Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Kaszinótojás franciasalátával recept
Kaszinótojás franciasalátával
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Elronthatatlan sajtos pogácsa recept
Elronthatatlan sajtos pogácsa
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Pihe-puha mézeskalács recept
Pihe-puha mézeskalács
Klasszikus kocsonya recept
Klasszikus kocsonya
Franciasaláta (alaprecept) recept
Franciasaláta (alaprecept)
Lencsegulyás recept
Lencsegulyás
Mákos guba  recept
Mákos guba
A legfinomabb gesztenyekrémleves recept
A legfinomabb gesztenyekrémleves
Kozáksapka recept
Kozáksapka
A tökéletes linzer (alaprecept) recept
A tökéletes linzer (alaprecept)
Mézes-sörös sült oldalas recept
Mézes-sörös sült oldalas
30 perces sajtos rúd recept
30 perces sajtos rúd
Lencsés-húsos hasé recept
Lencsés-húsos hasé
Diós és mákos bejgli egyszerűen recept
Diós és mákos bejgli egyszerűen
A tökéletes flódni recept
A tökéletes flódni
Klasszikus töltött káposzta recept
Klasszikus töltött káposzta
Lencsefőzelék recept
Lencsefőzelék
Már csak pár hét, és lekerül a kordon az üvegvisszaváltó automatákról. Egyelőre azonban elég kevés termék lesz, amit beledobhatunk, mivel a betétdíjas palackok valószínűleg csak nyár körynyékén érkeznek meg a boltok polcaira. Amit már most tudunk, hogy ez jelentősen megemeli több termék, köztük az ásványvizek árát is, amiből a csomagolásét visszakaphatjuk ugyan, de jobb lenne el sem költeni ez a pénzt. Nézzük az alternatívát.

A jövő év elejére tervezett visszaváltási rendszer bevezetése drágulást hozhat a palackozott és dobozolt termékek esetében, hiszen a betétdíjat bepítik a termékek árába. Ez az összeg a köteletően visszaváltandó termékek esetében 50 forint lesz, palackonként. Ez így önmagában nem sok - különösen, ha arra gondodlunk, hogy egy 7 dl-es szörpös üveg betétdíja 127 forint* - de, ha azt nézzük, hogy egy ember naponta minimum egy másfél litertes palackozott vizet elfogyaszt, ez egy hónapra lebontva nagyjából 1500 forint, évente pedig 18 000 forintot is elérheti.

Ezentúl nem szabad majd összenyomni a palackokat (Fotó: Shutterstock)
Ezentúl nem szabad majd összenyomni a palackokat (Fotó: Shutterstock)

Bár a gyártók július elsejéig kaptak haladékot arra, hogy a PET-palackokon, alumínium és üveg italospalackokon és tejesdobozokon feltüntessék a visszaváltáshoz szükséges vonalkódokat, így a drágább csomagolásba került termékek később kerülnek az üzletek polcaira, jó, ha már most gondolunk arra, hogyan, mivel tudjuk kiváltani a palackozott vizet, ha már csak a betétdíjas-vonalkódos változatok lesznek elérhetők. Ami ugyanis tovább bonyolíthatja az egyszeri vízivó életét az az, hogy a csomagolást kizárólag változatlan formában, tehát gyűrés, préselés, hajtogatás-mentesen veszi majd vissza az automata - kisebb boltok esetében az eladó -, vagyis ezzel a jól begyakorolt hulladékkezelési szokásunkkal szakítanunk kell. És lássuk be, ez lesz a legnehezebb.

Mi igyunk ásnványvíz helyett?

Csapvíz

Bár az ízét tekintve megoszlanak a vélemények, az tény, hogy Magyarországon mindenhol ivóvíz minőségű a csapvíz - írja az economx.hu. A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) tájékoztatása szerint az ivóvíz minőségére vonatkozó követelményeket kormányrendelet szabályozza. A közműves ivóvíz szolgáltatás ivóvízellátó-rendszereken keresztül történik, amelyek egy vagy több település vízellátását biztosíthatják. Az ivóvíz minőségét a szolgáltatók a népegészségügyi hatósággal egyeztetett ütemtervnek megfelelően rendszeresen ellenőrzik, de a népegészségügyi hatóság saját ellenőrző vizsgálatokat is végez. Ezek azonban az épületek belső hálózatában bekövetkező esetleges minőségromlást, például az ólomkioldódást, baktériumszaporodást nem tükrözik. A belső hálózatok megfelelő állapotáért és üzemeltetéséért, az ott bekövetkező vízminőségi változásokért az épület tulajdonosa vagy üzemeltetője felelős.

Csapvíz, vagy ásványvíz? Ez itt a kérdés!  (Fotó: Shutterstock)
Csapvíz, vagy ásványvíz? Ez itt a kérdés! (Fotó: Shutterstock)

Szűrt víz

Ha valaki az ivóvíz-fogyasztáson a lehető legnagyobb megtakarítást akarja elérni, akkor szűrt csapvizet érdemes fogyasztania a palackozott ásványvíz helyett. Lehet kancsós-szűrőbetétes és csapra szerelhető változatot is kapni - ez utóbbi nem minden rendszerrel és csapteleppel kompatibilis, érdemes előtt megvizsgálni, mit és mire akaraunk rászerelni.

Szóda

Ha szénsavas vízre, habos málnaszörpre, netán egy jó fröccsre vágynánk, akkor ott a szóda. A hagyományos patronok kivezetésével keletkezett űrt a szódagépek töltötték be. Számos gyártó piacra dobott már ilyen masinákat, amelyekkel a sima csapvízből készítenek szódát, mégpedig úgy, hogy a készülékek többségén azt is be lehet állítani, hogy a szénsav milyen erősségű legyen.

Van, hogy jobb az ásványvíz!

Mégis, előfordulhat olyan helyzet, amikor jobb döntésnek bizonyul egy-egy fajta palackozott víz: azok a fajták, amelyek valamilyen ásványi anyaggal dúsítottak. Tehát például a kalciumban, káliumban vagy magnéziumban gazdagabb vizek. Ezeket hiányállapot fennálltakor, de rendkívül aktív életmód esetén is beiktathatjuk alkalomszerűen.

(* humusz.hu)

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.