A szakemberek arról írnak honlapjukon, hogy 2024. július 5-én Csonó Tibor a Szolnok térségében elhelyezkedő Alcsi Holt-Tiszából kifogott egy piráját, amit fényképpel is bizonyítani tudott. A horgász a fogást azonnal jelezte a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóságnak, akik a fotó láttán megerősítették, hogy valóban pirájáról van szó. Azonban az egyedet Tibor nem őrizte meg, és elmondása szerint a Holt-Tiszába sem dobta vissza, így a fotóból mindössze annyit lehet megállapítani a külső morfológiai bélyegek alapján, hogy képen látható egyed egy pirapitinga.
Sólyom Norbert biológus nem tartja valószínűnek a halfaj hazai vizekben történő elszaporodását, ugyanis a pirapitinga, vagyis gyümölcsevő pirája 13 Celsius-fokos vízhőmérséklet alatt elpusztul – írja a Mandiner. A szakember hozzáteszi a történtek kapcsán, hogy sokkal nagyobb kockázatot jelent a hazai vizekben eddig ismeretlen, trópusi halbetegségek elterjedése, melyek komolyt veszélyt jelentenek az őshonos hazai halállományra.
Piráját elsőként 1991-ben, a paksi atomerőmű csatornájában találtak. Ezt követően 2016 júliusában az Abaújkert és Gibárt összekötő műút mellett elhelyezkedő bányatóból került elő egy újabb egyed, majd 2024. július 5-én Csonó Tibor horgára akadt a képen látható gyümölcsevő pirája.
A szakemberek arra kérik az akvaristákat, hogy a megunt díszhalakat semmilyen körülmények között ne engedjék el természetes vizeinkben, helyette inkább értékesítsék vagy adományként adják tovább egy másik akvaristának, esetleg díszhalkereskedőnek.
Ajánljuk még:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.