A különböző kanapék, lepények alapjai már jó előre elkészíthetők. A nyár végén, ősz elején üvegbe zárt ajvár pl. remek tölteléke a kis kerek italkorcsolyáknak (kanapék délvidéki stílusban). Bár a mediterrán zöldségek szezonja már a múlté, a piacon még mindig szép a kínálat padlizsánból, paradicsomból. A padlizsános gombócok némi sajttal és egy színes, petrezselymes paradicsomsalátával nem csupán a szilveszteri mulatságon esnek jól, az újévi asztalok bármelyikén is helye lehet.
Ezt a salátát a balzsamecetből készült koncentrátum teszi különlegessé és ünnepivé:
Hozzávalók 4 személyre:
8 közepes méretű, kemény paradicsom
2 nagy csokor petrezselyemzöld
2 nagyobbacska salottahagyma
2 evőkanál fehérborecet
2 evőkanál extraszűz olívaolaj
ízlés szerint: só, frissen őrölt bors, balzsamecet-koncentrátum
Elkészítés: A dresszinghez a petrezselymet nagyon finomra vágom, a hagymákat apróra kockázom. Az olajat, ecetet a sóval, borssal kis üvegben összerázom, majd a petrezselyemhez és hagymához adom. Alaposan összekeverem.
A paradicsomok héját kereszt alakban bemetszem, 1 percre lobogva forró vízbe mártom, majd jeges vízbe dobom, meghámozom. A paradicsomokat kisebb szeletekre vágom, tálba halmozom. A petrezselymes öntettel alaposan átforgatom – tálalás előtt legalább 10 percig állni hagyom. Mikor asztalra teszem, balzsamecet-sziruppal locsolom meg a kész salátát.
A petrezselymes öntet előre is elkészíthető, hűtőszekrényben tárolható. Gyakorlatilag a kétféle „öntetnek” köszönhetően különlegesen selymes saláta az eredmény, mely hús- és padlizsángombócok, sültek, hidegen szeletelt hús- és tojásételek remek kísérője lehet, de előételként is fogyasztható!
Ha pedig a szilveszteri mulatság jócskán átnyúlik az újév első napjára, hogy kerek legyen az esztendő, érdemes folytatni a kerekségek sorát, és egyszerűen elkészíthető, gyomorkímélő meleg étellel köszönteni az évet (kinek ebédre, kinek vacsorára).
Burgonyagombócot nagyon sokféle méretben és módon lehet készíteni. A Habliliom Könnyed Konyhájában készülő apró gombócok rendkívül könnyűek, ami részben a liszt helyett alkalmazott keményítőnek, a hozzáadott tojássárgájának, valamint annak köszönhető, hogy nem vízben főtt krumplit, hanem héjastól egészben sültet használok hozzá. Így nemcsak az ízek lesznek koncentráltabbak, hanem a felesleges nedvességtartalmat sem kell liszt hozzáadásával kompenzálni. Egyszerűen elkészíthető, bármely meleg mártással tálalt étel kísérője lehet. Ezúttal vegyes gombaragu kísérőjeként kerül asztalra.
Hozzávalók 4 személyre:
A burgonyagombócokhoz:
kb. 60 dkg lisztes burgonya (pl. Ella)
2 tojás sárgája
kb. 2 evőkanál kukoricakeményítő
3 dkg puha vaj
ízlés szerint: frissen reszelt szerecsendió, só, bors
+ a tálcára kb. 1 evőkanálnyi kukoricakeményítő
A gombócok főzéséhez:
kb. 1,5 l víz
1 teáskanál só
A gombaraguhoz:
30 dkg aprószemű, friss csiperke
4 dkg szárított apró szemű shiitake gomba
1 salottahagyma
1 gerezd fokhagyma
1 evőkanál olívaolaj
kb. 3 dl zöldségleves
2 dl főzőtejszín
2 teáskanálnyi kukoricakeményítő
1 evőkanálnyi metélőhagyma apróra vágva
1 kávékanálnyi őrölt rozmaring
1 kávéskanálnyi őrölt kakukkfű
1 teáskanálnyi frissen préselt citromlé
ízlés szerint: frissen őrölt bors, só
A tálaláshoz:
1 csokor apróra vágott petrezselyemzöld
Elkészítés: A shiitake gombákat langyos vízbe áztatom, hogy megpuhuljanak.
A burgonyát alapos mosás, sikálás után kb. 40-45 perc alatt 180 fokra előmelegített sütőben megsütöm. Még forrón meghámozom, alaposan áttöröm.
Míg az áttört burgonya hűl, 1 evőkanálnyi keményítővel meghintek egy tálcát. A már langyos burgonyamasszához adom a tojások sárgáját, a vajat, 2 evőkanálnyi keményítőt, sót, borsot, szerecsendiót.
Gyors mozdulatokkal összedolgozom, nedves kézzel diónyi gombócokat formázok a masszából. Az előkészített tálcára sorakoztatom őket. Felhasználásig frissen tartó fóliával fedem le.
A csiperkéket és a megpuhult shiitake gombákat vastagabb szeletekre vágom. A hagymát finomra kockázom, a metélőhagymát és a petrezselymet finomra vágom. A zöldséglevest felforralom.
A hagymát az olajon üvegesre pirítom, rádobom a gombaszeleteteket, sózom, borsozom, fűszerezem. Mikor a gombák levet engedtek, felöntöm a zöldséglevessel, felforralom. Közben a keményítőt elkeverem a tejszínben, a gombákhoz adom, besűrítem. Ha szükséges, továbbfűszerezem, citromlével teszem pikánsabbá. A már szinte kész raguba keverem a metélőhagymát és a petrezselyem kb. felét. A kétféle gombának köszönhetően, mély és gazdag ragu ízeit a frissítő citromlé és a zöldfűszerek élénkítik.
Egy méretes lábosban vizet forralok, sózom. A lobogva forró vízbe teszem a gombócokat. Ha feljönnek a víz felszínére, még 1-2 percet főzöm, majd szűrőkanállal kiemelem, tálra szedem, petrezselyemzölddel díszítve, azonnal tálalom.
Ha úgy alakul, hogy nagyobb mennyiség elkészítésére van kapacitás, a megformázott gombócok mélyhűtő tasakban remekül fagyaszthatók, ha szükség van rájuk, forró vízben a fent leírtak szerint pár perc alatt kifőzhetők.
Újévre, de egyéb alkalmakra is készülhetnek gombócok vagy más, a teljességet szimbolizáló kerek ételek. Ilyenkor azonban a feltálalt fogásokban is megnyilvánuló szokások, babonák, szerencsekívánságok sokféleségével nem árt bebiztosítanunk magunkat a jövőre tekintve – a teljesség örömének megéléséhez mindenkinek sikerekben, szerencsében és jó ételekben egyaránt gazdag, boldog újévet kívánok!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.