Különös megpróbáltatás a sorstól, ha valakinek a karácsonyi ünnepkör végére esik a születésnapja. Ez sokáig csupán összevont ajándékokat, (meg)fáradt ünnepléseket - és az ezt követő egész éves csendet jelentett számomra. Az utóbbi időben azonban újabb dimenziója mutatkozik a dolognak: elő kell készítenem az egész eseményt, és főleg: el kell készítenem a saját születésnapi tortámat.
Cukrászremekek itt és ott
Odahaza szívesen lemondtam erről egy cukrászremek kedvéért. Hogy melyikért, arról kisebb vita volt a családban, mert voltak, akik szerint az oroszkrémtorta überelhetetlen, és mindenki szereti, én mégis a habos gesztenyére, de még inkább a viszonylag egyszerűnek mondható klasszikus csokitortára adtam a szavazatom. Talán a gyermekkori vágyak kivetülése volt ez, talán azért, mert a közelünkben egy helyen különösen finom, könnyű tésztával készítették a csokoládétortát. Akár így, akár úgy: krém- vagy csokitorta, gesztenye, mandula vagy dió, habos vagy dobos, odahaza nagyon nem foghatott mellé az ember, ha cukrászdában rendelt ünnepi tortát. (S - gyanítom - ez még most is így van.)
Itt egy kicsit más a helyzet.
Egyáltalán nem vagyok biztos abban, hogy errefelé vannak cukrászdák - én mindenesetre még nem láttam. Tortát rendelni természetesen lehet: emeletest és diorámást (amelynek szabályos kis cukormakettek vannak a tetején), selymes kék, rózsaszín vagy bézs árnyalatokban. Szívecske itt, virágfüzér ott, cikornyás feliratok, ahol csak akarom. Extra igények teljesítését is büszkén vállalják: Halloweenre pókos-halálfejes torta, legénybúcsúra Barbie-torta (topless), amit meg leánybúcsúra, azt nem rakják ki a kirakatba...
Egyszer szerencsém volt megkóstolni ezen műalkotásoknak a szülinapos változatát (valaki más partyján). Nem volt rossz. Én nagyon szeretem a cukormázat, ezen pedig volt belőle bőven. Sajnos azt kell mondanom, az volt a legfinomabb, legkifinomultabb az egész ízhatásban.
Ha cukrászdák nincsenek is, vannak helyette kávézók, ahol többnyire éppúgy kapható a dobozos szendvics, mint az a bizonyos layer cake (réteges sütemény), ami akár olyan is lehetne, mint a mi tortánk - de senkit ne tévesszen meg az elnevezés: ezekben kábé annyi a réteg, mint az előbb említett szendvicsekben. (Vagy ahogy vesszük. Lehet, hogy kevesebb.) A leggyakoribb rétegelt sütemények pedig: a répatorta és a csokoládétorta. Itt van továbbá a sajttorta - ami ugyan nem réteges, de itt nagyon kedvelik. Ez egy kevésbé jól sikerült túrótortának felel meg...
(Vannak még egyéb spéci angol édességek, a híres pudingok, ezekről azonban majd máskor: többségük ugyanis közelebbi rokonságban áll a rakott zsemlével és a mákos gubával, mint a tortával.)
Az én tortáim
Jelen helyzetemben tehát nem marad más megoldás már évek óta, mint megsütni a saját tortámat - hacsak nem akarom, hogy elillanjon az amúgy is erősen megcsappant ünnepi hangulat csekély maradéka is.
Nem beszélhetek a saját tortáimról sem szuperlatívuszokban, ezek nem cukrászremekek, néha jobban sikerülnek, néha kevésbé. Néha van idő, kedv, eszköz és indíttatás kidíszíteni, néha nincs. Annyi azonban szerénytelenség nélkül állítható, hogy a többségük lényegesen jobb, mint amikért itt komoly pénzeket kérnek. Nem elhanyagolható szempont, hogy tudom, mi van bennük, és lehetőséget adnak a tökéletesedésre (mondván: jövőre még jobb/szebb/különlegesebb stb. lesz).
Mandulás csokoládétorta
Ez a torta édesanyám csokitortájának "no-para" változata.
Az eredeti recept szerint nem mandulás, hanem tojásos krémmel készül. A helyzet azonban az, hogy három gyerek mellett azok a "tökéletes" sütemények, amiket előre el lehet készíteni, mert az ember körülbelül sem tudja, mit hoz a holnap. Nos, ezt most így el is lehet, sőt, el is kell készíteni előre, mert a sütemény maga meg is kívánja ezt: egy nap kell, míg összeérnek az ízek.
Hozzávalók a piskótához:
6 tojás
csipetnyi só
25 dkg cukor
12,5 dkg liszt
12,5 dkg étkezési keményítő
1 teáskanál sütőpor
A piskóta elkészítése: A tojásokat szétválasztom. A fehérjéket a sóval és 5 dkg cukorral kemény habbá verem. A sárgájukat a maradék cukorral kikeverem, s mikor már habos, akkor apránként hozzákeverek 5 evőkanál langyos vizet. Végül összeforgatom a többi hozzávalóval.
A sütőt 150 fokra előmelegítem. Egy kapcsos tortaformát kivajazok vagy sütőpapírral bélelek, beleöntöm a nyers tésztát. 10 percig 150 fokon sütöm, majd felveszem 180 fokra, így sütöm még 30 percig. Mikor pedig kész, akkor a kikapcsolt sütőben hagyom még 15 percig pihenni, mielőtt kivenném.
Hozzávalók a krémhez:
20 dkg vaj
15 dkg porcukor
1 csomag vaníliás cukor
5 dkg darált mandula
2-3 evőkanál keserű kakaó - ki hogy szereti
A krém elkészítése: A cukrot 1 dl vízzel sziruppá forraljuk. Mikor már nem forró, de még langyos, akkor apránként a feldarabolt vajhoz adjuk, és úgy keverjük habosra. Ha egyenletes állagú, akkor jöhet hozzá a mandula és a kakaó.
Összeállítás: A piskótát egy nagy és éles késsel három vagy négy lappá vágom. A lapokat enyhén meglocsolom valamilyen alkohollal (ha gyerekek is eszik, akkor az alkoholt először felforralom), én narancslikőrt kanalaztam rá. Majd betöltöm a lapokat úgy, hogy egy kevés a tetejére is maradjon.
Igazán másnap lesz finom - hidegen fogyasszuk, amíg a krém nem puhul fel!
A keresztelő
Az előző hét végén a baba fiúnk pici fejét keresztvíz alá tartottuk. Nem értette ugyan a dolgot, de jól viselte.
Családias esemény volt, készülni azonban erre is kellett, tehát itt is fontos volt, hogy legalább a süteményeket előre is el lehessen készíteni. Mivel extra ötletekre már nem futotta sem az erőmből sem a fantáziámból: sütöttem egy tepsi zserbót, és kipróbáltam a mandulás csokitorta csoki nélküli változatát, vagy - ha máshonnan nézzük - a tojás és babapiskóta nélküli Malakov-tortát. Ebbe a krémbe már tényleg elkelt volna némi tojássárgája, de mivel mindnyájan szép sorban lebetegedtünk a karácsonyi időben, kissé paranoiássá váltam e téren. Felderengett a szemem előtt a család, amint keresztülszalad rajta az ételmérgezés...
Inkább lemondtam a gazdagabb, dúsabb ízekről a lelki nyugalmam kedvéért. A torta elég jó lett így is, ám tagadhatatlan, hogy tojással finomabb lett volna.
A piskótát az előző recept alapján készítettem. Mivel a krém nem lett túl gazdag, az ízhatás kedvéért a Malakov-torta receptjéből vett különlegesebb sziruppal öntöztem a tortalapokat, s kicsit bőségesebben is, mint a csokitorta esetében.
A szirup
Hozzávalók:
0,5 dl száraz fehér bor
0,5 dl elkészített narancsszörp vagy ugyanennyi narancslé
1-3 evőkanál cukor (ki milyen édesen szereti)
némi rum vagy rumaroma
Elkészítése: A hozzávalókat felfőzöm, s mikor már nem forró, meglocsolom vele a lapokat.
A krém hozzávalói:
10 dkg mandulaforgács
25 dkg vaj
12,5 dkg cukor
(5 tojás sárgája)
Elkészítés: A mandulát száraz serpenyőben megpirítom, majd ha kicsit kihűlt, megdarálom.
A cukrot 1 dl vízben sziruppá forralom, majd ha már nem forró, apránként a vajhoz keverem, s ha megvan, folyamatos keverés közben hozzákeverem a tojássárgákat (ez az, amit én most kihagytam), valamint az őrölt mandulát.
Végül megtöltöm a krémmel a lapokat. Ez a torta is a "másnap finomabb" kategóriába tartozik, így jobb előző este elkészíteni.
Bár ezek a torták nem olyan macerásak, mint a főzött krémmel töltöttek, azért némi idő kell az elkészítésükhöz. Cserébe viszont gyorsan fogynak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.