Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Lencsegolyók sütőtökpürével recept
Lencsegolyók sütőtökpürével
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Pincepörkölt csülökből és lapockából recept
Pincepörkölt csülökből és lapockából
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Csikós tokány recept
Csikós tokány
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Fahéjas tekercs (cinnabon) recept
Fahéjas tekercs (cinnabon)
Klasszikus csülök pékné módra recept
Klasszikus csülök pékné módra
15 perces banános palacsinta recept
15 perces banános palacsinta
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Klasszikus kuglóf recept
Klasszikus kuglóf
Diéták

Ketogén diéta – kinek ajánlott és kinek tilos?

Ketogén diéta – kinek ajánlott és kinek nem?
Bár egyre nagyobb népszerűségnek örvend a ketogén diéta, nem árt, ha egy kicsit utánanézünk az eredetének, és annak, hogy mégis miért fejlesztették ki ezt a manapság fogyókúrás célokra használt étrendet. Fülöp Lili dietetikus szakvéleménye a rendkívül alacsony szénhidráttartalmú étrendről.

A ketogén diétát alapvetően az epilapszia étrendi kezelésére alkalmazták és alkalmazzák a mai napig is. Tudományos eredményei azzal magyarázhatóak, hogy a szervezet, az éhezés állapotában úgynevezett ketontesteket termel, amelyek a zsíranyagcsere melléktermékei és képesek energiát szolgáltatni a szervezetnek. Ha nem viszünk be szénhidrátokat a szervezetünkbe, akkor a zsírokból töltekezünk, ketózis állapotába kerülünk. Az epilepsziában alkalmazott dietoterápia nagyon szigorúan tartott zsírban gazdag étkezéseket takar, amelyet csak ellenőrzött orvosi keretek között lehet alkalmazni a gyógyszeres terápia mellett.

Ugye már látható, hogy egy rosszul összeállított ketogén étrend, akár az egészségre veszélyes is lehet? Teljesen átrendezi a szervezet energiafelhasználását, amely megterhelő, fárasztó folyamat, nem beszélve arról, hogy hosszú távon nehezen tartható.

Akkor mégis miért olyan sikeres?

A ketogén étrendre nincsen egységes gyakorlat, ami biztos, hogy a napi energiabevitel legnagyobb részét - körülbelül 40-75% között - a zsírokból fedezzük, míg csak maximum 10-15% jut a szénhidrátokra és a megmaradt rész a fehérjékre.

A diétánál kiiktatásra kerülnek a finomított szénhidrátok, pékáruk, cukrok, gyümölcsök és bizonyos zöldségek is. A low carb, tehát alacsony szénhidráttartalmú étkezési irányzat rövidtávon biztos fogyást ígér, főleg, ha a kalóriabevitelt is megszorítjuk, nincs ez máshogy a ketogén diétánál sem.

Mi fér bele?

Javasolt alapanyagok a különböző állati és növényi zsírok és olajok, a zsírosabb tej- és tejtermékek, a zsíros húsrészek, belsőségek, bizonyos mennyiségben a tojássárgája. Fogyaszthatóak még az alacsony szénhidráttartalmú zöldségek – pl. a cukkini, salátafélék és az olajos magvak, puffasztott gabonák is.

Nem javasoltak a hüvelyesek, magasabb szénhidráttartalmú zöldségek és gyümölcsök –pl. sütőtök, banán, sovány tejtermékek – pl. joghurt, kefir és a sovány húsok, halak sem.

Vigyázz!

A zöldségek és gyümölcsök kiiktatásával a bevitt rostok mennyisége is csökkenni fog, értékes, az emésztőszervrendszer optimális működése szempontjából elengedhetetlen élelmi anyagoktól esik el így a szervezet.

A hosszú távú alacsony szénhidrátfogyasztás negatív hatással bír az idegrendszerre, koncentrációnkra egyaránt, hiszen minimum 120 gramm szükséges belőle naponta, csak az agyi funkciók ellátásához.

Anyagcserebetegségek, szív-érrendszeri betegségek, várandósság alatt TILOS, de egészséges felnőtt embereknél is csak gondosan megtervezett, dietetikus által beállított értékek alapján javasolom a diéta bevezetését.

SEMMI SZÉNHIDRÁT ÉS SOK ZSÍR – HOGY MŰKÖDIK A KETOGÉN DIÉTA? >>>
EZEKET AZ ÉTELEKET EHETED ÉS EZEKET TILOS, HA KETO DIÉTÁZOL! >>>
AZ 5 LEGVESZÉLYESEBB DIÉTA, AMI HOSSZÚTÁVON MEG IS BETEGÍTHET! >>>

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.