Igazi ismertséget a klasszikus bordeaux-i házasítások népszerűsége hozott neki, és tulajdonképpen azóta is töretlen a lelkesedés iránta. Délnyugat-Franciaországból származik, a szőlőfajtát a 17. században említik először írásos források. Nevét a francia „sauvage” (azaz „vad”) szóból kapta, ami a kialakulására utal, hiszen a cabernet franc és sauvignon blanc szőlőfajták vadon történő kereszteződésének eredményeképp jött létre.
Bordeaux-ból kiindulva megtalálta helyét Európában és az Újvilágban is. Franciaországban a cabernet sauvignon ültetvények mintegy 60%-a a bordeaux-i borvidéken található. Az olyan híresen jó termőhelyek, mint Saint-Estèphe, Pauillac, Saint-Julien, Margaux, valamint Pessac-Léognan ismertek minden komoly borrajongó számára. Az innen származó borok hosszú ideig eltarthatóak, és érdemes a szürettől számított jó pár évig eltenni őket, mielőtt kinyitnánk.
Toszkánába az 1970-es években telepítettek Bordeaux-ból hozott cabernet sauvignont. Hamar a presztízsborok közé kerültek az ezzel készült házasítások, amiket szupertoszkánnak neveznek.
Felesleges lenne felsorolni a borvidékeket, ha az Újvilág melegebb tájain kalandozunk: akár Kaliforniában, akár Ausztráliában, akár Dél-Amerikában vagy Dél-Afrikában járunk, mindenhol találunk ültetvényeket. A fajta a napsütéses területeket kedveli igazán, így Magyarországon is a déli régiókban érzi igazán otthon magát, így Villányban, Szekszárdon, a Dél-Balatonon és az alföldi borvidékeken.
Népszerűségét részben annak köszönheti, hogy a termesztése egyszerű, és alkalmas a gépi szüretre is. Fagytűrő, vastag héja pedig ellenállóvá teszi a betegségek, a rothadás ellen. A meleg klímát kedveli, mivel későn és hosszan érik. A bogyó magas csersavtartalma miatt is fontos, hogy teljes érettségben szedjék, különben nemcsak éretlen és zöldes ízjegyeket produkál, de nagyon szárító érzetű is lesz. Jól alkalmazkodik a különböző talajokhoz, nem kényes fajta.
A belőle készült bor hosszan héjon tartható és hosszan érlelhető, akár új kis fahordóban is. Nemcsak fajtaborként palackozzák, házasításokhoz is alkalmas, leggyakrabban merlot-t, cabernet franc-t és syrah-t tesznek hozzá. A vörösborkészítésen túl akár rozé alapanyagául is szolgálhat.
A cabernet sauvignon bora általában nagy testű, magas alkohol- és tannintartalmú, hosszan érlelhető. A borban leggyakrabban fekete bogyós gyümölcsöket találunk, amiket a hordós érlelés fűszerei egészítenek ki. Hűvös klímán szüretelve gyógynövényességet, eukaliptuszt és akár még zöldpaprikát is érezni, míg igazán forró klímán a gyümölcsök túlérettek, lekvárosak lehetnek.
Gasztropárosításokban szinte bármilyen vörös hús illik hozzá, pláne ha kissé nyersre hagyjuk. A legklasszikusabb és legegyértelműbb választás a steak. Jól passzol egy szaftos hamburgerhez is, vagy bárány-, marha- vagy vadhúshoz, sűrű mártásokkal kísérve. Ha valaki vegetáriánus, az választhatja gombák, így vargánya vagy portobello mellé, akár polentával tálalva, sajtok esetében pedig érett cheddar, gouda vagy gorgonzola párja lehet.
A cabernet sauvignon a villányi szubmediterrán klímán remekül érzi magát. Gazdag, mély borokat ad, Gere Attiláék pedig már a 90-es évek elején felismerték, hogy érdemes vele a borvidéken foglalkozni. Nagy hordóban érlelik, hogy a gyümölcsössége megmaradjon, ugyanakkor kiegészüljön egy fűszeres karakterrel is. Illatában fekete bogyós gyümölcsöket, egy kis céklát, meggyet érezni, enyhe kakaós utóízzel. A puha, érett tanninok kerekké teszik a kortyot. Érdemes egy komoly vacsora mellé bontani.
Bujdosó Ferenc dél-balatoni borász szerint a cabernet sauvignon „a” vörösbor, ami a legmagasabb minőséget adja fajtaborként, illetve házasításként is. Az Ibituba dűlőszelektált, a 270 méter magas Bánom-hegyről szüretelik a szőlőt a még kézzel telepített tőkékről. Meleg területről van szó, ahol szépen, egyenletesen beérik. Ennek is köszönhető a bor lágy, kedves jellege. Meggy, áfonya és fekete cseresznye mellett édesfűszereket, fanyar gránátalmát érezni benne. Egy bárányburger mellé jó választás.
Még egy meleg területű, dél-balatoni borászat, akik szeretnek a cabernet sauvignonnal dolgozni. Akárcsak egy klasszikus bordeaux-i cuvée esetében, Konyáriék is házasításban gondolkodtak itt. A gyümölcsös, élénk merlot-val és cabernet franc-nal szépen harmonizál a sauvignon karakteressége. A korty tele van meggyel és szederrel, a hordófűszerek határozott aromáival kísérve. Mély és gazdag bor, érett tanninokkal és kerek érzetű savval. Ha marha- vagy vadpörköltet eszünk éppen, akkor jusson eszünkbe ez a bor.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.