Akinek egyszer már sikerült leszoknia az orrspray-használatról, az biztosan megfogadta, hogy soha többé nem használ semmilyen orrcseppet, ha megfázott, ha allergiás, akkor sem. Az orrspray-függőségtől megszabadulni borzasztóan nehéz, de nem lehetetlen vállalkozás. Az első napok lesznek a legnehezebbek, főleg az éjszakák, amikor azt érzi az ember, hogy mindkét orrlyukát betömték, nem kap levegőt és mivel a száján lélegzik, reggelre az ajkai és a torka is kiszárad.
Nem szabad azonban feladni, ugyanis az orrnyálkahártya akár magától helyre tud állni, legalábbis ez az általános tapasztalat, de kell neki idő, ami akár egy-két hét is lehet.
A Semmelweis Egyetem cikke szerint a vény nélkül kapható orrcseppeket és -spray-ket legfeljeb egy hétig, naponta maximum 3-4 alkalommal lenne szabad alkalmazni. A gyógyulási idő után pedig abba kell hagyni a használatot, mert egy hét után már nem az alapbetegség, hanem az orrspray túlzott használatának mellékhatásait kezeljük. Ez azt jelenti, hogy az orrdugulást nem a nátha vagy az allergia, hanem a gyógyszer hatóanyagai váltják ki.
Ahogy a szer hatása elmúlik, az orrnyálkahártya visszanyeri természetes véráramlását, a vérerek újból kitágulnak, fokozódik a vérellátás és az orrnyálkahártya a korábbinál még jobban megduzzad. Az ember ilyenkor azt érzi, hogy nem múlt el a nátha, még mindig be van dugulva az orra, és ezért tovább használja az orrsprayt, egye nagyobb adagokban, akár óránként.
Minél hosszabb ideig használja valaki ezeket a szereket, annál nehezebben tud visszaállni a nyálkahártya önszabályozó mechanizmusa. Ha valaki orrspray-függőséggel küzd, akkor forduljon fül-orr-gégészhez, ugyanis speciális orrspray-vel, szakember által nyújtott kezeléssel akár egy-két hét alatt is elmúlhat a probléma. Mivel akár több hónapja, sőt rosszabb esetben évek óta fennálló dologról lehet szó, a gyógyulás nem egy-két nap lesz.
Nemcsak költséges folyamatosan akár hetente vásárolni az orrspray-t, de tönkre is teheti a nyálkahártyát. Aki egyszer megszabadult a szertől, az biztosan nem fúj ismét az orrába, ám a nátha, az allergia ettől még kellemetlen tüneteket, a rettegett orrdugulást előidézheti. Mit tehetünk náthás orddugulás ellen orrspray nélkül?
Kamillás gőzölés
Sokaknak lehet ismerős gyerekkorából a kamillás gőzölés, az inhalálás. Nem véletlenül alkalmazták ezt a módszert szüleink és nagyszüleink, ugyanis a kamilla nemcsak nyugtató, hanem gyulladáscsökkentő hatású gyógynövény is. A teáját gyakran isszuk stresszes időszakban, gyomorpanaszok ellen, de nagyszerű inhalálásra is a virágzatból készített forrázat.
Tegyünk 2-3 evőkanál kamillavirágzatot egy tálba, öntsünk rá forró vizet, majd hajoljunk fölé és terítsünk a fejünkre egy törölközőt és lélegezzük be a kamillás gőzt. A gőzölés ne tartson tovább 10 percnél, de magát az inhalálást naponta akár kétszer is megismételhetjük, ugyanis kiváló orrdugulás, vírusos légúti fertőzések, arcüreggyulladás esetén is, nem beszélve arról, hogy az arcbőrre is jó hatással van.
Inhalálás, vagyis gőzölés után azonban egy-két óráig nem szabad kimenni a hidegbe, mert a nagy hőmérséklet-különbség, a hideg szél akár még nagyobb gondokat is okozhat, esetleg súlyosbíthatja a tüneteket.
Melegítés infralámpával, magpárnával
Arcüreggyulladás, náthás orrdugulás ellen hatásos módszer lehet a melegítés. Erre a célra használhatunk infralámpát vagy magokkal készített párnát. Mindkettőt a használati utasítás szerint kell alkalmazni, egy-egy melegítéses fázis rendszerint 5-10 percig tart, naponta kétszer-háromszor is megismételhető, és segíthet feloldani az arcüregben lerakódott váladékot.
Tengervizes orrspray
A tengervizes orrspray használata nem okoz függőséget, ráadásul megelőzésre is használható, ugyanis segít kitisztítani az orrüreget, a nyálkahártyát, így lemoshatjuk a betegséget okozó vírusokat is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.