Hiába minden ellenkező előjelű, elfogadást célzó törekvés, a túlsúlyos embereket pedig napjainkban is komoly diszkrimináció éri. Létezik egyfajta társadalmi megkülönböztetés, aminek a következménye lehet az elszigetelődés, a szégyen és szorongás keveredése, ami depressziót, és más, komoly mentális problémát is előidézhet.
Ha valaki elhízott, az többnyire nem csupán a plusz kilókkal, de az alacsony önbecsülésével is nap mint nap meg kell küzdenie: elégedetlen a testével, gyakran a tükröt is kerüli, képtelen elfogadni magát, ami állandó belső feszültséget okoz. Ez életének szinte minden területére kihat a baráti viszonyoktól kezdve a párkapcsolaton át a munkahelyi közösségig és családi környezetig. A kilókkal járó szégyenérzethez bűntudat is társul, emiatt túl szigorúak is lehetnek önmagukkal a túlsúlyos vagy elhízott személyek, ami tovább fokozza az elszigetelődést, végső soron elmagányosodához vezethet - írja a Fanny magazin cikkére hivatkozva a Ripost.hu.
Aki túlsúllyal küzd, az a mozgásában is korlátozott: aki megszokta, hogy bizonyos dolgokat nem tud megcsinálni vagy elvégezni (például lehajolva cipőt kötni, felvenni, ami leesett), az sok egyszerű, hétköznapi tevékenységre tekinthet az életét megnehezítő tényezőként, ami komoly mentális problémák előidézője lehet.
A statisztikák szerint az extrém módon elhízott emberek 20-60%-a szenved valamilyen pszichológiai vagy pszichiátriai betegségben, azaz a két probléma, igen gyakran, kéz a kézben jár. A negatív spirál sok esetben egy nagyon klasszikus magatartással mélyül: a kilók miatti lelki gondokat és szomorúságot, a törődés és szeretet hiányát evéssel kompenzálják, és az érzelmi evés azonban valójában a belső feszültség csillapításáról szól. Nem az éhség miatt eszik, hanem azért, mert nem tudja kezelni az őt érő vagy benne kialakult érzéseket, enni pedig megnyugvást, biztonságérzetet ad – legalábbis rövidtávon.
A fogyás fejben kezdődik – mondják –, és a lélekben folytatódik. Egy folyamat, amihez komoly lelkierő és mentális kitartás kell. A fogyás beindulása viszont olyan belső erőt adhat az életmódváltónak, amivel leteheti a pszichés nehézségeket, gondoskodhat a testi egészségéről és az olyan szerzett krónikus betegségek elkerüléséről, amelyeknél a túlsúly komoly kockázati tényező.
Bár gyakran szinonimaként használjuk a túlsúly és elhízás kifejezéseket, orvosi szempontból más jelentéssel és egészségügyi kockázattal bírnak. Azt, hogy ki melyik kategóriába tartozik, a testtömeg-index, azaz a BMI határozza meg. A 25 és 30 közötti érték túlsúlyt jelent, a 30 és 35 közötti elhízást, a 40 feletti pedig súlyos elhízást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.