Az elmúlt években megtanultunk, hogy a fertőtlenítés milyen fontos, ezért mindig, mindenhol bevetjük az antibakteriális törlőkendőket annak reményében, hogy tisztábbá és így biztonságosabbá tehetjük az otthonunkat. Ám van néhány olyan tárgy, amelyeket nem szabad törlőkendővel tisztítani.
Ha az antibakteriális törlőkendőket mindennapi törlőkendőként használjuk, azzal növeljük az antibiotikum-rezisztens baktérium számát. Szappanos vízzel vagy más háztartási tisztítószerrel végzett rendszeres lemosással a legtöbb felület ugyanolyan csíramentes lesz, ráadásul vegyszerek sem kerülhetnek a gyerekek szervezetébe. Tökéletesen megtisztítja a játékokat az ecetes víz is.
A baktériumok elpusztításához az antibakteriális oldatoknak általában néhány perc hatóidő szükséges. Ha a felület puha – például szőnyeg, szivacs –, nem marad elég sokáig a felületén ahhoz, hogy hatékony legyen. Ilyenkor teljesen felesleges több törlőkendőt bevetni, csak az anyagot károsítjuk vele.
A konyhapulton számtalan kórokozó hemzseg: egy törlőkendőnél nagyobb erőre van szükség, hogy mindent csíramentessé tegyünk. Nem véletlenül kaphatók olyan konyhai tisztítószerek, amelyek zsíroldó és antibakteriális hatóanyaggal is bírnak – ezek segítségével valóban tiszta lesz a konyhai munkafelület.
Jó ötletnek tűnhet az ebédlőasztalt letörölni antibakteriális törlőkendővel, ám ha fából készült, inkább ne tegyük! A kendőben lévő vegyszerek és egyéb összetevők károsíthatják a felületét. Ugyanez igaz a fapadlóra, más fából készült bútorokra, szegélyekre.
Ha nagy a kísértés, hogy egy törlőkendővel gyorsan végigrohanj az egész konyhán (tűzhely, mosogató, hűtőszekrény, mikrohullámú sütő és mosogató) – inkább állj meg! Az antibakteriális törlőkendők nem nagy felületek tisztítására szolgálnak. És ha egy darabot több helyen is használunk, simán átszállíthatjuk a baktériumokat egyik helyről a másikra.
A legtöbb fertőtlenítő vagy antibakteriális törlőkendő alkoholt tartalmaz, ami kiszáríthatja a rugalmas bőrt. Ismételt használat esetén a bőráruk száraznak, fakónak, repedezettnek tűnhetnek.
Szintén az alkohol a nagy ellensége ezeknek a felületeknek: a lakkozott székek, asztalok, lépcsőkorlátok stb. felülete kiszáradhat, berepedezhet, elszíneződhet.
Szakértők szerint az alapos szappanos kézmosást semmi sem helyettesíti. Az antibakteriális törőkendő vegyi anyagai a bőrre tapadhatnak, és egyáltalán nem biztos, hogy minden baci eltűnik a kezünkről. Ha ez még nem lenne elé indok, az alkohol irritálhatja a bőrt.
(Nyitókép: Shutterstock)
Ajánljuk még:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.