A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
A sajtok pácolása remek mulatság. Rengeteg kombinációt kipróbálhatunk, marinálhatjuk is a sajtokat, különféle textúrájú alapanyagokat megannyi érdekes fűszerrel házasíthatunk össze. Az eredményt adhatjuk előételként, felhasználhatjuk salátákhoz vagy akár grillezhetjük is.

Szinte bármilyen sajtból készíthetünk pácolt sajtot. Fontos szempont, hogy olyan alapanyagot válasszunk, amely bírja az olajos közeget, fel lehet vágni anélkül, hogy túlságosan morzsolódna, így az első pácolási kísérletnél javasolt félkemény sajtokkal vagy a még kevéssé érett lágy sajtokkal próbálkozni. A kemény sajtok nem igazán alkalmasak a pácolásra, hiszen keménységük, tömör textúrájuk megakadályozza, hogy a fűszeres pác kellő mértékben átjárja őket.

 

A friss fűszerekkel pácolt mini mozzarella olívabogyókkal tálalva tökéletes előétel
A friss fűszerekkel pácolt mini mozzarella olívabogyókkal tálalva tökéletes előétel

 

Viszont a lágy sajtok, a friss sajtok és a félkemény sajtok kínálatából nyugodtan válogathatunk, kereshetjük az ideális fűszerezést, a megfelelő érési időt és a felhasználás legjobb módját. A pácolás nem csak az önmagukban is remek sajtok új megjelenési formája lehet, hanem egyben afféle menekülő útvonal a gyengébb minőségű sajtoknak. Ha véletlenül belefutunk egy kevésbé sikerült sajtba, akkor a pácolás révén könnyedén javíthatunk rajta.

 

A semlegesebb ízű, éretlenebb sajtoknak kimondottan jót tesz egy kis fűszeres pác
A semlegesebb ízű, éretlenebb sajtoknak kimondottan jót tesz egy kis fűszeres pác

 

A félkemény sajtok közül jól pácolható a trappista, az edami vagy a gouda, a friss sajtok közül remek alapanyag a mozzarella és a feta. A krémesebb állagú sajtok esetében a pácolás némi komplikációba ütközik, de ez is kivédhető, ha a sajtot valamibe töltve próbáljuk pácolni. Erre lehet jó példa a koktélparadicsomba vagy apró paprikába töltött feta, esetleg kecskesajt.

 

A friss, krémes sajtokat kis paprikákba, koktélparadicsomba töltve pácolhatjuk
A friss, krémes sajtokat kis paprikákba, koktélparadicsomba töltve pácolhatjuk

 

Pácolhatunk camembert-t is, amelynek cseh verziója, a hermelin elengedhetetlen kelléke egy igazi sörözésnek. A hermelin készítésénél a camembert sajtot az olajban mellé tett lilahagyma, borókabogyó, fokhagyma, babérlevél, piros húsú paprika és a chili ízesíti. A hermelint leggyakrabban úgy készítik, hogy a sajtot, mint egy tortát lapokra vágják, és közé kerülnek – afféle töltelék gyanánt – az ízesítéshez szánt alapanyagok. A hermelint minimum egy héti érlelik, de van, aki akár két hetet is ad annak, hogy a fűszerek íze a lehető legjobban átjárja a sajtot.

 

A rózsabors nem csípős, viszont mutatós, és nagyon kellemes aromát ad a sajtnak
A rózsabors nem csípős, viszont mutatós, és nagyon kellemes aromát ad a sajtnak

 

A pácolásnál fontos, hogy jó minőségű, hidegen sajtolt olívaolajba vagy más, minőségi növényi olajba tegyük el a sajtot. Pácolhatjuk a sajtokat úgy, hogy csak olajban érleljük őket, de az is bevett szokás, hogy az olajhoz egy kevés ecetet vagy citromlevet adva marináljuk a sajtot.

A pácoláshoz használhatunk friss fűszernövényeket, borsot, fokhagymát, hagymát, de nyugodtan kísérletezhetünk a különféle szárított zöldfűszerekkel, sőt egy darabka jól megmosott és fehér részétől gondosan megszabadított citrushéjat is tehetünk a sajtok mellé. A fokhagyma a lehető legjobb párosítás a fetához és más juh- vagy kecskesajtokhoz. Ha nincs kedvünk kísérletezni az ízvilággal, de szeretnénk mégis meglepni a családunkat és a barátainkat egy kis pácolt sajttal, akkor a sajthoz tehetünk egy kis előre bekevert pestót.

A bátrabbak összeházasíthatják a sajtokat szárított vagy friss chilipaprikával, vagy összeültethetik egy kis marinált jalapenóval, de sült paprikával, kapribogyóval, aszalt paradicsommal vagy olívabogyóval megbolondítva is készíthetjük.

A fűszeres, sós ízvilágú pácolt sajtok mellett édeskés hangvételű sajtokat is készíthetünk. Ehhez nincs másra szükség, csak arra, hogy a pácban lecseréljük a hagymát egy kis mézre vagy szegfűszegre, fahéjra, vaníliára, és aszalt gyümölcsöket is adhatunk a sajthoz. Az így kapott sajtokat szintén sör és bor mellé kínálhatjuk, vagy felhasználhatjuk pikánsabb pohárdesszertek, krémek alkotásakor. Ha igazán pikánsra vágyunk, akkor a citrushéjjal, mézzel gazdagított pácba egy kevés szárított chilit is csempészhetünk.

 

Aki a csípőset szereti... chilis pácot is készíthet
Aki a csípőset szereti... chilis pácot is készíthet

 

A sajtok érleléséhez, pácolásához jól zárható, visszazárható edényre van szükség. A sajtok fűszerezését követően az érlelés történhet a hűtőben vagy akár szobahőmérsékleten is, bár ez utóbbi esetben nagyobb a kockázata annak, hogy a sajt tönkremegy. Épp ezért, a nyári melegben javasolt a hűtőben érlelni a bepácolt sajtot, elkerülendő, hogy az értékes alapanyagok tönkremenjenek. A sajtokat érdemes a fogyasztás előtt legalább 3-4 nappal bepácolni.

Az elkészített pácolt sajtot tehetjük szendvicsre, készíthetünk belőle krémet, vagy salátákhoz is adhatjuk. Kínálhatjuk előétel gyanánt, felhasználhatjuk különféle mártásokhoz, ragukhoz, de sörkorcsolyaként is tökéletesen megállják a helyüket. A citromos-olajos marinádban érlelt sajtok tökéletes partnerei lehetnek a nyár slágersörének, a radlernek, de minden sörhöz megalkothatjuk a hozzá passzoló pácolt sajtot. A sajtok és a bor régi partnerek, így itt is nagyszerű harmóniákra bukkanhatunk.

Pácolhatunk nagyobb darab sajtokat is, amiket azután grillen megsüthetünk. Csinálhatunk pácolt sajttortát is, ahol a sajtokat formázzuk, illesztjük, majd a megfelelő edénybe helyezve pácoljuk. Azzal azért számolni kell, hogy a pácoláshoz meglehetősen sok jó minőségű olajra van szükség, így meggondolandó, hogy mekkora mennyiséggel próbálunk megbirkózni.

 

Néhány napig érdemes pácolnunk a sajtokat, hogy kellően átvegyék a fűszerek ízét
Néhány napig érdemes pácolnunk a sajtokat, hogy kellően átvegyék a fűszerek ízét

 

Az elkészült remekműből azonban nem csak a sajtot érdemes elfogyasztani. A pácnak használt fűszeres olaj húsok gyors pácolásához is remek, adhatjuk salátákhoz, vagy előétel gyanánt kis tálkákba szervírozva kínálhatjuk, friss kenyér kíséretében.

Pácolt mozzarella

Hozzávalók:
20 dkg apró mozzarella-golyó
10 dkg magozott fekete olajbogyó
olívaolaj
2 teáskanál szárított oregano
5-6 levél friss bazsalikom
3 gerezd fokhagyma

Elkészítés: A mozzarellákat lecsöpögtetem, majd egy jól záródó edénybe teszem a szintén lecsöpögtetett olajbogyóval együtt. Ezután megszórom oreganóval, melléteszem a bazsalikomleveleket, valamint a megpucolt fokhagymagerezdeket, az egészet alaposan összerázom, majd felöntöm jó minőségű olívaolajjal, és az üveget gondosan lezárom. Legalább 3-4 napig hagyom a hűtőben érni.

Pácolt camembert

Hozzávalók:
20 dkg camembert
10 dkg aszalt paradicsom
2 gerezd fokhagyma
1 ágnyi friss rozmaring
1 teáskanál friss kakukkfű 
olívaolaj

Elkészítés: A még viszonylag kemény camembert-t cikkekre vágom, majd az edénybe helyezem. Az aszalt paradicsomot csíkokra vágva hozzáadom, majd az üvegbe teszem a rozmaringot, a megpucolt fokhagymát, a kakukkfüvet, és felöntöm annyi olívaolajjal, amennyi kitölti az üveget. Gondosan lezárom, és hűtőben tartva 4-5 napig érlelem.

 

 

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.