Az Oreo keksz a világ egyik legnagyobb népszerűségének örvendő édessége, mi sem bizonyítja ezt jobban, hogy a világ több mint 100 országában kapható. Ezt a finom szendvicskekszet a New York-i Chelsea-ben alkotta meg a National Biscuit Company (későbbi nevén Nabisco) az 1908-ban piacra dobott Hydrox keksz utánzataként.
Az első Oreót 1912. március 6-án adták el egy New Jersey-i vegyesboltban. Később ezt a napot, vagyis március 6-át (nem hivatalos) ünnepnappá nyilvánították: ez lett a Nemzeti Oreo Nap. Ekkor még más volt a szendvicskeksz íze, mint napjainkban. A modern ízvilágot Sam Porcellónak (később Mr. Oreóként kezdték becézni) a Nabisco későbbi vezető élelmiszertudósának köszönhetjük: ő cserélte le ugyanis a kezdetben a krémben lévő disznózsírt előbb hidrogenizált, majd később nem hidrogenizált növényi olajra.
Sokakban felmerül a kérdés, hogy honnan ered az Oreo név. Erre nincs egyértelmű magyarázat. Egyesek szerint a francia d'or (jelentése: arany) szó inspirálta, mivel kezdetben arany színű csomagolása volt a keksznek. Mások szerint a két O betű a két kerek kekszre, a RE szótag pedig közöttük a fehér krémre (angolul cREam) utal. Utóbbi magyarázat a valószínűbb.
Na de hogyan is kell enni az Oreót? Kétfajta megközelítés létezik. Vannak, akik szétcsavarják a kekszet, és így kapnak egy üres és egy krémes részt, majd ezeket külön-külön fogyasztják el. És vannak, akik tejbe tunkolják a finomságot. Mi pedig most egy harmadik fogyasztási módot javasolunk: csináljunk belőle brutál finom sütiket!
OREO-GOLYÓK - 3 HOZZÁVALÓBÓL>>>
OREO-LASAGNE (SÜTÉS NÉLKÜLI DESSZERT)>>>
SÜTÉS NÉLKÜLI OREÓS SAJTTORTA>>>
OLAJBAN SÜTÖTT, BUNDÁS OREO>>>
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.