Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Mézeskalácsos kuglóf recept
Mézeskalácsos kuglóf
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Édes bundás kenyér (french toast) recept
Édes bundás kenyér (french toast)
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Gesztenyés bejgli recept
Gesztenyés bejgli
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Mákos guba  recept
Mákos guba
Spenótfőzelék fokhagymásan recept
Spenótfőzelék fokhagymásan
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
Hagymás rostélyos  recept
Hagymás rostélyos
Érdekességek

Trónszékben alvó macska, koronázási csirke és 1000 hordó bor – koronázási sztorik Nagy-Britanniából

III. Károly
Május 6-án nagy napra virradt Nagy-Britannia: megkoronázzák III. Károly királyt. Utoljára 70 éve történt ilyen a monarchiában, így ennek megfelelően hatalmas, hetedhét országra szóló ünnepség várható, amivel kapcsolatban mi is összeszedtünk néhány izgalmas érdekességet!

Elérkezett a nagy nap, amire Nagy-Britannia hónapok óta készül: május 6-án, szombaton megkoronázzák III. Károly királyt. A néhai II. Erzsébet elsőszülött fia édesanyja halálának másnapján elfoglalta ugyan a trónt, ám a törvény szerint a koronázással válik hivatalossá a státusza. Nagy horderejű esemény ez, hiszen utoljára 70 éve került erre sor – összegyűjtöttünk hát néhány izgalmas, nem csak gasztroszempontból érdekes adatot a ceremóniával kapcsolatban.

III. Károly király (Fotó: Northfoto)
III. Károly király (Fotó: Northfoto)
  • III. Károly király 2022. szeptember 8-án édesanyja, II. Erzsébet királynő halála után lépett trónra, aki a leghosszabb ideig trónon levő brit uralkodó volt.
  • 1066 karácsonyán Hódító Vilmos volt az első uralkodó, akit a Westminster-apátságban koronáztak meg. III. Károly lesz a negyvenedik.
  • 1937 óta először fordul elő, hogy az uralkodó koronázásakor királynét is koronáznak. Erzsébet királyné, VI. György király felesége, II. Erzsébet édesanyja volt az utolsó, és most Kamilla királyné következik a sorban.
  • A koronázás mai formájában 1902, vagyis VII. Eduárd király trónra lépése óta létezik. A ceremónia a Buckingham-palotától a Westminster-apátságig tartó díszmenettel kezdődik, az apátságbeli szertartással folytatódik, ezt követően a menet visszatér a palotába. A koronázás záróeseménye, hogy a nap végén az új uralkodó és a királyi család többi tagja megjelenik a királyi rezidencia erkélyén, és onnan üdvözlik a népet.
  • Károly és Kamilla az Erzsébet királynő gyémántjubileumára felújított, hatlovas hintóval érkeznek a koronázásra, visszafelé pedig azzal a több száz éves aranyhintóval mennek majd, amelyet a királyi család nagyszabású állami eseményeken, például koronázásokon, királyi esküvőkön és uralkodói jubileumok alkalmával használ. A mindenkori brit uralkodó, egészen a második világháborúig, ezzel a hintóval közlekedett a parlamentig és vissza.
  • A királyt a Szent Eduárd-székben koronázzák meg, amelyet 1300-ban készítettek I. Eduárd számára, és azóta is minden koronázáson ezt használják. A széket a Westminster-apátságban őrzik.
  • Az 1661-ben készült Szent Eduárd-koronát a szertartás során helyezik majd a király fejére. Súlya körülbelül 2,2 kg, és tömör aranyból készült.
  • Kamilla királyné Mária, skót királynő koronáját kapja meg, és a II. Erzsébet királynő személyes ékszerkollekciójából származó gyémánt ékszereket fogja viselni.
  • II. Erzsébet királynő 1953-as koronázásán jelent meg a monarchia történetének legnépesebb vendégserege: 129 nemzet képviseletében több mint 8000 fős küldöttség volt jelen. Az akkor 4 éves Károly herceg különleges, kézzel festett gyermekmeghívót kapott az eseményre.
  • Nem II. Erzsébet királynő volt az első, aki 1953. június 2-án elfoglalta a koronázási széket. A szertartás reggelén ugyanis egy Matins nevű fekete macska szundikált benne, a legnagyobb békességben.

És akkor a lakomákról…

  • A 18-19. században a hatalmas ünnepség során teljesen háttérbe szorult a koronázás szakrális jellege, olyannyira, hogy például III. György koronázásakor a gyülekezet egy része a templomban, a hosszú prédikáció alatt, falatozni kezdett.
  • 1308-ban II. Eduárd koronázási ünnepségének vendégei 1000 hordó bort ittak meg.
  • II. Erzsébet királynő koronázása alkalmából az udvar szerette volna, ha készül egy emblematikus fogás, amit az ünnepségen részt vevők a ceremónia után jóízűen elfogyaszthatnak. Így született meg Constance Spry virágkötő receptje alapján a munkaügyi miniszter jóváhagyásával az úgynevezett koronázási csirke, ami tulajdonképpen egy curryszószos csirkesaláta, rizzsel és zöldborsóval. A britek imádják - íme:

  • III. Károly koronázási menüjét hét lakat alatt őrzik, és csak annyit tudni, hogy vélhetően sem fokhagymát, sem csilit nem használnak majd, de annak érdekében, hogy a britek úgy érezzék, ők is részesei a ceremóniának, idén megalkották a koronázási quiche-t, az ünnepség hivatalos fogását, melyet bárki el tud készíteni az otthonában.

A quiche-t megsütöttük mi is, kíváncsiak leszünk arra, hogy ebből is olyan időtálló fogás lesz-e, mint a híres koronázási csirkéből!

(Borítókép: Northfoto)

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.