Mégis jólesik leülni a frissen tálalt meleg vacsorához, ami visszaadja a nap közben elveszített lendületet. Kevés energia-befektetéssel is tálalhatók olyan friss ételek, amelyeknek már az elkészítésük örömet okoz.
Az alábbi - jórészt szezonális hozzávalók felhasználásával készült - kétfogásos vacsora ízei különleges kalandot ígérnek, érdemes kipróbálni! A fűszeresen illatozó krémleves ragyogó sárga színei, valamint az életteli narancsszínű tölteléket rejtő, ropogósra sült rétesszeletek már a látványukkal is energiát hoznak az estébe.
Bár a vöröslencse évszaktól függetlenül megtalálható az üzletek polcain, ha friss póréhagymával, némi burgonyával, kevés fokhagymával és karakteres fűszerekkel, no meg frissen facsart citromlével találkozik a leveses fazékban, olyan illatozó előétel kerekedik belőle, hogy a legborúsabb őszi esték melankóliáját is feledteti!
Currys-citromos lencseleves
Hozzávalók 4 személyre:
1 szál póréhagyma
1-2 gerezd fokhagyma
1,5 dl vörös lencse
1 közepes méretű lisztes burgonya (pl. Ella, kb. 15 dkg)
1,5 teáskanál currypor
1 csapott teáskanál kurkuma
1 kávéskanál római kömény
1/2 kávéskanál cayenne bors (vagy chili)
1 citrom leve + 1 karikákra vágva a tálaláshoz
1 evőkanál olaj (dió-, földimogyoró vagy napraforgó)
víz
ízlés szerint: só
Elkészítés: A vörös lencsét szűrőbe helyezem, folyó víz alatt alaposan átmosom. A póréhagymát megtisztítom, hosszában félbevágom, majd kb. 1/2 cm-es félkörökre szeletelem. A fokhagymát megtisztítom, kis kockákra vágom. A krumplit meghámozom, a póréval azonos méretűre darabolom.
Egy 1,5 l-es fazékban felmelegítem az olajat, rádobom a kétféle hagymát, fedő alatt megfonnyasztom, hozzáadom a lencsét, a krumplit, a só kivételével valamennyi fűszert. Annyi vízzel öntöm fel, hogy legalább 2 ujjnyival ellepje a fazék tartalmát. Fedő alatt, közepes tűzön nagyjából 20 perc alatt puhára főzöm. A sót csak a végén adom hozzá, ellenkező esetben a lencse nem puhul meg. Ha elkészült, leveszem a tűzről, belefacsarom a citrom levét, összeturmixolom. Ha túlságosan sűrűnek bizonyulna, kevés víz hozzáadásával elérhető a kívánt állag.
Karakteres, enyhén csípős, a citromtól savanykás, frissítő krémleves, melyben megmarad az ilyenkor fokozottan jótékony C-vitamintartalom is!
Melegen a legjobb, de remekül tárolható, másnapra kissé sűrűbb lesz az állaga, az ízei még inkább összeérnek. Ha valaki enyhébb ízekre vágyik, a cayenne-t nyugodtan elhagyhatja, sőt 1 dl tejszínnel is fokozhatja a selymességét. Egy szelet friss kenyérrel tálalva tartalmas, mégsem nehéz előétel.
A sütőtök olyan csodás zöldség, melynek szezonja az ősz elején kezdetét veszi, és szinte a tél végéig tart. Számos fajtája ismert. Ehhez a fogáshoz, az élénk narancsszínű hokkaido vagy kanadai sütőtökként kínáltak a legmegfelelőbbek.
Ha egyszerre nagyobb mennyiséget sikerül megsütni, a maradék jól záródó dobozban tárolható a hűtőszekrényben, különböző ételekhez használható (pl. remek apró sütőtökös gombócok is készülhetnek belőle).
A sokféle módon felhasználható sütőtökből, enyhén pirított héj nélküli tökmagból készülhet rétes, ami ropogós állagával, enyhén édeskés, selymes ízeivel nagyszerű kiegészítője a fűszeres lencselevesnek!
Sütőtökös rétes pirított tökmaggal
Hozzávalók 2 rúdhoz:
20 dkg réteslap vagy leveles tészta
1/2 kg előzetesen megütött sütőtök
3-4 dkg héj nélküli tökmag
1 evőkanálnyi szezámmag
1 egész tojás kissé felverve a rétesek kenéséhez
só
szerecsendió
frissen őrölt színes borskeverék
Elkészítés: A sütőtököt kevés sóval és a frissen reszelt szerecsendióval (nagyjából 1 kávéskanálnyi sót és 1/6 szerecsendiót használtam) botmixerrel pürésítem. A sütőtök jellegzetes ízvilága ebben az ételben nem igényli a markánsabb fűszereket.
A tökmagot zsiradék nélküli serpenyőben enyhén megpirítom, kissé hűlni hagyom, majd egy nylonzacskóba teszem, konyharuhába csomagolom a zacskót, és húsklopfolóval durvára töröm. Nem baj, ha nem törik szét minden mag! Tálba teszem.
A réteslapokból 1 rúdhoz 4 lapot, a leveles tésztából kb. 10 dkg-nyit használok. A réteslapokat úgy fektetem egymásra, hogy minden réteget alaposan megkenek olajjal, azt a réteget, amire a töltelék kerül, vékonyan tojással kenem át. Ha leveles tésztából készül, vékony téglalap alakúra nyújtom, majd tojással bevonom a felszínét. Erre szórom a tökmag felét úgy, hogy a peremén kb. 1,5 cm-t üresen hagyok. A tökmagra halmozom a tökpüré felét.
Szorosan feltekerem, sütőpapírral borított tepsibe helyezem. A maradék tésztával és töltelékkel hasonlóan járok el. A rétesrudak tetejét óvatosan megkenem a maradék tojással úgy, hogy a rudak alá ne folyjon. Előbb ráőrlöm a borskeveréket, majd megszórom szezámmaggal. 180 fokra előmelegített sütőben 25 perc alatt ropogósra sütöm.
Langyosan az igazi, de ha marad belőle másnapra, sütőben, mikróban remekül melegíthető!
A szerecsendiótól kissé pikáns tökpüré és az enyhén pirított magok zamatai a friss rétes szeletekben teljesednek ki igazán nagyszerű harmóniát alkotva a ropogósra sült tésztaburokkal.
A napsütést idéző sárga és narancsszínek, a gazdag ízek a tányéron egy hétköznapi vacsorát is valóságos ízkalanddá és sokféle energiát adó élménnyé varázsolnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.