Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Minestrone recept
Minestrone
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Mákos guba  recept
Mákos guba
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Nagy a vita a háziasszonyok körében, hogy melyik vágódeszka is a legjobb. Egyesek a fára esküsznek, mások szerint a műanyag a legjobb. Bármelyiket is választjuk, egy biztos, a vágódeszka tisztítását nem szabad megspórolni, ugyanis könnyen elszaporodhatnak rajta a kórokozók, ami akár ételmérgezéshez is vezethet.

Aki sokat főz, pontosan tudja, hogy egy jó vágódeszka igazi kincs, és élmény rajta a szeletelés, aprítás, a konyhai előkészítőmunka sütés és főzés során is. Egyesek szerint a fa vágódeszka a legjobb, mely a megfelelő használat és ápolás mellett sok éven át kiszolgálja a tulajdonosát, természetes anyagból készül, ellentétben a műanyaggal, amiből minden használat során leforgácsolódnak apró darabok, amik belejuthatnak az ételbe. Mások szerint viszony a műanyag praktikusabb, könnyebb tisztítani, tárolni, ápolást sem igényel, és kevesebb helyet is foglal.

Ezt neked is tudnod kell, ha régi a vágódeszkád
Ezt neked is tudnod kell, ha régi a vágódeszkád
FOTÓ: SHUTTERSTOCK

Bármelyiket is használod, az biztos, hogy mindegyik vágódeszkát alaposan el kell mosni használat után, főleg akkor ha nyers hús vagy hal került rá. A Nébih nemrég közzétett a Facebookon egy rövid tájékoztatót, ami felhívja a figyelmet arra, hogy az élelmiszerbiztonság tekintetében kulcsszereplő a vágódeszka, hiszen ha nem megfelelően tisztítjuk, vagy egyáltalán nem tisztítjuk, akkor az ételmérgezést kockáztatjuk.

Ezekre figyelj, ha régi a vágódeszkád

Az elszíneződött, mélyen barázdált vágódeszkákat érdemes lecserélni. Legyen az fa vagy műanyag, ha már deformált, repedezett és meghajlott, illetve olyan az illata, amit semmilyen tisztítás vagy mosás nem tud megszüntetni, akkor megérett a cserére. A repedések, mély vágások nemcsak a munkát nehezítik a vágódeszkán, de kiváló rejtekhelyek a baktériumok számára is.

A vágódeszkákat érdemes forró vízzel és mosogatószerrel tisztítani, időnként pedig ecetes vízzel vagy citromlével is fertőtleníteni, ezek ugyanis nemcsak megölik a baktériumokat, de a maradványok nem is veszélyesek az emberre, ellentétben erős súrolószerekkel, más vegyi anyagokkal. A fakanalakat, fa vágódeszkákat ezért sem szabad mosogatógépbe tenni, mert magukba szívják a vegyszeres vizet, ami használat során belejuthat az ételbe.

Fontos tanács, hogy használjunk külön vágódeszkát a nyers húsokhoz, halakhoz és másikat a zöldségekhez, gyümölcsökhöz és készételekhez.

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.