A Hungarikum Bizottság az erdélyi, a székely és a magyar hagyomány részének nevezte a kürtöskalácsot, amikor 2015-ben bekerült a Hungarikumok közé. Az egyik első ismert receptje egyébként gróf zabolai Mikes Mária 1784. évi erdélyi szakácskönyvéből származik. A sütemény a 18. század végére a teljes magyar nyelvterületen elterjedt és a polgári, valamint a népi konyhaművészetnek is meghatározó eleme lett.
Az elmúlt évszázadok során a sütemény megnevezésének és a nevek írásmódjának számos változata bukkant föl. Még a 19. században is több néven is hivatkoztak a süteményre például dorongfánk, botratekercs vagy botfánk. A mai ismert megnevezése a 20. század közepén vált uralkodóvá, de a század végéig azt sokan rövid ö-vel, vagy külön írták. A sütemény neve a tűzhelyek kürtőjére utal, hiszen a csonkakúppalást alakú, friss, gőzölgő sütemény kürtőre emlékeztet.
Ahogy egyre népszerűbb lett az édesség, a minőség megtartása érdekében, szabályozni kellett, hogy mit árulhatnak kürtőskalács néven. 2017 nyarán szigorításokat vezettek be. A leírás alapján kürtőskalácsnak csak azt a hagyományos technológiával, kelt tésztából készült csavart édességet lehet nevezni, amelynek hossza legalább 17 centiméter, kisebbik belső átmérője pedig eléri az öt centimétert. Készítése során a kelt tésztát a sütődorongra tekerik, felületét cukorral borítják, majd parázs vagy más sugárzó hő mellett kisütik. A külső, karamellizált cukormáz fényes, ropogós, az édes tészta egyenletesen átsült, puha és foszlós. A kürtőskalácsot csak frissen készíthetik az árusok, a sütéstől számított négy óra elteltével pedig tilos árulni.
A kürtőskalácsosoknál szinte mindig kígyózó sor van, várakozás közben pedig rengetegféle nyelvet hallhatunk a körülöttünk állók beszélgetéseiből, ugyanis az édesség a külföldiek körében is igen népszerű. Nem csak az ízét és az állagát, de a különleges tekercses formáját is imádják. Angolul „chimney cake”-nek, azaz kémény sütinek hívják.
A kürtöskalács önmagában is tökéletes, de volt, aki megpróbált még többet kihozni a különleges édességből és sikerrel is járt. Egyre több helyen kapható a fagyis változata is. A forró kürtőskalács ilyenkor tölcsérként funkcionál, amit fagyival töltenek meg és további édes öntetek, sőt gyümölcsök is kérhetőek hozzá. A fagyit kanállal lehet kikanalazni a kalácsból. Nem csak finom, de látványos is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.