A teaivás szertartása először a távol-keleti termőhelyeken terjedt el, s vált a hétköznapi élet elengedhetetlen részévé. Nem véletlenül beszélünk szertartásról: a teaivás nem csupán szomjoltásra való, hanem néhány perc elmélkedésre, lassításra, elmélyülésre. Figyelhetünk befelé is akár, de ha többedmagunkkal isszuk ezt a szelíd, ugyanakkor igencsak egészséges italt, szinte megnyílunk a másik ember felé, és viszont.
Japánban a teaszertartás (csa-no-ju) a teaházban (szukija) történik. Legalább öt, legfeljebb hét főt lehet meghívni. A vendégek érkezéskor felkészülnek a ceremóniára, majd a teamester jelzésére belépnek a teaházba - nesztelen léptekkel, mélyen meghajolva. A tea előtt könnyű süteményeket esznek, majd a teamester bambuszseprűvel a teáscsészébe sepri a teaport. Az italt három lassú korttyal kell felhörpinteni, majd halk beszélgetés kezdődik a teáról. A vendégek a teamester jelzésére távozhatnak.
Kínában a tea ideje (gong-fu-cha) szintén közösségi élmény: a teaházban teázás közben dalokat és költeményeket is szabad előadni. Tibetben kecsketejjel leforrázott zöld és sós teával várják a vendéget, Indiában az utcán is lehet teázni. Oroszországban a teához szamovárból nyerték a forró vizet, s a szájukba vett cukron át hörpintgették. Az angolok megállás nélkül teáznak, de bőven adagolják hozzá a tejet, ami igazi teázó számára talán már szentségtörésnek is számít. A kevert -és gyümölcsteák divatja is a szigetországból terjedt el – a purista teahívek őszinte bánatára.
A teaélvezetnek számos eszköze van: „rendes” teáskanna, megfelelő méretű és anyagú teáscsésze és teavíz. Ne készítsünk olyan kannában teát, ami már rég volt használatban. Lehetőleg égetett agyagedényben forrázzuk a leveleket! A ceyloni teához cserép- vagy porcelán kanna dukál. A kanna belseje idővel megpatinásodik, magába szívja a benne készült tea aromáját. Így egy igazi tea-gourmandnak legalább ötféle kannája van – a ceyloni, a japán, a kínai, a zöld, a fekete és az illatos teáknak. A legkellemesebb fehér aljú csészéből inni a teát, mert így gyönyörködhetünk a tea színében. A csészét ne töltsük tele, csak félig: az illata így jobban érvényesül, a csésze fala összetartja az aromákat.
Soha ne készítsünk teát csapvízből! A klór ugyanis tönkreteszi a nemes savakat és aromákat. Kis nátrium-klorid és mésztartalmú, ugyanakkor nyomelemben gazdag vizet használjunk! (A kínaiak például legjobban „a hegyi forrásvizet kedvelték, amely sziklán folyik.”)
Tehát: töltsünk friss, hideg vizet a forraló edénybe. Meleg vizet töltve a teáskannába, melegítsük fel azt. Öntsük ki a vizet, és helyezzük el benne a teafüvet. Mikor a forraló edényben felforrna a víz, töltsük rá a teáskannában elhelyezett levelekre! Ezeket beletehetjük szabadon, de akár teaszűrőben, teatojásban is. A fekete teához érdemes forrásponton levő vizet használni, a zöld teához azonban nem kell forrnia. Hagyjuk a teát ázni négy-öt percig; néha kavarjuk meg. Amikor a levelek leülepednek, töltsük ki a csészébe. Ha édesszájúak vagyunk, használjunk barna cukrot, és egy kis tejet is önthetünk hozzá, hogy elvegye a csersavak élét.
Srí Lankán az assam (darjeleeng-i) teát honosították meg. Zöld teát – amelyből „a trópusi hegyek fűszeres illata árad” – csak az elmúlt évtizedekben kezdtek termeszteni. Öt fő termőhelyet találunk a szigeten: Dimbulát, Ratnapurát, Gallét, Nuwara Eliyát, és Uvát. (Utóbbi kettő a legmagasabban fekvő teaültetvények helye.)
Érdemes gondot fordítanunk a tea tárolására is. Helyezzük mindig tiszta, száraz levegőjű, hűvös helyiségbe. Mindig száraz kanállal érintsük a tealeveleket! Tartsuk távol tőle a különböző levegőillatosítókat, olajakat, szappant, szárított halat, fűszereket. Így ízletes, finom és aromás marad teánk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.