Több ezer éve használják, leginkább Kínában, Japánban, Koreában és Vietnámban.
A pálcikák hosszúságai eltérőek. Függ attól, hogy hol, és mire használják. Főzéshez jóval hosszabb, 40-60 centimétereseket, míg étkezéshez rövidebbeket használnak. Kínában 20-26 cm az átlag, míg Japánban 16-20 cm.
A világ lakosságának 40%-a eszik kézzel, 30%-a késsel és villával és 30%-a pálcikával!
Évente körülbelül 60 billió eldobható evőpálcika kerül a szemetesbe. A fából és bambuszból készültek ugyanis nehezen tisztíthatóak.
Az evőpálcikák a legkülfélébb anyagokból készültek és készülnek, napjainkban is. Régen fából, porcelánból, aranyból, ezüstből és különféle drágakövekből faragták őket. Ma fából, bambuszból, fémből és műanyagból készülnek.
Sokkal egészségesebb evőpálcikával enni, mert étkezés során több, mint 40 izmot mozgat meg az ujjainktól a vállunkig.
A legenda szerint az uralkodó család azért készíttetett magának ezüstből evőpálcika készletet, mert az ezüst nagyon érzékeny anyag, és a legkisebb változásra elszíneződik. Így ha az étel mérgezett volt, a pálcika azonnal jelezte, és feketére váltott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.