Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
Mákos guba  recept
Mákos guba
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal recept
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Ünnepi francia pirítós recept
Ünnepi francia pirítós
Intelligens krémes recept
Intelligens krémes
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Hagymás rostélyos  recept
Hagymás rostélyos
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Egészséges

Mikroműanyag az ívóvízben: mérgező vagy sem?

Mérgező a vízben lévő mikroműanyag?
A mikroműanyagok mindenhol ott vannak: belekerülnek az ételünkbe, az ivóvizünkbe, így a szervezetünkbe is. De vajon milyen hatással van ez ránk?

Nincs általánosan elfogadott meghatározás, de általában a fél milliméternél kisebb műanyagszármazékokat tekintjük mikroműanyagnak. A műanyagok biológiai úton nem bomlanak le, viszont környezeti hatásokra felaprózódnak, egyre kisebb és kisebb részekre, és örökre velünk maradnak. Vagy bennünk.

A világ 5 kontinensén gyűjtött minták több mint 80%-ában kimutattak mikroműanyag részecskéket, az európai vizek 72%-a tartalmazott műanyagot (Fotó: Shutterstock)
A világ 5 kontinensén gyűjtött minták több mint 80%-ában kimutattak mikroműanyag részecskéket, az európai vizek 72%-a tartalmazott műanyagot (Fotó: Shutterstock)


Egyre nagyobb a veszély

A csapvízbe többféleképpen bekerülhet a mikroműanyag: a szennyezés elérheti a helyi ivóvízforrást, de akár a kezelések során (mint például szűrés, palackozás) vagy az elosztási rendszeren keresztül is szennyeződhet. Ha pedig a poharunkban van, akkor ott van mindenben, hiszen a saját főztünktől kezdve a bolti élelmiszereken át, az állatok itatásától, a növények öntözéséig mindenhez ezt használjuk - írja a Fanny magazin.

Egy friss kutatás során a világ különböző pontjain vizsgálták az ivóvíz mikroműanyag tartalmát. Az eredmény ijesztő: az 5 kontinensen gyűjtött minták több mint 80%-ában kimutattak mikroműanyag részecskéket. Az európai vizek 72%-a tartalmazott műanyagot. A mikroműanyagok tehát egyre gyakrabban fordulnak elő az ivóvízben, de az Egészségügyi Világszervezet szerint egyelőre nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy ez komoly veszélyt jelentene az egészségünkre. Az ENSZ szerint azonban több kutatásra van szükség ahhoz, hogy teljes mértékben megértsük, hogyan terjed ez a környezetben és miként dolgozik az emberi szervezetben. A jelenlegi információkból arra lehet következtetni, hogy ezek az apró részecskék át tudnak hatolni a bélfalon, eljuthatnak a nyirokcsomókba és más szervekbe is. Azt pedig, hogy a szervezetünkre ez milyen hatással lehet, a tudósok is még csak találgatják. A műanyag maga is számos káros anyagot tartalmazhat, amelyek az előállításuk során kerülnek bele. Ilyenek lehetnek a nehézfémek, vagy éppen az EU által nemrég hormonkárosítóvá nyilvánított BPA.

Áthaladnak rajtunk vagy felhalmozódnak?

A WHO jelentése szerint ezek a félelmek tudományosan megalapozatlanok: a vízkészletben lévő mikroműanyagok kisebb kockázatot jelentenek, mint a baktériumok és vírusok. Úgy vélik, hogy a nagyobb (150 mikrométernél - körülbelül egy hajszál átmérőjénél nagyobb) mikroműanyagok a legkevésbé aggasztóak, mivel egyenesen áthaladnak az emberi testen. Az ennél kisebb részecskék viszont valóban áthatolhatnak az emésztőrendszer falán és megtapadhatnak, de a tudósok szerint nem valószínű, hogy káros mennyiségben felhalmozódnak, de az is igaz, hogy nem tudni eleget ahhoz, hogy bárki biztos lehessen ebben, azt meg pláne nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy a jövőben sem lesz ennek komoly kockázata.

Mindenütt ott van

A műanyag része az életünknek, körülvesz minket mindig, mindenhol. Gondoljunk például a műszálas ruhákra, a gumiabroncsokra, festékekre, zacskókra, élelmiszerek csomagolására, flakonokra vagy bizonyos kozmetikai termékekre. Évente 8 millió tonna kerül belőle a vizekbe, így az ivóvízbe is. Tanulmányok szerint a palackozott ivóvíz ráadásul a flakonban és a kupakban lévő műanyag apró elemeit is tartalmazza. Ez mindenképpen aggodalomra ad okot, hiszen megfertőződhetünk az ebben található vegyi anyagokkal, de akár a részecskéken utazó kórokozókkal is. Még riasztóbbak azok a feltételezések, hogy a mikroműanyagok túlterhelhetik az életfontosságú szerveinket. Ez a tény azokat a képeket juttatja eszünkbe, amelyeken a tengeri madarak, halak és más vadon élő állatok beleiből kioperált műanyaghulladékot mutatják be. Vajon a mi szervezetünk is tele van műanyaggal, csak mi nem egyben nyeljük le a kupakokat, mint szegény állatok, hanem apró, szabad szemmel nem is látható mikrorészecskék formájában?

A legjobb válasz a problémára a műanyagszennyezés csökkentése (Fotó: Shutterstock)
A legjobb válasz a problémára a műanyagszennyezés csökkentése (Fotó: Shutterstock)

Mi a megoldás?

A legjobb válasz a problémára a műanyagszennyezés csökkentése az egyszer használatos műanyagok fokozatos kivonásával, valamint az újrahasznosítás és az alternatívák használatának ösztönzésével.

(Forrás: medicalnewstoday.com, thehealthy.com)

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.