztos, hogy az olcsóbb változatról van szó. Ezek származási helye lehet Kína, Indonézia, Szumátra régiója vagy Vietnám.
Sajnos sok fahéj csomagolásán nem tüntetik fel az előállítás részleteit, így nem mindig tudjuk megállapítani már a boltban, hogy valódi termékről van-e szó.
Az igazi fahéj illata enyhébb, lágyabb, mint a kínai változaté. Ha a fahéjrúd vagy az őrölt fahéj illata intenzív és fűszeres, akkor valószínűleg kassziafahéjról van szó. Ezzel szemben ha édes, de fűszeres illatot áraszt, akkor nagy eséllyel valódi fahéjról van szó.
A semmi máshoz nem hasonlítható édes illat egy szerves vegyületnek, a cinnamaldehidnek köszönhető, amely a kéreg illóolajában található meg.
Egy valódi és egy hamis fahéjrudat egymás mellé téve szemmel látható lesz a különbség. Az igazi fahéj ugyanis világosabb árnyalatú, míg a hamis változat inkább sötétbarna. Őrölve a valódi fahéj aranyló, szinte sárgás tónusú lesz, míg a kínai fahéj vöröses árnyalatot kap.
Az eredeti és a hamis fahéj íze eltérő. Míg előbbi természetesen édes, szinte vaníliás ízjegyekkel rendelkezik, addig a kassziafahéj erős, fáj aromákkal társítható, ami nagy mennyiségben akár kellemetlen ízű is lehet.
Az igazi fahéjrúd vékonyabb, mint a kassziából készült változat. A kasszia durvább, robusztusabb felületű, és majdnem kétszer olyan vastag, mint az igazi fahéj. Ebből adódik, hogy a valódi fahéjrúd sokkal könnyebben eltörik – írja a Life.hu.
A jellegzetes ízű fűszer nem csak süteményekben állja meg a helyét, a szaftos tépett húsos szendvicsnek is különleges aromát ad, ha a pácoláshoz használt fűszerkeverékbe csempészünk egy kiskanálnyit belőle. A gyümölcsös desszerteknek, főleg az almás és szilvás finomságoknak is elmaradhatatlan hozzávalója, de természetesen nem feledkezhetünk meg a klasszikus fahéjas tekercsről sem, ami nálunk is rendkívül népszerű édesség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.