Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Ünnepi francia pirítós recept
Ünnepi francia pirítós
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Kijevi csirkemell rizibizivel  recept
Kijevi csirkemell rizibizivel
Mézeskalácsos kuglóf recept
Mézeskalácsos kuglóf
Hagymás rostélyos  recept
Hagymás rostélyos
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal recept
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal
Édes bundás kenyér (french toast) recept
Édes bundás kenyér (french toast)
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
PR

Fűszerezzük meg borral az ünnepeket: Az étel–bor párosítás alapjai

A betlehemi három királyból ketten fűszert ajándékoztak – a fűszereket ugyanis olyan nagy becsben tartották, mint az aranyat. Az illatok és ízek szebbé, izgalmasabbá és emlékezetessé teszik az ünnepeinket (megvan a gyermekkori frissen sült mákos beigli illata?), éljünk hát az egyik legjobb fűszerrel, a borral.

Nem kell érte Napkeletre menni, hiszen kis országunkban 6 borrégió 22 borvidékén készítik szorgos gazdák a boraikat a legnagyobb odaadással. A szeretet ünnepén szeressük őket is egy kicsit, és kóstoljuk meg munkájuk gyümölcsét.

Színre színt

Ünnepekkor sok családban előkerül a kártyapakli, a játék összehozza a barátokat, most azonban nem a snapszli szabályairól van szó, hanem a legegyszerűbb bor–étel alapelvről: meglepő, de nagy vonalakban igaz, hogy fehéret a fehérrel, rózsaszínt rozéval, sötétet vörössel párosítsunk. A fogas és a csirke mellé jó a fehérbor, a lazacnak ízben is jól áll egy rozé, sőt az epertorta mellett is kiváló egy epres illatú, üde rozé, a marhasült pedig kikövetel magának egy mélybordó színű vörösbort, ahogy a csokoládé és a vörösbor is jó barátok.

Fotó: Agrármarketing Centrum
Fotó: Agrármarketing Centrum

Egy súlycsoportban

Egy bor „testét” a szánkban érezzük. Minél „sűrűbbnek”, viszkózusabbnak érzékeljük, annál teltebb a bor. Egy könnyű saláta mellé könnyed bort válasszunk, a telt borok mellé viszont adjunk komplexebb, tartalmas fogásokat. Általában könnyű fehérborok készülnek a leányka, a királyleányka, a zöld veltelini vagy az olaszrizling fajtából, bár ez utóbbi igazán sokoldalú: a BalatonBor például mindig friss és könnyed, vannak azonban hordóban érlelt, telt, gazdag rizlingek is. A furmint, a hárslevelű már összetettebb, tartalmasabb borokat ad, ahogy a nemzetközi sztárok, a rajnai rizling, a sauvignon blanc és a chardonnay is. A vörösborok esetében a kadarka és gyakran a kékfrankos is könnyedebb bort ad, ezért jól illenek a halászléhez, csirkepaprikáshoz, a külföldi származású „celebek” azonban sokszor igazi nehézbombázók, ezért a cabernet sauvignont, a merlot-t, a cabernet franc-t vagy a syrah-t tartalmasabb fogások mellé érdemes adni, mint a tűzdelt szarvascomb vagy a marhasteak.

A zsíros, a savas és a többiek

A borok savtartalma fontos szempont borpárosításnál. Nyeljünk le egy kortyot a borból, és figyeljük meg, hogy mennyire indítja be a nyálképződést. Ha közel annyira, mint egy szelet citrom, akkor magas savtartalmú borral van dolgunk, amelyet érdemes zsíros ételek mellé adni, hogy meglegyen a tökéletes egyensúly. Egy tejszínes tészta nehézkes, a tejszín zsírtartalma hamar eltelít, a móri ezerjó vagy a somlói juhfark virgonc savai azonban csodát tesznek az étellel. A vörös húsok esetében is így van: a marhapofa mellé egy élénk savú, de testes, érlelt kékfrankos kívánkozik.

Fotó: Agrármarketing Centrum
Fotó: Agrármarketing Centrum

A mesés kelet mellé jöhet az Alföld

Tévhit, hogy az ázsiai ételekkel nem lehet bort párosítani. Igaz, nem egyszerű megküzdeni a sok intenzív fűszerrel, az itthon igen népszerű aromatikus borok azonban felveszik a kesztyűt a keleti ízekkel. A muskotályos fajták, a cserszegi fűszeres, az Irsai Olivér, a tramini mind-mind illatos és fűszeres, sőt az élénk, csemege szőlős zamatok miatt még édesnek is tűnnek – ezek pedig olyan jellemzők, amelyek miatt megállják a helyüket a fűszeres ázsiai ételek mellett. Legnagyobb borvidékünk, a Kunság remek aromatikus borokat ad, és még az áruk is megfizethető.

Édes vagy! Te meg még édesebb!

A szerelmi bájolgás is helyénvaló az ünnepek idején, mindenki kipihent, jobban oda tudunk figyelni egymásra. Itt azonban a desszertről és borpárjáról beszélünk: alapszabály, hogy bor mindig legyen édesebb, mint a desszert (a borok cukortartalmáról a pincészet honlapján tájékozódhatunk, a címkén ritkán szerepel). Gyümölcsök mellé jó lehet egy nem teljesen száraz pezsgő, túrógombóc mellé egy édes szamorodni, egy diótortához azonban válasszunk tokaji aszút.

Mivel párosíthatók még a borok?

Mindennel! A pezsgő kiválóan passzol az ünnepi reggelihez vagy a karácsonyfa-díszítéshez, a forralt bor jólesik a téli séta után, a bornak jól áll a karácsonyi csomagolópapír és remek társ az estébe nyúló beszélgetéshez. A bort – persze mértékkel – párosítsuk a karácsonnyal, nem fogjuk megbánni.

Harcsatatár receptje gyömbérrel:

Hozzávalók a tatárhoz:

  • 20 dkg harcsafilé
  • 3 ek olívaolaj
  • 3 szelet pácolt fehér gyömbér
  • 1 kk só
  • 1 csipet bors
  • 6 szál petrezselyem
  • 1 db citrom leve
  • 1 db kisebb lilahagyma

Tálaláshoz:

  • 1 ek kapribogyó
  • 1 db kisebb kígyóuborka
  • 1 csomag sós keksz

Elkészítés:

  1. A harcsafilét késsel durvára aprítjuk.
  2. Hozzáadjuk az olajat, a sót és a borsot.
  3. Felaprítjuk a pácolt gyömbért, a petrezselymet, a lilahagymát és hozzákeverjük a harcsához.
  4. Ráfacsarjuk a citrom levét és hagyjuk állni a hűtőben.
  5. Egy tálaló gyűrűbe halmozzuk a tatárt, majd ha megformáztuk eltávolítjuk a gyűrűt.
  6. Zöldséghámozó segítségével a kígyóuborkából vékony szeleteket húzunk a tatár tetejére.
  7. Szórjuk meg kapribogyóval és sós keksszel tálaljuk.

Ajánljuk még:

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.