Egy koktélbár tulajdonosa szerint: három éve a Caipirinha különleges italnak számított, azt sem tudták, hogy kell kiejteni. Ezt még ma sem tudják, de háromszor annyi fogy belőle. A Caipirinha nagy jövő előtt áll tehát.
Brazília nemzeti itala a Caipirinha (ejtsd: kájpirinyá), a szó jelentése: vidéki (lány).
A brazilok azt mondják, hogy a szemükkel is isszák. Szerintük az alkoholos italok lényege, hogy mind az öt érzékszervünket kiszolgálják. Látás, tapintás, hallás (mikor koccintunk), szaglás, ízlelés. Állítólag a Caipirnha Sao Paolo környékéről származik, ahol kezdetben influenza elleni gyógyszerként fogyasztották, és a citrom, cukor, fokhagyma receptből alakították át. Az italt széles pohárban kerül felszolgálásra, és gyakran ebben is készül.
Lime, cukor, Cachaça, jég. Bár nem nagy a különbség, de a brazíl lime nagyobb és lédúsabb, mint a nálunk kaphatók. A Caipirinhához használt cukor is más, mint a mi fehércukrunk, nincs finomítva, inkább úgy néz ki, mint egy darabos tengeri só.
Ha Brazíliában Caipirinhát rendelünk, valószínűleg meg fogják kérdezni, hogy milyet kérünk: ananászost, mangóst, maracujást, kiwist vagy papayást.
A Caipirnha nagy tételben is elkészíthető buli ital. Számoljuk ki, hogy hányan leszünk, és szorozzuk fel a hozzávalók arányát. Ha nincs Cachaça, megteszi a vodka is, de az ital ilyenkor Caipiroska, ha rummal készítjük, Caipirissima.
Egy hedonista Caipirnha készítő így csinálja >>>
Egy modern fülbemászó Caipirinha-dal >>>
A Cachaça (ejtsd: kásásza) cukornád desztillálásával készülő ital, és mint ilyen, rokona a rumnak, azonban könnyedebb és semlegesebb ízű. Ennek oka, hogy a rum alapanyaga nem a cukornád, hanem az erőteljesebb melasz, mely melléktermék a cukorgyártás során. A Cachaça színe áttetsző, vízszínű, hiszen csak három hétig tárolják fahordóban, de előfordulnak sárgásabb árnyalatok is a hordó faanyagától függően. Alkoholtartalma 38-80%.
El lehet képzelni, hogy mennyire népszerű Brazíliában, ha évente 1,5 milliárd liter fogy belőle (fejenként 8 liter). Az 1500-as évektől gyártják, törvények védik.
A legismertebb Cachaça márkák: a Pitu, a Nega Fulo, a Leblon és a columbiai Aguardiente Cristal. A legtöbb brazil bárban az olcsóbb Cachaça 51, Ypioca or Velho Barreiro márkákat használják. Ezek litere itt 2-3 euróért beszerezhető, míg itthon egy üveg jobb minőségű Cachaça 6-7 ezer forintnál kevesebbért nem nagyon kapható, az árkülönbség tehát minimum ötszörös. A Cachaça egyéb nevei: pinga, caninha, branquinha, malvada, aguardente (tüzes víz).
Ha sok megmarad (amiben csendesen kételkedünk), használjuk flambírozáshoz, forró csokihoz vagy kávéba. Ha Rioba visz minket a Jósors, látogassuk meg a Cachaça akadémiát.
Búcsúzásképpen néhány recept:
Caipirinha
Hozzávalók:
5 cl Cachaça
1 lime
2 kanál cukor
1 szelet lime a díszítéshez.
Elkészítés: A lime-ot feldaraboljuk, először a végeit vágjuk le, majd hosszában félbevágjuk.V-alakban kivágjuk a belső fehér héjat, majd keresztben 6-8 darabra vágjuk, pohárba tesszük. Törőfával nyomkodjuk, hozzáadjuk a cukrot, és a poharat megtöltjük tört jéggel. Ráöntjük a Cachaça-t és megkeverjük. Díszítjük.
Mandarinos gyömbéres Caipirinha
3 kimagozott mandarin vagy kis narancs
1/4 bögre cukor
1 kávéskanál reszelt gyömbér
3/4 bögre mandarin lé
1,5 bögre Cachaça (vagy vodka)
Elkészítés: A mandarint feldaraboljuk először a végeit vágjuk le, majd hosszában félbevágjuk.V-alakban kivágjuk a belső fehér héjat, majd keresztben 6-8 darabra vágjuk, pohárba tesszük. Törőfával nyomkodjuk, hozzáadjuk a cukrot, a gyömbért és a mandarin levet, a poharat megtöltjük tört jéggel. Ráöntjük a Cachaça-t, vagy vodkát és megkeverjük. Mandarin karikákkal díszítjük.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.