A steaket jól ismerjük az amerikai filmekből, hiszen az éttermi jelenetekben gyakran sült marhahúst kérnek a szereplők, és ilyenkor rendszeresen elhangzik a közepesen átsült vagy éppenséggel a "véresen szeretem" kifejezés is. Sokan ódzkodnak a nyers hústól, és míg a félelem indokolt a csirke- vagy a sertéshús (sőt a halak) esetében, addig a marhahúst pont a túlsütéssel lehet tönkretenni.
Minőségi, kivételes alapanyag a marhahús, legfőkébb a rostélyos, a vesepecsenye és a hátszín, melyeket nem szabad, sőt egyesek szerint tilos túlfűszerezni, túlsütni. Minél jobb minőségű egy hús, és ez igaz a csirkére, sertésre és a marhára is, annál kevesebb fűszert igényel. Egy finom marhasteakhez pedig tényleg elég csak a só és a frissen őrölt bors, úgyis minden a sütésen múlik!
A steak sütése során a legelső lépés, hogy vegyük ki a húst a hűtőből és hagyjuk kint a pulton akár egy-két órát, amíg szoba-hőmérsékletű nem lesz. Ezután, közvetlenül a sütés előtt jöhet a sózás és a borsozás – mondta Széll Tamás a Dining Guide-nak, de vannak akik a fűszerekben hagyják picit érni a hússzeletet. Amit viszont mindenképp el kell kerülni, az a pácolás, egy marhasteaket nem szabad például mustárral lekenni.
A tökéletes steaket több lépésben sütjük, és legelőször csak kérget kap a hús. Ezt úgy tudjuk elérni, ha a tűzhelyet a legmagasabb fokozatra kapcsoljuk és zsiradék nélkül kezdjük melegíteni a serpenyőt. A szakember szerint nem is a serpenyőt, hanem a húst érdemes bekenni zsiradékkal, így jobban eloszlik rajta az olaj. A hússzelet mindegyik oldalát oldalanként egy percig sütjük, amíg aranybarna kérget nem kap.
A serpenyő akkor éri el a steaksütéshez ideális hőfokot, ha egy pici vizet fröcskölünk bele és a víz sisteregve ide-oda csúszkál az edény felületén.
A következő fázisban választhatjuk azt, hogy a húst betesszük a 100 Celsius-fokos sütőbe, amíg a belseje el nem készül, de hagyhatjuk a serpenyőben is, ha közepesen átsütve szeretnénk fogyasztani. Ez esetben mérsékeljük a lángot, tegyünk egy kocka vajat a hús mellé, jöhet rozmaringág és fokhagyma is, és a fűszeres vajjal locsolgassuk a steaket egy-két percig.
Sokan a mennyei sült illatát érezve azonnal ráugranának a húsra, de akkor lesz tökéletes a steak, ha hagyjuk pihenni tálalás előtt. Nem kell sok idő, ismét elég két-három perc az elzárt láng felett a serpenyőben, hogy a hús szuper legyen, és akár krumplival, akár friss salátával kínálva, de szendvicsben is fenséges.
A közepesen vagy jól átsütve nem ismeretlen a magyarok előtt sem, de sok helyen az angol megfogalmazást ismerik és használják az éttermek. A rare (vagyis nyers) sem a nyers húst takarja, hiszen minimális hőkezelés éri a steaket, de a többség mégis fél a nyers hústól, ha viszont túlsütjük a marhahúst, akkor megkapjuk a szinte ehetetlen, cipőtalpszerű állagot.
A kedvelt steaktípus a medium, azaz közepesen átsült, melynek eléréshez Széll Tamás praktikája a legjobb, de a megfelelő hőmérséklet beállításához egy könnyen beszerezhető maghőmérő is segítségünkre lehet. Ez esetben nem árt ismerni, melyik sütési fokozat mekkora maghőmérsékletet is takar.
Egy steak remekül illik szendvicsbe is, ami így igazán laktató, különleges ebéd lehet bárki számára. Különlegessé nemcsak a minőségi húsalapanyag, hanem a vajon lepirított kovászos kenyér, a "pácolt" lilahagyma és a csípős-majonézes szósz teszi. Íme a receptünk videón.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.