Aki szereti a halat, esetleg aktívan sportol vagy diétázik, az biztosan rendszeresen eszik tonhalat. Népszerűségét nemcsak az ízének, sokoldalú felhasználhatóságának köszönheti, hanem annak is, hogy konzervben, olajban vagy sós lében tartósítva sokáig eláll és minden boltban megtalálható a polcokon. Készülhet belőle tonhalas tészta, tortillatekercs, saláta vagy tonhalkrém is.
Habár rendkívül egészséges a tonhal, és rendszeres fogyasztása segíthet csökkenteni a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát, jó hatással van a vérnyomásra, ráadásul a fehérjetartalmának is köszönhetően serkenti az izomfejlődést, mégis lehetnek hátulütői.
A környezetszennyezés során nemcsak a levegőt vagy termőtalajt mérgezzük, hanem a vizeket is. Könnyű belátni, hogy egy növény, amely a talajból szívja fel a tápanyagokat, képes felszívni a különféle baktériumokat, mérgeket is, és nincs ez másként a tengeri élővilág esetében sem. A vizekbe kerülő szennyeződések bejutnak a halakba, megkötnek a halhúsban, és ha ilyet eszünk, akkor a méreganyagok bejutnak az emberi szervezetbe is, ahol szintén felhalmozódhatnak.
Az egyik legveszélyesebb méreganyag, a higany természetes forrásból és emberi közreműködéssel, azaz a gyáraknak köszönhetően is bekerülhet a légkörbe. Az Index cikke szerint a légkörbe jutó higany közel négyötöde az óceánba kerül, ahol az apró organizmusok egy részét metil-higany néven ismert mérgező vegyületté alakítják át. A méreganyag először a halak táplálékába kerül, amit a hal elfogyaszt, majd jönnek azok a ragadozó élőlények (tonhal, kardhal, cápa), amelyek kisebb halakat esznek, legvégül az emberek. A higany így végigjárja a táplálékláncot és idővel egyre nagyobb koncentrációban jelenik meg az élőlények szervezetében.
A higany egy mérgező nehézfém, ami károsíthatja az agyi fejlődést, sőt rákos megbetegedésekért is felelős lehet, az óceánokban létrejövő metil-higany szintén nem veszélytelen. A metil-higany károsíthatja a veséket és az idegrendszert, látási problémákat okozhat és növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. A terhes nők és a gyermekek vannak különösen veszélyben, de mindenkire káros hatással van a nagy koncentrációban megjelenő metil-higany.
Az Index a Daily Mail nyomán arról ír, hogy Franciaországban, Olaszországban, Spanyolországban, Németországban és Nagy-Britanniában is találtak több olyan tonhalkonzervet, melyekben kimutatható volt a higany jelenléte. A Foodwatch France fogyasztóvédelmi szervezet és a párizsi székhelyű Bloom civil szervezet vizsgálata során mind a 148 bevizsgált tonhalkonzerv tartalmazott higanyt, ráadásul több mint a termékek fele meghaladt a 0,3 milligram/kg határértéket. A szervezetek az európai szabályok felülvizsgálatát és szigorítását szeretnék elérni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.