A közösségi média sztárjai folyamatosan hirdetik a különböző porokat, pirulákat és teákat, amelyek a másodperc törtrésze alatti fogyást ígérnek. Nem csoda, ha mi, hétköznapi emberek úgy érezzük, gyorsan kell megszabadulni a plusz kilóktól – annak ellenére, hogy több orvosi kutatás is bizonyította: a gyorsan fogyók kb. 90 százaléka néhány héten belül visszahízik.
Miért a vágy a gyors fogyásra? Talán közhely, de manapság felgyorsult körülöttünk a világ: megnézhetjük kedvenc sorozatunk teljes évadát egy délután, egy órán belül meleg étel gőzölöghet az asztalunkon az ételrendelő appoknak köszönhetően, de a nagybevásárlást is elintézhetjük rövid idő alatt online. Mivel szinte mindent azonnal és könnyen érhetünk el, ésszerű, hogy fogyni is gyorsan szeretnénk.
A gyors fogyásra azonban a testünk is reagál. Mutatjuk, hogyan!
Fogyni úgy lehet, ha kevesebbet eszünk és többet mozgunk. Ez kalóriadeficitet okoz, ami a fogyás motorja. Ha azonban hirtelen, átgondolatalnul kezdünk fogyókúrázni, és túl keveset eszünk, a szervezetünk nem jut hozzá a szükséges tápanyaghoz és vészhelyzeti üzemmódba kapcsol. Ha a testünk úgy érzi, hogy egy drasztikusabb fogyókúra miatt nem kapja meg a szükséges tápanyagokat, lelassítja az anyagcserét, hogy a fenyegető időszak alatt minden lehetséges energiát a létfontosságú szervek (szív, agy stb.) működésének fenntartására fordíthasson. A fogyás természetesen beindul, hiszen az elraktározott zsírt fogja a szervezet üzemanyagként elégetni. Azonban a zsír mellett az izomzatot is felhasználja, ami így még inkább lassítja az anyagcserét. Az izomvesztés ezen kívül gyengeséggel is járhat, így hajlamosabbak lehetünk a sérülésekre.
A British Journal of Nutrition című folyóiratban 2020-ban megjelent cikk szerint az izomvesztés továbbra is hatással van a szervezetre, mivel a nyugalmi anyagcsere lelassul. Testünk úgy van beállítva, hogy küzdjön a súlyveszteség ellen. Ha fogyunk, akkor ezt egyfajta fenyegetésnek érzékeli agyunk, és lelassítja az anyagcserét, hogy "megvédjen" a kóros mértékű fogyástól. A gond csak az, hogy lassabb anyagcserével nehezebb fenntartani az elért fogyást. Ezért ügyelni kell rá, hogy súlyzós edzésekkel elegendő izmot építsünk magunknak ahhoz, hogy az anyagcsere megfelelő legyen. Figyeljünk továbbá a megfelelő mennyiségű fehérje bevitelére is – testsúlykilogrammonként 1-3 gramm fehérjére van szüksége a szervezetnek.
A drasztikus fogyókúra többnyire egyoldalú táplálkozást jelent, ami azt eredményezi, hogy a szerveztünk nem kapja meg az egészséges működéshez szükséges ásványi anyagokat és vitaminokat. Leggyakoribb a D-, a B12-vitamin és a kalcium hiánya, ami hajhulláshoz, vérszegénységhez, fáradtsághoz és a csontok gyengüléséhez vezethet.
A túl gyors fogyás növelheti az epekő kialakulásának kockázatát. Amikor a súly gyorsan csökken, a májból a koleszterin felszabadul az epébe, és ott kőszerűen lerakódhat. Normális esetben az epe elegendő kémiai anyagot tartalmaz ahhoz, hogy feloldja a koleszterint, amelyet a máj kiválasztott az élelmiszerekből. Azonban abban az esetben, ha a máj több koleszterint választ ki, mint amennyit az epehólyag képes feldolgozni, a túl sok koleszterin kristályokká vagy akár kövekké alakulhat át az epében.
Ha a testünk éhezik, nem jut elegendő energiához, ezért fáradtak és letargikusak lehetünk. Még ha aktívan élünk, akkor is érezhetjük a gyors fogyókúra hatását, hiszen az edzések alatt könnyebben megsérülhetünk. A Nutrients folyóiratban egy 2020-ban megjelent tanulmány a gyors fogyás sportolókra gyakorolt hatásait értékelte. A szerzők azt találták, hogy a fáradtság jelentősen megnőtt a súly gyors csökkenése miatt, és kapcsolatot találtak a gyors fogyás és a kiszáradás között, ami oka lehet a mentális fáradtságnak.
A megszállottság, a testzsírtól való félelem, a gyors és látható, feltűnő eredmény hajhászása rossz hatással lehet a mentális egészségünkre, de akár az étellel, étkezésekkel való kapcsolatunkat is megmérgezheti. Amikor a fogyás megáll, vagy esetleg újra hízni kezdünk, megjelenhet a kudarc érzése, a szégyen, a bűntudat és az alacsony önértékelés. A gyors fogyás a társadalmi életünkre is hatással lehet: ha túl gyorsan próbálunk fogyni, előfordulhat, hogy elszigetelődünk a társadalmi interakcióktól, és bizonyos helyzetek (étterem, vendégség, közös családi, baráti összejövetelek) szorongást válthatnak ki belőlünk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.