Csoportosan próbálnak száraz menedéket keresni, ezért készüljünk fel, hogy az ország bármely pontján, akár több száz fecske is megjelenhet teraszokon, házak falán, párkányokon.
A Zabarért Egyesület munkatársai arra hívják fel a figyelmet, hogy amennyiben a fecskéknek sikerült védett helyen elhelyezkedniük, akkor hagyd őket pihenni.
Ha a napokig tartó eső miatt nem tudnak továbbvonulni, akkor kitehetsz nekik egy lapos, széles tálkába élő lisztkukacot.
Sajnos sok fecske repült ablaknak, és még többet ütött el autó, mert alacsonyan szálltak, vagy legyengülve ültek az utak mellett. Ezért vezessetek óvatosan, ha pedig a földön gubbasztó fecskét találtok, ne hagyjátok magára. Vegyétek fel és egy papírtörlővel kibélelt cipős dobozban vigyétek be a házba. Ha a fecske remeg, gubbaszt, eldől, akkor tehettek mellé meleg vizes palackot.
Fontos, hogy mindig a lehető leghamarabb kérjetek madármentő szervezettől segítséget és tanácsot!
A Magyar Madártani Egyesület közösségi oldalán azt javasolta, hogy nagy segítséget jelenthet a fecskéknek, ha kinyitjuk a garázst, a melléképületeket, a lépcsőházat vagy az istállót. Tartós esőben, illetve éjszakára nyugodtan zárjuk is be ide a madarakat. A fecskék így melegben tudják átvészelni a rossz időt, amint eláll az eső, nyissuk ki az ajtókat, hogy ki tudjanak repülni vadászni. Ezzel a módszerrel akár madarak ezreinek is nagy segítséget nyújthatunk – írja a VEOL.
Tehát, ha a fecskéknek sikerült védett helyre húzódni, akkor ne menjetek oda hozzájuk, ne zavarjátok őket! Ilyenkor a menedék alatt összebújva melegítik egymást és tartalékolják az energiájukat. Ellenkező esetben, újra és újra kirepülnek az esőbe, amivel egyre több energiát veszítenek.
Ne próbáljátok kenyérrel vagy magokkal etetni őket, ugyanis a fecskék rovarevők!
Borítókép: Zabarért Egyesület
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.