A friss, megbízható gazdálkodásból származó zöldségfélék tele vannak értékes tápanyagokkal, nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy minél többet fogyasszunk belőlük! Nem szabad elfelejteni, hogy a szuper jelző csak a vegyszermentes, friss zöldségfélékre igaz.
Szuperzöldségnek számít többek között a brokkoli, de gyakorlatilag valamennyi káposztaféle (beleértve a kelbimbót is), a spenót, a mángold, a salátafélék, különösen a rukkola, az endívia, a madársaláta, sőt a petrezselyemzöld is.
A zöld szupernövények nagy koncentrációban tartalmazzák a könnyen emészthető tápanyagokat, fontos növényi fehérjéket, vitaminokat, ásványi anyagokat, adott esetben zsírégető vegyületeket. A zöld növények klorofilljának molekuláris összetétele hasonlít az emberi vérére, és azt is kísérletek bizonyítják, hogy a zöld növények rendszeres fogyasztása serkenti a hemoglobintermelést. Ez praktikusan annyit jelent, hogy nő a vér oxigénszintje, ami elősegíti a sejtmegújulást, regenerálja a szervezetet.
Élettanilag rendkívül kedvező hatású szuperzöldség a búzafű. Nem tartalmaz glutént, mint a búzaszem, ezért arra érzékenyek is fogyaszthatják. A búzafű nem más, mint a búzából csíráztatást követően kifejlődő zsenge, néhány napos hajtás. Ha otthon próbálkozik vele valaki, vegyszermentes tönkölybúzát csíráztasson. Az egyik legjobb lúgosítónak számít a maximum egyhetes hajtásból nyert értékes ásványi anyagokban, klorofillban, vitaminokban gazdag búzafűlé, ami többek között vértisztító hatású. Serkenti továbbá a pajzsmirigy működését, elősegíti az emésztést, hatékonyan tisztítja a szervezetet. Nem modern találmány, már az ókori Egyiptomban is ismerték és fogyasztották!
Kevésbé ismert az árpa zsenge hajtása, az árpafű, ami szintén szuperzöldség. Jelentős mennyiségben tartalmaz C-vitamint, B12-vitamint, több mint tízszer annyi kalcium található benne, mint azonos mennyiségű tehéntejben, mindemellett az árpafűből nyert zöldséglének kifejezetten baktériumölő tulajdonságai, továbbá nehézfém-semlegesítő hatásai is ismertek.
A magas fehérjetartalmú és kiváló aminosav-összetételű algák szintén szuperzöldeknek számítanak. Közülük is kiemelkedik a spirulina, tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal. Kifejezetten magas a jód- és káliumkoncentrációja, de magnézium, kalcium, réz és cink is ideális mennyiségben található benne. Több ezer éves fontos növényi fehérje- és aminosav-forrásnak számít. Megszámlálhatatlan jótékony tulajdonsággal rendelkezik. Sok más mellett szabályozza a vércukorszintet, csökkenti az éhségérzetet, ezért a karcsúsodni vágyók egyik legfontosabb táplálék-kiegészítője. Nálunk rendszerint kapszula vagy por formájában kínálják bioboltok.
A zöld növények mellett a szuperzöldségekhez sorolandók az intenzív színű zöldségek is, amelyek szintén számos jótékony összetevővel rendelkeznek. Így a bíborvörös cékla, az élénksárga sütőtök, az édesburgonya vagy a sárgarépa, a pirosló paprika is igazi szuperélelmiszerek.
A rendszertanilag se nem a növény-, sem az állatvilághoz nem tartozó, hanem külön kategóriát képező gombák egyik legfontosabb tápértékét a magas fehérjetartalmuk adja. 10 dkg csiperke átlagosan közel 6 g fehérjét tartalmaz, majdnem fele ennyi, 3,3 g szénhidrátot. Szinte 90 %-a víz, alig található benne zsír (mindössze 0,2 g), ez pedig igencsak jó hír a diétázóknak, sportolóknak. A nyers gomba energiatartalma mindössze 40 Kcal. Található benne néhány létfontosságú vitamin, úgymint B2-, C-, D-, valamint E-vitamin, továbbá fontos ásványianyag-forrás is. Nagyobb mennyiségben található benne kalcium, kálium, de folsav, cink, réz, niacin, szelén és vas is van benne.
A szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának megelőzősében elengedhetetlen a káros koleszterinben szegény étrend. Kísérletek bizonyítják, hogy a rendszeres csiperkefogyasztással a magas koleszterinszint csökkenthető, ami a benne található livosztatin névre hallgató anyagnak köszönhető. A daganatos betegségek kialakulását és leküzdését az antioxidánsok segítik. Ma már tudható, hogy az egyik leghatékonyabb antioxidáns is a gombában található. Az L-ergothionein nevű rendkívül erős antioxidánsból pl. több mint tízszer-tizenkétszer annyit tartalmaz a csiperke, mint a búzacsíra, amelyet sokáig az egyik legjobb táplálékforrásként tartottak számon ezen a téren. A csiperkefogyasztás megakadályozza a túlzott ösztrogéntermelést is, amely a mellrák kialakulásának kockázatát csökkenti. Sőt két olyan anyagot is kimutattak nemrég a csiperkéből, amelyek a prosztatarák megelőzését segítik elő.
Azt azért érdemes szem előtt tartani, hogy minél apróbbra daraboljuk, annál könnyebben emészthető.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.