„Attól függően, hogy mit grillezünk, egyaránt szóba jöhetnek a fehér- a rozé- és a vörösborok is. A sütés során pörkanyagot és ezzel sajátos ízt kapó ételeket remekül egészíti ki a bor, ennek ellenére a legtöbben még ma is inkább sört választanak ehhez a programhoz. Érdemes megjegyezni azt is, hogy a pezsgő szintén jó választás lehet, hiszen a buborék, a savak frissítő érzése jól egészíti ki a grillezés fűszerességét. Az egyre jobban terjedő zöldséggrillezéshez jól passzolnak a fehérborok, itt lehet olaszrizlinget, rajnai rizlinget választani, de a legjobb talán, ha egy chardonnay-t bontunk. Utóbbi jól illik a fehér húsú, tengeri halakhoz is, amelyek az utóbbi években kifejezetten népszerű grillalapanyagokká váltak idehaza is. Érdemes a mediterrán országokban látottakat eltanulni: egy halfilé pár csepp olívaolajjal, viszonylag kevés fűszerrel, néhány ropogós zöldség, például cukkini és egy pohár chardonnay egészen egyszerű vacsora, mégis kivételes ízharmóniát ad” – mondta el a szekszárdi Schieber Pincészet tulajdonosa. A chardonnay jól illik a zöldfűszeres, például kakukkfüves csirkehúshoz is, amelyet szintén nagyon egyszerű grillezni. Ez a bor jó választás az egyre népszerűbb grillsajtokhoz is. Ha magyaros ízvilágú halat szeretnénk készíteni, például fokhagymás, paprikás harcsaszeletet sütünk grillen, ahhoz a legjobb választás a kadarka, amely egészen kiválóan egészíti ki a hazai ízeket.
A komolyabb húsokhoz azonban már néhány árnyalattal sötétebb borok illenek. Bár a gondos előkészítést igénylő, idehaza sajnos még kevéssé népszerű bárányhoz jól megy a kadarka és akár egy érlelt, mélyebb rozé is, a balkáni országokban elterjedt és idehaza is egyre jobban kedvelt csevaphoz (román nevén mics) mellé akár kadarkát, akár kékfrankost is választhatunk. Ugyanezt érdemes szem előtt tartanunk a grillkolbászok sütésénél is. Ma már Magyarországon is sokféle grillkolbász kapható az üzletekben – érdemes ezek közül a minőségi típusokat megvásárolni. Ha jó grillkolbászt választunk, akkor akár magyaros, tehát paprikás, akár fehér, bajor típusú fajtát sütünk, mindegyikhez jól illik a már említett kadarka, a kékfrankos. Utóbbi akár házasításban is, ilyen fajtákból például kitűnő bikavér készül, csevaphoz, grillkolbászokhoz remekül passzol. Itt már érdemes lehet kipróbálni azt is, mit tud adni a merlot az ételekhez, és a syrah borok is jól egészítik ki a grillezést.
Fontos leszögezni, hogy alapvetően a főétel és nem a köret szabja meg azt, hogy milyen bor passzol egy vacsorához. Ha tehát a már említett zöldségeket önmagában fogyasztjuk, akkor a chardonnay a mi borunk. Ha ezeket köretként alkalmazzuk, akkor már a főétel típusa dönt: fehér hal esetén marad a chardonnay, de a főételhez már az említettek szerint érdemes bort nyitni – hívta fel a figyelmet Schieber Anita.
Az igazán népszerű grillezett sertéshúshoz leginkább a közepes testű vörösborok passzolnak, lehetőleg itt kerüljük el a nagytestű fajtákat. Sertéshez a legjobb választás talán a merlot, különösen azok a típusok, ahol egy kis maradékcukor édeskés ízt ad a bornak. A marhahúshoz már jöhetnek a nagytestű, mélyebb ízvilágot adó vörösek is, ide talán a cabernet franc vagy a cabernet sauvignon illik a legjobban. Igaz, marhahúst nem egyszerű grillezni, hiszen egészen kiváló minőségű, érlelt alapanyag és gondosság, szakértelem kell hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.