Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Minestrone recept
Minestrone
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Praktikus

Ilyen gyakran kell cserélni a használati tárgyakat otthon

A törölközőket 2-3 évente érdemes leselejtezni /Fotó: Shutterstock
Nemcsak a padlót, az ablakokat vagy a vécét kell rendszeresen takarítani otthon, hanem az olyan, minden nap használt dolgokat is, melyekre először talán nem is gondolnánk.

Egy nap rengeteg mindent megérintünk, sőt használunk is odahaza. Legyen az törölköző, a fésűnk, a fogkefénk, az ágynemű vagy akár a mosogatószivacs, bizony ezeket a használati tárgyakat is rendszeresen ki kell mosni, meg kell tisztítani, vagy időnként le kell cserélni. Egy háztartásban ugyanis nemcsak azok az eszközök és tárgyak lehetnek piszkosak, melyekről messziről is látszik a kosz!

Mutatjuk, hogy melyek azok a mindennapos használati tárgyak, melyeket érdemes rendszeresen tisztítani és cserélni!

Az ágyneműket hetente kellene mosni a szakértők szerint /Fotó: Shutterstock
Az ágyneműket hetente kellene mosni a szakértők szerint /Fotó: Shutterstock

Ágynemű

A szakértők szerint naponta nyolc óra alvás az egészséges, ám sok mindentől függ, ki mennyi időt tölt az ágyban. Legyen szó akárcsak hat óráról vagy egy komoly szundiról, nem nehéz belátni, hogy sok időt vagyunk az ágyban. Még ha tisztálkodás után is fekszünk az ágynemű közé, akkor is hámlik a bőrünk, folyhat a nyálunk, hullhat a hajunk, így érdemes rendszeresen cserélni. A Bors cikke szerint ideális esetben hetente egyszer ki kellene mosni az ágyneműt, betegség esetén két-három naponta.

Ha az időjárás engedi, szárítsuk az ágyneműt napon, friss levegőn, rossz idő esetén használjunk fertőtlenítő hatású mosószert és vasaljuk ki az ágyneműt, mert azzal is elpusztíthatjuk a kórokozókat.

A fogkeféket akár három hónap használat után is le lehetne cserélni /Fotó: Shutterstock
A fogkeféket akár három hónap használat után is le lehetne cserélni /Fotó: Shutterstock

Fogkefe

A fogkefét naponta két-három alkalommal is használhatjuk, és mivel lassan szárad, ezért könnyen elszaporodhatnak rajta a baktériumok, főleg akkor, ha náthásak vagy influenzásak vagyunk. A fogkefe nemcsak baciforrás lehet, hanem a sok használattól deformálódhat a fej, elkophatnak a sörték, így érdemes rendszeres időközönként, nagyjából 3 havonta cserélni.

Hajkefe, fésű

A bőrgyógyászok javaslata szerint félévente-évente célszerű beiktatni a cserét. Persze ettől függetlenül tanácsos hetente legalább egyszer lemosni a fésűt, hajkefét szappanos, meleg vízzel. A sörték közé ragadt kosz eltávolítására használjuk a leselejtezett fogkefét vagy körömkefét. A beleragadt hajszálakat pedig minden használat után távolítsuk el, így nem gyűlik össze.

A törölközőket 2-3 évente érdemes leselejtezni /Fotó: Shutterstock
A törölközőket 2-3 évente érdemes leselejtezni /Fotó: Shutterstock

Törölköző

Ismét egy "nedves" pont a lakásban, ami bacitelep lehet, ha nem bánunk vele megfelelően. A törölközőket a két használat között teljesen meg kellene szárítani, de erre egy nedves, nyirkos fürdőszobában szinte nincs esély. A fürdés és zuhanyozás után használt törölközőket érdemes 2-3 naponta a szennyesbe dobni, a mosás során pedig nyugodtan használjuk a legmagasabb hőmérsékleten a gépet!

Megfontolandó, hogy elhagyjuk az öblítőt a törölközők mosásakor, ugyanis a szer vékony réteget képez a törölközőn, mely rontja az anyag nedvszívó képességét. Használjunk higított ecetet öblítő helyett, és ne féljünk tőle, mert nem lesz kellemetlen szaga a törölközőnek! A törölközőket nagyjából két-háromévente pedig érdemes leselejtezni és kidobni.

Mosogatószivacs

A mosogatószivacs a lakás egyik legkoszosabb tárgya lehet, ha nem cseréljük le időben. Hiába érintkezik a mosogatószerrel, forró vízzel, igazi baktériumtelep lehet. A szivacs apró réseiben bármi megtapadhat, az ételmaradékoktól, a nyers húson át a kávézaccig, így könnyű belátni, hogy bármi elszaporodhat benne, pláne akkor, ha nem tud rendesen megszáradni. Hogy megelőzzük a fertőzéseket érdemes a mosogatószivacsot hetente lecserélni, még akkor is, ha szép tisztának tűnik.

Borítókép: Shutterstock

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.