Amióta létezik a képernyő, valójában mindig gondot okozott a szülőknek, hogyan is állítsanak fel korlátokat a gyereknek, és bírják rá őket valamilyen kreatívabb elfoglaltságra. Manapság már nem is a televízió előtt eltöltött idő aggasztja a szülőket a leginkább. Az okostelefonok, a táblagépek térhódítását követően a gyerekek még több időt töltenek a tenyerükben is elférő, apró képernyő előtt. A mobilozás, a számítógépes programok szinte minden család életének szerves részévé vált. Amíg érezzük a mértéket, nincs ezzel semmilyen probléma, ám más a helyzet, ha a gyerek az egész napját valamilyen képernyő előtt tölti...
Számos kockázatot kell figyelembe vennünk, amikor a képernyő előtt töltött időről, tevékenységekről beszélünk. Ha túl sok időt tölt a gyerek a képernyő előtt, az nemcsak az alvására lehet negatív hatással, de a napközbeni figyelemre és összpontosításra, következésképp a tanulásra is. Arról nem beszélve, hogy az egész napos egyhelyben ülés nagymértékben hozzájárul a korai elhízáshoz és depresszióhoz.
Hogy mennyi időt is tölthet egy gyerek mobilozással, tévézéssel, számítógépezéssel egy nap, számos tényezőtől függ. Minden gyermek más alkat, így szülőként a mi felelősségünk dönteni a gyerek médiahasználatáról. Arról is, hogy mit néz, és arról is, hogy mennyi ideig teszi ezt. Fontos, hogy türelemmel legyünk hozzá, útmutatást adjunk az elektronikus eszközök használatához, és ezt a feladatot komolyan vegyük, illetve legyünk mindig következetesek.
Mindig figyeljünk rá, hogy a képernyő ne váljon pótcselekvéssé. A mobilozás, tévézés nem helyettesítheti a házi feladatok elvégzésére, a másokkal való kapcsolattartásra, a családi körben eltöltött értékes időre, a szabadban való játékra és mozgásra fordított időt.
Egyes felmérések szerint a 2-5 éves gyermekek naponta átlagosan több mint két órát töltenek képernyő előtt, ami jelentősen meghaladja a korosztályuk számára ajánlott időtartamot. Az ennyire kicsi gyermekeknek, idegrendszerük fejlődése és óvása érdekében legfeljebb napi 1 óra az ajánlott mennyiség. Ami pedig még az időtartamnál is jóval fontosabb, hogy kifejezetten a korosztályuknak megfelelő műsorokat, videókat, játékokat válasszanak számukra a szülők. A kicsik egészséges fejlődését azok a programok segítik a leginkább, amelyek nem csupán az érzékszerveiket kötik le, hanem magyarázatokat is adnak, segítve ezzel a látott információ befogadását, megértését. A képernyő előtt töltött idő így valódi tanulás számukra.
A tizenévesek akár napi 9 órát is képernyő előtt töltenek. Bár kontrollálni a tiniket már jóval nehezebb feladat, mégis fontos, hogy szülőként a gyermek életkorának, temperamentumának és fejlettségi szintjének megfelelő médiahasználati tervet dolgozzunk ki és fogadtassuk is ezt el a gyerekkel. A tinik dacosak, de szükséges, hogy megértsék, a korláttal az érdeküket szolgáljuk.
A tényleges fizikai aktivitás és a szociális interakció továbbra is elengedhetetlen a gyerekek egészséges fejlődéséhez. Meg kell tanulniuk szórakoztatni, elfoglalni magukat tévé és mobiltelefon nélkül is. Segítsük őket, hogy minél többet találkozzanak kortársaikkal, játszhassanak, beszélgethessenek együtt. A nagyobbaknak közös programokat is szervezhetünk.
Bármennyire is tért hódít a digitális világ, mégis fontos, hogy ne szippantsa be őket teljes mértékben. Hogy képesek legyenek a való életben is önállóan boldogulni, s ne kizárólag a képernyő előtti tevékenységet jelentsék a szórakozást, a kapcsolattartást másokkal. Szülőként mindig tartsuk szem előtt, hogy semmilyen alkalmazás nem pótolhatja a gyerekek közös játékát, vagy akár a könyvek nyújtotta élményt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.