A ragacsossá váló műanyag tárgyak tapintása igen kellemetlen. A tisztításuk nem egyszerű, hiszen a legtöbb esetben a tisztítószerek nem boldogulnak a furcsa ragaccsal. Ennek ellenére érdemes egyszerű házi megoldásokkal próbálkozni.
A kellemetlen jelenségnek több oka lehet. A legtöbb műanyag tartalmaz ftalátokat, lágyítókat, amelyek biztosítják az anyag rugalmasságát, kellemes tapintását. Az idő múltával azonban ezek az anyagok lebomlanak, elpárolognak, és a levegőben lévő szennyeződések így könnyen összekapcsolódnak a felülettel, amely így koszossá, ragadóssá válik. Ha az adott tárgy készítésekor nem használtak elegendő stabilizátort, az oxidáció vagy az UV-sugárzás hatására az anyag szerkezete megváltozhat és ragadóssá válhat. Okozhatja a problémát a magas páratartalom vagy kémiai szennyeződés (erős tisztítószerek) is.
Először érdemes a legegyszerűbb módszerrel próbálkozni: töröld át a tárgyat enyhe szappanos vízzel, vagy súrolókrémmel óvatosan dörzsöld át.
A mindenre jó szódabikarbónát itt is bevetheted: enyhén dörzsöld át a felület nedves szivaccsal, amire szódabikarbónát szórtál – hatékony lehet a ragacs eltávolításában.
A narancsolaj fő hatóanyaga a d-limonén, amely erős zsíroldó és tisztító hatású bír. Ez az összetevő képes feloldani a ragacsos anyagokat, például a műanyag felületre száradt ragasztót vagy adalékanyag-maradványokat. Csepegtess pár csepp narancsolajat egy tisztítókendőre, majd töröl át vele a tisztítandó felületet. A végén az olajos maradványokat enyhén mosószeres vízzel távolítsd el.
Érdemes megpróbálni, de nem biztos, hogy önmagában elegendő lesz. Ha makacs a szennyeződés, keverd a keményítőt növényi olajjal vagy szódabikarbónával, kend a pasztát a ragacsra, hagyd hatni 5-10 percig, majd töröld le.
(Kiemelt kép forrása: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.