Hát... megint megérkeztünk a „gyántás országba”, vagyis az Őrségbe.
Nézzünk körül az őszi verőfényben fürdő lankákon, titkokat suttogó fenyvesek ölén, századokkal dacoló őstölgyesek gyökerén. Olyan szelete ez a magyar tájnak, mely minden rezdülésében őrzi a székely őrállók hagyományait, ízes beszédüket, és az országban egyedülálló településszerkezetüket.
Még mindig ritka az a ház, melyet kerítés ölel, s ebben a korlátok nélküli szabadságban az idegent, a vendéget mindmáig szívesen fogadják, és ropogós fehér abroszon a kamra minden féltve őrzött kincsét elébe teszik.
Itt mindig gyűjtögettek. A hatalmas erdőségek gombában, vadban bővelkedő kínálatát kiaknázva szárítottak, füstöltek, mindent felhasználtak, hiszen a föld „csak agyagot adott” s így az őrségi gölöncsérek (fazekasok) munkáját mindmáig messze földön elismerik és keresik.
Ez volt a valuta. Cserépért, korsóért megkaptak mindent, ami hiányzott, amit az ezerszer áldott agyagos föld nem adott meg, és így ételeik egyáltalán nem tükrözik azt a sokak által gondolt „elzártságot”, sőt gasztronómiai szegénységet, mit általában gondolnak az avatatlanok.
Levesek rengetegét ismerik, főzik mindmáig. Léteznek zsíros, rántásos húslevesek, valamint habarásos és tejlevesek. Nagyon kedvelik a savanyú leveseket is, tulajdonképpen főzelékeik is a levesek sűrített változatai, inkább mártások, pépek.
Egy közkedvelt levest így készítenek el:
Hozzávalók: 40 dkg köles, 4 dl tej, só
Elkészítés módja: A köleskását (hántolt köles) jól megmossuk, kedvenc kék fazekunkban a tejben főzzük puhára és ízlés szerint sózzuk. Kevés vizet is lehet hozzáönteni. Ízletesebb, ha sűrű, ha nem túlságosan sok rajta a tej (vigyázz, hamar sűrűsödik).
Az Őrség nem csak fenyveseiről híres, hanem a nagy számban tenyésző, sokféle gombáiról is. Igaz, hogy helyben csak a vargánya (Boletus Edulis) és a nyulica – rókagomba (Cantharellus Cibarius) – az igazi gomba, bár felszedik az őzlábgombát is, no meg a galambicát (Lepiota Procera, Russula). Helyi sajátosság a keserűgomba fogyasztása, melyet forrázás után tepsiben sütnek meg, bőségesen fokhagymázva, mint az ízletes rizikét (fenyőalja, Lactarius Deliciosus).
Hozzávalók: fenyőalja-gomba, fokhagyma, só, zsír, tejföl
Elkészítés módja: Szép, fiatal gombákat válogassunk, a napi zsákmányból. Mossuk meg először hideg vízben, majd forrázzuk le, és csöpögtessük szárazra. Zománcos vagy cseréptepsinket (Őrségi Vásár beszerzése), vastagon kenjünk meg fagyos zsírral. A lecsepegtetett gombákat rakjuk szorosan egymás mellé úgy, hogy a kalapjuk legyen alul. Minden gomba közepébe tegyünk egy kiskanál tejfölt és szórjuk meg sóval. Rejtsük el forró sütőben, és ha a tejfölt elsüli, megpuhul. Puha kenyér, házi piros bor dukál mellé.
Ugye, hogy milyen jó? Ahogyan drága dédmamám mondja: ezzel jól „küfeszül a pocak”.
Kérem szépen, itt még szeretnek lakomázni, hagyományokat megtartani. Lakodalom, komaság, paszita (keresztelő) - mindnek megvan a saját ételsora.
A mi lakodalmunkon (1988, Szentgyörgyvölgy) ez volt az ételsor:
• Tikleves
• Főtt tikhús különféle mártásokkal (fokhagyma, paradicsom, kapor)
• Rétes (káposztás, tökös-mákos, cseresznyés, túrós)
• Sültek (fasírozott, sült tik, rántott tik, kirántott hús, sült hús, töltött tik)
• Pörkölt galuskával
• Sütemények
• Éjfélkor kocsonya
Hozzá kell tennem, hogy a lakodalmi torta, az pörkölt torta volt, amit erre szakosodott sütőasszony készített el, ez egy grillázs torta, mely égetett cukorból készült, dióbéllel felturbózva, tetején saját anyagából készült menyasszony-vőlegény figurával! És természetesen az egész ételsor nyolc helyi főzőasszony tudását dicséri, melyet helyben, kotlában (üstház üsttel), és a szekérrel beszállított tűzhelyeken, sátorban készítettek el!
Természetesen húsételek tömkelegét sütik-főzik, gombával, májjal felturbózva, ”vadat, halat, mi jó falat, szem szájnak ingere”, így zárásképpen még egy autentikus recept, és csak annyit tudok mondani minden kedves haspárti barátomnak: Hív az Őrség!
Hozzávalók: 80 dkg csontnélküli sertéstarja, 45 dkg sertésmáj, 1 nagy fej vöröshagyma, 4 gerezd fokhagyma, majoránna, őrölt pirospaprika, őrölt fekete bors, só, olaj
Elkészítés módja: A sertéstarját kétujjnyi széles darabokra vágjuk, a vöröshagymát pedig félfőre. Kedvenc teflonserpenyőnkben olajat hevítünk, belevetjük a vöröshagymát. Addig pirítjuk, amíg a hagyma üvegessé nem válik, akkor meghintjük sóval, majoránnával, pirospaprikával, és borssal. Kevés vizet öntünk alája, beletesszük a laskára vágott húst, és fedő alatt puhára pároljuk. Amíg húsunk párolódik, a sertésmájat vékony csíkokra vágjuk, a fokhagymát pedig megzúzzuk. Hozzáadjuk a puha húshoz a májat és a fokhagymát, majd készre pirítjuk.
Tálaljuk azon frissiben sós burgonyával, puha kenyérrel, házi savanyúsággal és házi vörösborral.
Teli pocakot mindenkinek!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.