Birsalmasajt tartósítószer-mentesen recept
Birsalmasajt tartósítószer-mentesen
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes
Avokádókrém recept
Avokádókrém
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Pincepörkölt csülökből és lapockából recept
Pincepörkölt csülökből és lapockából
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Mákos guba  recept
Mákos guba
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Puncstorta  recept
Puncstorta
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Holstein szelet recept
Holstein szelet
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Egészséges

Az ezerarcú csodaszer – valóban mindenre jó a teafaolaj?

A teafaolaj a pandémia alatt lett népszerű és ismert: fertőtlenítő hatása miatt sokan vetették be a vírus(ok) elleni védekezés során. Mára az egyik leggyakrabban használt olaj, nem véletlenül. Mutatjuk, hogy miért jó, ha mindig van kéznél egy kis üveggel.

Bár több mint 200 -féle teafa létezik, csak a Melaleuca alternifolia olaja rendelkezik gyógyító tulajdonságokkal. Fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő, sebgyógyító, parazitaölő tulajdonságai miatt a legtöbb háztartásban nélkülözhetetlen szer.

Elsősorban fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő hatása miatt népszerű a teafaolaj / Fotó: Shutterstock
Elsősorban fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő hatása miatt népszerű a teafaolaj / Fotó: Shutterstock

Az ausztrál bennszülöttek titka

Nevével ellentétben nem fa, hanem örökzöld cserje, melynek leveleit az Ausztráliában élő őslakosok feltehetően már évezredek óta felhasználták gyógyító forrázatok és pakolások készítésére. Ezt a kivételes gyógynövényt James Cook tette ismertté Európában a 18. század második felében. A Brit Királyi Haditengerészet kapitánya és legénysége megfigyelte, hogy az ausztrál bennszülöttek a teafa levelekből főzetet készítenek, innen ered a "teafa" (Tea tree) elnevezés is. A teafa illóolaját először 1925-ben desztillálták, a híressé vált cserjét azóta kimondottan a leveleiből kinyerhető értékes olaja miatt termesztik.

Nem mindegyik teafaolaj gyógyít

A teafaolaj hatékonyságát nemcsak az évezredes hagyományok és tapasztalatok bizonyítják, de számos klinikai vizsgálat és kutatás eredménye is alátámasztja. A Melaleuca alternifolia leveleiből vízgőz lepárlással kinyert illóolaj fertőtlenítő, csíraölő tulajdonsága a terpinén-4-ol komponensre vezethető vissza. Azonban nem mindegy, hogy milyen teafaolajat vásárolsz: a legtöbb termék alapvetően csak illóolaj és nem felel meg gyógyhatás tekintetében a kritériumoknak. Terápiás szempontból azok a teafa illóolajok az értékesek, melyek terpinén-4-ol tartalma magas és eléri a 35%-ot, a cineol hányada viszont alacsony és nem éri el az 5%-ot, mivel e vegyület irritálhatja a nyálkahártyát.

A teafaolaj adagolására mindig figyelj! / Fotó: Shutterstock
A teafaolaj adagolására mindig figyelj! / Fotó: Shutterstock

Mire használható a teafaolaj?

  • Hajápolás

A korpás hajjal csodát tesz! Tegyél pár csepp illóolajat a samponba, és mosd meg a szokásos módon a hajad.

  • Bőrápolás

Jól használható bőrfertőzések, vágott és horzsolt sebek, pattanásos és aknás bőr, valamint körömgomba kezelésére. Bőrproblémák esetén érdemes naponta 10-15 cseppet fél pohár (kb. 1/2 db) langyos vízben elkeverni, az oldatot steril vattapamaccsal, vagy gézzel az érintett bőrfelületre felvinni. Mivel a teafaolaj a vérző sebet sem csípi, emiatt a sebkezelésben, az elsősegélyben nélkülözhetetlen. A teafaolajat csak hígítva használd, ne vidd fel töményen a bőrfelületre.

  • Szájápolás

Száj- és fogínygyulladás esetén javasolt 5-10 cseppet 1 pohár (kb. 1 dl) langyos vízzel elkeverni, naponta többször gargalizálni, illetve öblögetni. Az elkészített oldatot nem szabad lenyelni!

Mikor és hogyan ne használd a teafaolajat?

12 éves kor alatt nem javasolt az alkalmazása, valamint akkor sem, ha érzékeny vagy allergiás vagy a teafaolajra vagy a colophonra. A teafaolajat nem szabad bevenni (lenyelni) és inhalációra sem alkalmazható, valamint a szem közvetlen környékén és a fülben is kerüld a használatát. Csak hígítva alkalmazandó!

Forrás: www.tebamol.hu

(Borítókép: Shutterstock)

Ajánljuk még:




A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.